Ortaokullarımız

HABERLER

KİTAP FUARI GEZİMİZ

"Okumak Hayat'tır!"

Ortaokul öğrencilerimizle Ankara Kitap Fuarı'nı ziyaret ettik.

İngiltere Yaz Okulu Bilgilendirme Toplantımız

Yero Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı iş birliği ile önümüzdeki yaz gerçekleştireceğimiz İngiltere Yaz Okulu için veli bilgilendirme toplantımızı gerçekleştirdik.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

Cumhuriyet Bayramını 100. yıl dönümünde coşkuyla kutladık. 

29 Ekim ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

HAYAT AKADEMİ

Rehberlik servisi olarak kariyer planlama ve hedef belirleme etkinliklerimiz kapsamında öğrencilerimizle "MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİK MÜHENDİSLİĞİ MESLEĞİNİ” tanıdık.

Almanya Heidelberg Üniversitesinde "Moleküler Biyoloji ve Genetik Mühendisliği" alanında yüksek lisans yapan Sefa Berkay ÇAKIR'a değerli paylaşımları için teşekkür ediyoruz.

KARDEŞLİK MAÇI

Kardeş okulumuz "Lösev Koleji" ile Lösemili Çocuklar Haftası sebebiyle dostluk maçımızı yaptık.

KELİME MÜZESİ GEZİMİZ

Söz varlığımızı, Türkçemizi böyle somutlaşmış görmek önce hepimizi etkiledi. Sonra öğrenmeye başladık: atasözlerimizi, deyimlerimizi, kelimelerimizin doğru yazımını. Daha önce hiç duymadığımız sözcükleri... En önemlisi de kelimelerin kökenlerini...

"Türkçem benim, ses bayrağım!"

MEZUNLAR PİLAV GÜNÜ ETKİNLİĞİMİZ

Bahçıvandır her öğretmen, gülistandır her okul ve renk renk mis kokulu bir güldür her öğrenci… Yüreğimizin en derin köşesinde nadide bir çiçeksiniz artık. Sonsuza dek yıkılmayacak sevgi köprüleri kurduk, gönlümüzden gönlünüze… Üzerine titrediğimiz, hoyrat gözlerden sakındığımız, bizde olan tüm güzellikleri aşıladığımız siz değerli güllerimizden, sevgi, barış ve mutluluk rayihalarının yayılması, tüm insanlığı sarması ve Hayat’taki bu güzel beraberliğin tüm hayatınıza yayılması dileğiyle…

İLKÖĞRETİM HAFTASI PROGRAMIMIZ

2023-2024 eğitim öğretim yılının ilk zili çaldı.

Özlediğim okuluma, arkadaşlarıma ve öğretmenlerime kavuştum.

İyi ki Hayat'tayım!

29 Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Cumhuriyet Bayramı'nı coşkuyla kutladık.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız

 

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98. yıl dönümünü coşkuyla kutladık

Hayat'a Hayat Geldi!

 

İlk zilin çalmasıyla bahçemiz şenlendi, sınıflarımızda öğrencilerimizin neşeli kahkahaları çınladı.

Hayat çocuklarla güzel!

LGS Hazırlık Çalışmalarımız

 

2021-2022 eğitim öğretim yılı LGS hazırlık çalışmalarımız, bilgilendirme seminerimizle başladı.

Yeni dönemde tüm öğrenci ve öğretmenlerimize başarılar diliyoruz.

Mezuniyet Programımız

Her biri derilmemiş güllerimiz,

Kimi ana kucağından gelmiş Hayat’a

Kimi üç senedir bizimle, kimi beş,

Her biri bahçemizin ayrı renkte çiçeği...

Ve sıcacık gülen gözleriyle,

Hayat’ı yuva yaptılar bizlere…

Artık veda zamanı geldi çattı.

Hatıralar kalsın istedik geriye…

 

7. Sınıflarımızla Motivasyon Pikniğimiz

 

7. sınıf öğrencilerimizle okulumuzun arka bahçesinde gerçekleştirdiğimiz motivasyon pikniğimizde bolca sohbet ettik,

bolca eğlendik. Sınav grubu olmaya şimdiden hazırız.

Bir Destandır Çanakkale

 

Bu yıl on birincisini düzenlediğimiz "Bir Destandır Çanakkale" konulu Ankara geneli

resim ve şiir yarışmamızda dereceye giren öğrencilerimizin eserlerini

okulumuzda düzenlediğimiz sergide öğrencilerimizin beğenisine sunduk.

Tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

10 Kasım Programımız

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü vefatının seksen ikinci yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.

LGS Denemelerimiz Devam Ediyor

 

8. sınıf öğrencilerimizin LGS deneme sınavları tüm hızıyla devam ediyor.

Sevgimizi Kattık

Çankaya Hayat Koleji ortaokul öğrencileri olarak geliştirdiğimiz projelerle engellere çare olmaya devam ediyoruz.Yeni projemiz “Sevgimizi Kattık” için  yola çıktık. 7.sınıf öğrencilerimizle , Yeni Kurtuluş Rehabilitasyon merkezi öğrencilerini bir araya getirdik. Tanıştık, kaynaştık. Projemizin ilk etkinliği olan mutfak önlüklerini hep birlikte tasarladık.

Feza Gürsey Bilim Merkezi

5. Sınıf öğrencilerimizle Feza Gürsey Bilim Merkezini ziyaret ettik. Ziyaretimiz esnasında Güneş Sistemi ve Gezegenleri, Durgun Elektrik Deneylerini, Hava Direncini, Sürtünme Kuvvetinin Etkilerini, Vücudumuzdaki Sistemleri, somut bir şekilde gördük. Gezimizde hem keyifli vakit geçirip hem de yeni deneyimler elde ettik.

Artistik Cimnastik İl Şampiyonları

2019-2020 Eğitim Öğretim yılı okullar arası Yıldız Erkek Artistik Cimnastik İl Birincisi olan okul cimnastik takımımızı tebrik eder başarılarının devamını dileriz. 

Fen Bilimleri Sergisi

Hayat Koleji Fen Bilimleri zümresi olarak öğrencilerimizin fen bilimleri derslerinde yaptığı proje ve etkinlikleri okulumuzda sergiledik. Bu sergimizde; Takım Yıldızları , Hücre Bölünmeleri, Ay’ın evreleri, DNA, Hücrenin Yapısı, Sürtünme Kuvveti, Güneş Sistemi, Mevsimlerin Oluşumu, geri dönüşüm malzemelerinden oluşan üç boyutlu modellerimizi diğer öğrencilerimiz ile paylaştık.

LGS Hazırlık Çalışmalarımız

8. sınıf öğrencilerimizle LGS hazırlık çalışmalarımız tüm hızıyla devam ederken öğrencilerimizle bir araya gelerek motivasyon kahvaltısı yaptık. Hem sohbet ettik hem de sınav süreciyle ilgili soru işaretlerimizi giderdik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Aile İçi Disiplin ve Pozitif Disiplin

Anne baba okulu çalışmalarımız kapsamında Rehber Öğretmenimiz Hasibe Ablak tarafından sunulan “Aile İçi Disiplin ve Pozitif Disiplin” konulu seminerimiz velilerimizin katılımıyla gerçekleştirildi. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Ankara Okullar Arası Taekwondo Şampiyonası

Ankara Okullararası Taekwondo Şampiyonası Yıldızlar kategorisinde mücadele eden sporcumuz Boran ERBEK Ankara 3.sü olmuştur.Öğrencimizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Anne-Baba Okulu

Anne-Baba Eğitimlerimizin üçüncüsü olan "Yaşamın Zenginliği: Değerlerimiz" konulu seminerimizle velilerimizle bir araya geldik.Oldukça keyifli geçen seminerlerin ardından katılan tüm velilerimize katılım sertifikalarını taktim ettik.

Türkiye Şampiyonumuz

Teakwondo Poomsae Türkiye Şampiyonası 2020

minikler pair birincisi olan öğrencimiz Neva ERDOĞAN'ı kutluyoruz. Başarılarının devamını diliyoruz.

Hayat'ta Karne Heyecanı

Bugün karne aldık,

Neşe ile dolduk.

Güzel bir dönemi,

İşte böyler mutlulukla bitirdik.

Dolu dolu ve eğlenceli geçen bir dönemi büyük bir sevinçle karnelerimizi alarak sonlandırdık.Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Veliler Arası Dart Turnuvamız

 

 

Veliler arası dart turnuvamız çekişmeli maçların ardından muhteşem bir finalle sonuçlandı. Yoğun katılımla gerçekleşen turnuvamızda ilk üçe giren velilerimizin ödüllerini Genel Müdürümüz Hüsamettin AKÇAY takdim etti.
Dereceye Giren Velilerimiz:
1. Recep UZANLIK
2. Gökhan BUL
3. Mustafa AKPINAR

Öğreniyorum Yarışıyorum Yaşıyorum

“En büyük ve en üstün zenginlik ilim zenginliğidir.”

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi zümresi olarak 5,6 ve 7. sınıflarımızın katılımı ile Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav)'i bir nebze olsun  anlayabilmek, hadis-i şeriflerini okumak, ezberlemek ve hayatımıza uygulayabilmek adına "40 Hadis" yarışması düzenledik. Bu kapsamda bireysel ve sınıflararası olacak şekilde yarışmamızı gerçekleştirdik. İki aşamadan oluşan ve farklı teknikler kullanılarak hazırlanan sorularımızı çözerken hem eğlendik hem öğrendik.

Dil Politikamız

Dil koordinatörümüz Henry FADL "Dil Politikamız" adlı semineri ile velilerimizle bir araya geldi.Katılım sağlayan velilerimize teşekkür ediyoruz.

Planetaryum

Bilimin eğlence merkezi "Planetaryum" öğrencilerimizi galaksiler arası yolculuğa götürdü.

Anne Baba Okulu Seminerlerimiz Başladı

Anne baba okulu çalışmalarımız Genel Müdürümüz Hüsamettin Akçay’ın “Habitat” konulu semineriyle başladı. Katılımlarından dolayı değerli velilerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

TRT Müzesi Ziyaretimiz

7. sınıflarımızla Türk yayıncılığının köklü kurumu olan TRT'nin Yayıncılık Tarihi Müzesini ziyaret ettik. Öğrencilerimizle birlikte yayıncılık tarihine yolculuk yaptığımız bu keyifli gezide yayıncılığa dair yeni bilgiler edinme fırsatı bulduk. Bizleri güzel bir şekilde ağırlayan ve deneyimlerini bizlerle paylaşan TRT personeline teşekkür ederiz.

Hayat Akademi Devam Ediyor

8.Sınıf öğrencilerimizi  Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırma Topluluğu ile bir araya getirdik. Tıp Fakültesi öğrencileri  bilimsel araştırmanın önemini, tıptaki gelişmeleri, fakülte öğrencilerinin yaptığı çalışmalarla ilgili öğrencilerimizi bilgilendirdiler.

Geleceğe Nefes Olduk

"Bir kuşağın diktiği ağacın gölgesinde gelecek kuşaklar serinler."

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen "Geleceğe Nefes" seferberliğinde biz de varız dedik ve öğrencilerimizle ağaç dikimi etkinliğine katıldık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. 

 

Lise Gezilerimiz Devam Ediyor

Lise gezilerimiz devam ediyor. Öğrencilerimizle Mehmet Emin Resul zade Anadolu ve Ankara Fen Lisesine ziyaret gerçekleştirdik. Okulların tarihçesini, başarı durumlarını rehber öğretmenlerinden dinledik. Mezun olan öğrencilerimizi görme fırsatı yakaladık. Mezun öğrencilerimizin rehberliğinde gezimizi tamamladık.

Geri Dönüşüm Muhteşem Olacak

Fen Bilimleri zümresi olarak ülkemize karşı sorumluluk duygusunun gelişmesi adına öğrencilerimizle beraber çeşitli geri dönüşüm malzemeleri kullanarak üç boyutlu ürünler tasarladık. Bu sayede geri dönüşebilen malzemelerin çöp olmayacağını öğrendik. Dünyamız için geri dönüşümün önemini kavrarken eğlenceli bir etkinlik de yapmış olduk.

10 Kasım

"Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır.Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır."

                                                                                                                        MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 81.yılında atamızı saygı , sevgi ve özlemle andık.

10 Kasım Programımız

 

     Gazi Mustafa Atatürk'ü vefatının 81. yıl dönümünde rahmet ve minnetle anıyoruz.

Verimlilik ve Teknoloji Fuarı

Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından düzenlenen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı 2019’a 7. sınıf öğrencilerimiz ile katıldık. Öğrencilerimizle dünyada verimliliğin arttırılmasına katkı sağlayan teknolojik ürünleri inceledik. Fuarda yer alan yerli ve yabancı kuruluşlarının sergilediği projeleri gezdik. Robotik ve drone sistemleri başta olmak üzere robotları, sanal gerçeklik gözlüklerini ve birçok akıllı çözüm teknolojilerini görme fırsatı yakaladık.

Lösev Köyüne Destek Ve Moral Ziyareti

Ortaokul öğrencilerimizle birlikte 02-08 Kasım Lösemili Çocuklar Haftasında LÖSEV köyünü ziyaret ederek lösemili çocuklar ve ailelerine destek olduk. LÖSEV’in hizmetlerini yakından görme fırsatı yakaladık. Hasta ve ailelerinin kaldığı otel ve köyün içindeki evleri gezerek lösemili hastaların bir  an önce sağlıklarına kavuşmaları için güzel dileklerini  ifade eden öğrencilerimiz, ayrıca atölye çalışmalarına katılarak LÖSEV Vakfı'na yardım amacıyla satışa sunulan ürünlerin hazırlıklarına yardım etti.

Farkındalık oluşturmak için yanımızda getirdiğimiz maskelerimizi sevimli hale getirmek için renklendirdik. “FARKINDAYIZ, YANINIZDAYIZ” sloganıyla maskelerimizi takarak farkındalık oluşturduk.

"Ya Sıfır Karbon Ya Sıfır Gelecek"

Dünya'nın dört bir yanında " Sıfır Gelecek " adı altında gerçekleştirilen iklim projesine biz de katıldık.Öğrencilerimiz hazırladıkları afişler ve sloganları ile seslerini duyurmak için kararlılıkla seslendiler. " Ya Sıfır Karbon Ya Sıfır Gelecek "

Siber Zorbalık Eğitimi

Gazi Üniversitesi Siber Güvenlik Topluluğundan Murat YILDIZ öğrencilerimizle bir araya geldi. 8.sınıf öğrencilerimize Bilgisayar Mühendisliği bölümünü tanıttı. 6.sınıf öğrencilerimize de Siber Zorbalık Eğitimi vererek öğrencilerimizde farkındalık oluşturdu.

Hayat'ta Cumhuriyet Coşkusu

"Eğilmez başımıza taç yaptık hürriyeti,
Zaferle kalbimize yazdık Cumhuriyeti..."

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. yıl dönümünü büyük bir coşku ve heyecanla kutladık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Hayat Akademi Devam Ediyor

Rehberlik ve Kariyer Planlama etkinlikleri kapsamında “Hayat Akademi” programımıza devam ediyoruz. 8.sınıf öğrencilerimizi Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrenci topluluğu ile bir araya getirdik. Misafirlerimiz Makine Mühendisliği bölümünü tanıttılar. Öğrencilerimiz merak ettikleri sorulara cevap buldular.

Tabiat Tarihi ve Enerji Parkı Müzesi

6. sınıf öğrencilerimiz ile beraber önce Tabiat Tarihi müzesini gezdik. Bu müzede Güneş sistemini, dinozor fosillerini, çeşitli organik taşları, bilim tünelini, Türkiye’de ki endemik canlı türlerini inceleme fırsatı bulduk. Ardından Enerji Parkı Müzesine geçtik. Enerji Parkı Müzesinde ise, yenilenebilir enerji kaynaklarının çalışma prensiplerini inceledik. Maden ocaklarını gezerek gezimizi tamamladık.

Hücre Modellerimiz

7.sınıf öğrencilerimizle hücre konusunu işledik. Bitki ve hayvan hücrelerinin farklı olduğunu öğrendik. Öğrendiğimiz bilgilerimizi geri dönüşüm malzemeleri kullanarak modelledik.

Ay'ın Evreleri

5. sınıf öğrencilerimiz ile Fen Bilimleri dersinde Ay'ın evrelerini somutlaştırmak amacı ile farklı malzemeler kullanarak tasarımlar yaptık. Öğrencilerimiz bu etkinlik ile Ay’ın Dünya etrafındaki dolanma hareketinin sonucunda Ay’ın evrelerinin oluştuğunu somut olarak kavradılar. Kalıcı öğrenmenin gerçekleştiği, eğlenceli bir etkinlik oldu.

İngilizce Karaoke Parti

Çankaya Hayat Koleji olarak okulumuzda karaoke etkinliğimizi gerçekleştirdik. Amacımız İngilizce öğretiminde öğrencilerin sahip oldukları ilgi ve yeteneklerini ortaya çıkarıp sosyal alanlarda öğrencilerimize dili kullanabilecekleri fırsatlar sunmaktır. Bu anlamda şarkı söylerken hem eğlenildi hem de sosyal yönleri geliştirildi.

Takım Yıldızları

7. Sınıf öğrencilerimiz ile beraber Güneş sistemi ve ötesi ünitesi kapsamında takım yıldızı modelleri yaptık. Öğrencilerimiz grup çalışması yaparak, çeşitli malzemeler kullanarak oluşturdukları modelleri sınıf ortamında arkadaşlarına sundular. Bu sayede hem konumuzu pekiştirdik hem de keyifli zaman geçirdik.

Tabiat Tarihi ve Enerji Parkı Müzesi

7. sınıf öğrencilerimiz ile beraber önce Tabiat Tarihi müzesini gezdik. Bu müzede Güneş sistemini, dinozor fosillerini, çeşitli organik taşları, bilim tünelini, Türkiye’de ki endemik canlı türlerini inceleme fırsatı bulduk. Ardından Enerji Parkı Müzesine geçtik. Enerji Parkı Müzesinde ise, yenilenebilir enerji kaynaklarının çalışma prensiplerini inceledik. Maden ocaklarını gezerek gezimizi tamamladık.

Ankara Fen Lisesini Ziyaret Ettik

Rehberlik servisi olarak kariyer planlama ve hedef belirleme etkinliklerimiz kapsamında “Ankara Fen Lisesi” gezimizi gerçekleştirdik. Sınava doğru hazırlık sürecinde motivasyonlarına ve heyecanlarına ortak olmak adına planladığımız gezimizde öğrencilerimiz hedeflerine yön verecekleri sorularına cevaplar buldular.

Led Yakmak Bizim İşimiz

5. ve 6. Sınıf öğrencilerimiz ile ilk temel elektronik dersimize giriş yapmış olduk. Öğrencilerimize dağıttığımız devre şemaları yardımıyla ledleri yakmaya çalıştık. Deney tahtasında elektriğin nasıl dağıldığını öğrendik. Böylece Fen Bilgisi ve Matematik derslerinde edindiğimiz bilgileri beceriye haline getirmeye başladık.

5. Sınıflar Ali Kuşçu Gökbilimi Merkezinde

5. sınıf öğrencilerimizle beraber Ali Kuşçu Gökbilim Merkezini ziyaret ettik. Bu ziyarette planetaryumda Güneş Sistemi ve Gezegenleri, renklerin ayrıştırılmasını, hava direncini, sürtünme kuvvetinin etkilerini somut bir şekilde gördük. 10 boyutlu filme girerek hem eğlendik hem de öğrendik.

LGS Bilgilendirme Toplantımız

Okulumuz rehber öğretmeni Mehtap POLAT tarafından gerçekleştirilen LGS' ye hazırlık konulu sunumun ardından branş öğretmenlerimiz ders işleyişi ile ilgili velilerimizi bilgilendirdiler.

5.Sınıf Velilerimizi Okulumuzda Ağırladık

5.sınıf velilerimizle tanışma toplantısı yaptık.Rehber öğretmenimizin okuldaki işleyişi anlatan sunumu ile başlayan toplantımız, branş öğretmenlerinin kendisi ve dersiyle ilgili vermiş olduğu bilgilerle son buldu.Katılımlarından dolayı tüm velilerimize teşekkür ederiz.

Gazilerimiz Okulumuzda

Türk milleti şehitleri ile nurlanmış gazileri ile onurlanmıştır.Gaziler haftası kapsamında okulumuzda gazilerimizi ağırladık. Şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyoruz.

İlköğretim Haftası’nı Kutladık

Ülkemizde eğitim öğretim yılının başladığı ilk hafta ilköğretim haftası olarak kutlanmaktadır. Biz de bu kapsamda okulun ilk günü kutlama programı düzenledik. Programda emeği geçen herkese teşekkür eder, yeni eğitim öğretim yılının herkes için hayırlı uğurlu olmasını dileriz.

Yeni Öğrencilerimizi Misafir Ettik

Okula uyum süreci kapsamında 1 ve 5.sınıflarımızı 5 ve 6 Eylül tarihlerinde okulumuzda ağırladık. Bu süreçte öğrencilerimiz okulumuzu keşfederken yeni arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle tanıştılar.  Okulumuzun renkli ve eğlenceli ortamında keyifli saatler geçiren öğrencilerimiz için yeni eğitim ve öğretim yılımızın hayırlı uğurlu olmasını dileriz.

Yeni Eğitim-Öğretim Yılı İçin Hazırız

Yeni eğitim ve öğretim yılı hazırlıkları çerçevesinde öğretmenlerimizle seminer çalışmalarına başladık. Bu kapsamda okul müdürümüz Recep Uzanlık tarafından öğretmenlik mesleğine ve yeni eğitim sürecine yönelik sunum gerçekleştirildi. Ardından öğretmenlerimiz ile daha renkli, daha eğlenceli, çocuklarımızın kendilerini daha mutlu hissedeceği bir ortam için okulumuzu hazırladık. Öğretmenlerimizin özverili dokunuşları ile okul binamız ve çevresi yeni eğitim-öğretim yılına hazır. Bu güzel ve renkli ortam artık çocuklarımızı bekliyor. HAYAT, çocuklarla güzel.

Hayat Kolejinde LGS Maratonu Başladı

8. sınıf öğrencilerimizle LGS hazırlık çalışmalarımız, Rehber Öğretmenimiz Hasibe ABLAK ve Okul Müdürümüz Recep UZANLIK’ın motivasyon sunumlarıyla başladı. Sınav maratonunda tüm öğrenci ve öğretmenlerimize başarılar diliyoruz.

Hayat Koleji LGS Hazırlık Kampında

8.sınıf öğrencilerimizle LGS hazırlık sürecine başladık.

  Rehber Öğretmenimiz tarafından öğrencilerimize sınav bilgilendirme sunumu gerçekleştirdik.LGS hazırlık kampıyla başladığımız sınav yolculuğu sürecinde tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz.

Hayat'ta Karne Coşkusu

 

Birbirinden güzel çalışmalara, projelere, etkinliklere, derslere, programlara ev sahipliği yapan 2018-2019 eğitim öğretim yılına veda ederken 

tüm öğrenci ve öğretmenlerimize iyi tatiller diliyoruz.

Seneye görüşmek üzere...

19 Mayıs Programımız

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı coşkulu bir programla kutladık.

Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Hayat'ta Bilim Şenliği Heyecanı

Her yıl olduğu gibi bu yıl da birbirinden muhteşem deneylerle katıldığımız, matematiksel oyunlarla pratik yaptığımız,

3D yazıcılarımızla anahtarlıklarımızı hazırladığımız çok güzel bir bilim şenliği yaşadık.

Kardeş okullarımızı, okulumuzda misafir ettik ve etkinliklerimizi paylaştık.

Hem eğlendik hem öğrendik.

Matematik Köyündeyiz

Okulumuz 6. ve 7. sınıf öğrencileri ile birlikte, taş evleriyle, bitki örtüsüyle unuttuğumuz, bazılarımızın ise hiç görmediği bir atmosfere sahip Şirince' deki Matematik Köyü' nü ziyaret ettik. Bu iki gün öğrencilerimizle birlikte bu farklı atmosferin havasını solumuş olduk. Ali Nesin' den aldığımızı ders çocuklarımız için farklı bir deneyim oldu. Bu gezimiz, öğrencilerimizin matematiğe farklı bir bakış açısı kazanmalarına vesile oldu.

Rahmi Koç Çocuk Müzesi Gezimiz

 

6. Sınıf öğrencilerimiz ile Rahmi Koç Çocuk Müzesini ziyaret ettik.

Oyuncaklardan tarım aletlerine, eski sobalardan tıbbi aletlere yapılan makineleri inceledik.

Eskiden kullanılan malzelemeri günümüzde kullanılan malzemeler ile karşılaştırdık.

Hem eğlendik hem öğrendik.

Polis Merkezimizi Ziyaret Ettik

Polis Teşkilatı Kuruluşunun 174. Yılında Hayat Koleji olarak mahallemizdeki 10 Nisan Polis Karakolunu ziyaret ettik.Tüm samimiyet ve içtenlikleriyle bizleri karşılayıp sohbet eden karakol amiri ve memurlarımıza teşekkür ediyoruz.

Yunus Emre Şiirleri Dinletisi

Yunus, yüzyıllar önce bu topraklarda Türkçenin en yalın haliyle ölümsüz şiirler söyleyip, gönül dünyamıza seslenen bir şairdir.
Yunus, Orta Asya'da Ahmet Yesevi ve dervişlerinin başlattığı hikmet geleneğini kendi yeteneğiyle yoğurmuş özgün bir âşıktır.
Yunus, rüya gördüğü dili, ana dili kılandır.
Yunus, Türkçemizin kapısıdır.
Yunus, Türkçenin mütemadiyen borçlu olduğu isimdir.
Yunus, hak ve halk dostu, sözü evrensel bir derviştir.
Yunus, uzun sözün kısasıdır.
İşte bu yüzdendir ki,  hepimiz bir Yunus Emre değiliz;  ama Yunus Emre hepimizden birazdı.
"Aşk gelince, cümle noksanlıklar biter" diyen bu ulu nazara sahip ozanı gönlümüz yettiğince, dilimiz döndüğünce şiirleriyle, ilahileriyle andık. Öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin, mezunlarımızın ve velilerimizin emeğiyle hazırladığımız şiir gecemiz muhteşemdi.

Başarı ve Motivasyon Seminerimiz

LGS hazırlık sürecinde öğrencilerimiz, okul müdürümüz Recep UZANLIK ve rehber öğretmenimiz Hasibe ABLAK ile bir araya gelerek "Başarı ve Motivasyon" seminerini gerçekleştirdiler.

Seminer kapsamında öğrencilerimizle sınava giden yolda motivasyon tazelerken, başarının altın ipuçlarını konuştuk. Öğrencilerimiz hedeflerine ulaşma yolunda bir adım daha atmış oldular.

Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Diyanet İşleri Başkanlığı Kütüphanesini Ziyaret Ettik

“Kamil odur ki; koya her yerde bir eser,

Eseri olmayan yerinde yeller eser.”

Hz. Hadimi

Kütüphaneler Haftası Etkinlikleri kapsamında kütüphane ortamını doyasıya yaşamak ve kitap kokusunu içimize çekmek amacıyla 7. Sınıflarımızla Diyanet İşleri Başkanlığı Kütüphanesine ziyarette bulunduk.

Lise Gezilerimiz

Çankaya Hayat Koleji Rehberlik Servisi olarak, LGS öncesi motivasyonumuzu arttırmak amacıyla lise gezilerimizi gerçekleştirdik. Ankara Fen Lisesi, Gazi Anadolu Lisesi , Mehmet Emin Resulzade Lisesi, Atatürk Anadolu Liselerini yakından tanıma fırsatı yakaladık.

Masa Tenisi Başarımız

Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve Masa Tenisi Federasyonu Ankara İl Temsilciliği tarafından düzenlenen yarışmada masa Tenisi Küçükler kategorisinde öğrencilerimiz Eren DURSUN , İsmail Hakkı GÜZEL , Alim Ziya SOYALAN ve Melis Ecrin ÖKMEN okulumuzu temsil ederek 3.oldular.Öğrencilerimizi tebrik ediyoruz ve başarılarının devamını dliyoruz. 

Mehmet Akif Ersoy'un Evini Ziyaret Ettik

5. sınıf öğrencilerimiz ile Milletin Sesi Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'mızı yazdığı evini ziyaret ettik. Öğrencilerimiz Mehmet Akif Ersoy'un kullandığı eşyaları, kaldığı odaları ve el yazısı eserlerini görme imkânı buldular. Mehmet Akif Ersoy'un evinde milletin sesi şairimizi hayırla yad ettiler.

Hayat Akademi Devam Ediyor

Öğrencilerimizi avukatlık mesleğini tanıtmak amacıyla velimiz Av. Pınar Aydemir  ile buluşturduk. Öğrencilerimiz avukatlık mesleğiyle ilgili merak ettikleri sorulara cevap buldular. Verdiği değerli bilgiler ve öğrencimize hediye ettiği cübbe için kendisine teşekkür ederiz.

Anlamlı Buluşma

Değerlerimiz var bizim… Yaşayalım yaşatalım. Yılların izini gördüğümüz yaşlılarımızla “Yaşlılara Saygı Haftas ”ında birlikteydik. Önce huzurevinde ziyaretimizi gerçekleştirdik. Daha sonra okulumuzda bir araya geldik. Yüzlerde tebessüm ,  kalplerde sevgi bıraktık. Öğrencilerimiz en güzel hizmetlerini yaşlılarımız için yaptılar. Etkinlikler, egzersizler, sohbetler oldukça keyifli anlar geçirdik. Müzik öğretmenimizin piyano çalmasıyla yaşlılarımız unutulmaz anlar yaşadı. Programın sonunda  öğrencilerimizin hediyesiyle mutlulukları daha da arrttı. Emeği geçen öğrencilerimize ,misafir olan yaşlılarımıza teşekkür ediyoruz.

Keçiören Fen Lisesi, Fethiye Kemal Mumcu Anadolu Lisesi ve Keçiören Sosyal Bilimler Lisesi Gezimiz

Rehberlik servisi çalışmalarımızdan kariyer planlama ve hedef belirleme etkinliklerimiz kapsamında üç farklı okul türü olarak “Keçiören Fen Lisesi, Fethiye Kemal Mumcu Anadolu Lisesi ve Keçiören Sosyal Bilimler Lisesi” gezimizi gerçekleştirdik. Öğrencilerimizin sınava doğru hazırlık sürecinde motivasyonlarına ve heyecanlarına ortak olmak adına planladığımız gezimizde öğrencilerimiz hedeflerine yön verecekleri sorularına cevaplar buldular.

Kan Hayat'tır

Kızılay ile birlikte düzenlemiş olduğumuz “BİR KAN BİN HAYAT”  kan bağışı kampanyamız büyük ilgi gördü. Kanın önemini bilen ve bağışta bulunan veli, öğretmen ve personelimize teşekkür ediyoruz.

İstiklal Marşı'mızın Kabulü'nün 98. Yıl Dönümü Töreni

Bağımsızlığımızın nişanelerinden olan İstiklal Marşı'nın 98. yıl dönümünü coşkuyla kutladık. Marşımızın şairi, milletin sesi olan Mehmet Akif Ersoy'u saygı ve rahmetle andık. Akif'in dizelerine kulaklarımızı misafir ederek bir kez daha istiklal ruhunu yaşadık.

Hayat'ın Okuyucuları Kitap Fuarı'nda

Bu yıl 13.'sü düzenlenen Ankara Kitap Fuarı'na 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerimizle katılım sağladık. Hayatı okuyarak anlamlandıran öğrencilerimiz, organizasyon kapsamında yazarlar ve yayıncılarla bir araya geldiler. Oldukça geniş katılımlı organizasyonda okuma deneyimlerimizi daha da renklendirme fırsatı elde ettik. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Spelling Bee

At the yellow black concepted contest, contestants representing their classes spelled the words. At the end the class with the most points won !

Kitap Fuarı

Ankara'nın genelekseli haline gelen 13. Kitap Fuarındaydık. Kitapların gizemli dünyasında tadı damağımızda kalan bir gezinti yaptık.

Anne Baba Okulu Sertifika Törenimiz

Anne Baba Okulu çalışmalarımızın sonuncusu olan BÜYÜYEN BEN ve AİLEM

adlı seminerimizi velilerimizin yoğun katılımıyla gerçekleştirdik.

Seminer sonunda eğitime katılan velilerimize sertifikalarını takdim ettik.

Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.
 

Altı Şapka

Sosyal bilgiler dersinde altı şapkalı düşünme tekniği ile İskan politikasını işledik. Konuyu farklı yönleri ile ele alarak bakış açısı geliştirmeyi öğrendik.

Necmettin Türkoğlu'nu Misafir Ettik

Hayat Akademi eğitimlerimiz kapsamında 8. Sınıf öğrencilerimize mühendislik mesleğini tanıtmak amacıyla Necmettin Türkoğlu’nu misafir ettik. Sunumunu “Nano Teknoloji ve İnovasyon” başlıkları altında toplayan Necmettin Türkoğlu ve ekibine değerli katkıları için çok teşekkür ediyoruz.

Fen Bilimleri Sergimiz

Bu yıl da konularımızı somutlaştırmak için Fen Bilimleri derslerimizde hazırladığımız maket, poster ve projelerimizi okulumuzda sergiledik.

Yumurtam Çatlamasın

Sayısal zümre olarak Liderlik-Özgünlük karakter değerimiz doğrultusunda “Yumurtam Çatlamasın” etkinliği düzenledik. Öğrencilerimizin amaçları, özgün tasarımlar ile hazırladıkları yumurtaları belirli yükseklikten bırakılınca kırılmasını engellemekti. Öğrencilerimiz grup arkadaşlarıyla beyin fırtınası yaptılar. Tasarımları için gerekli adımları belirlediler ve işe koyuldular. Çalışmalarını tamamlayan öğrencilerimiz çok eğlenceli bir gün geçirdiler.

Futsalda Yarı Finaldeyiz

 

 

Yıldız Erkek Futsal Takımımız Ankara İl Müsabakalarında pek çok takımı eleyerek yarı finallere yükselmiştir.

Öğrencilerimizi tebrik ediyor, yarı final maçında başarılar diliyoruz. 

Hayat Koleji Çocuk Meclisinde

 

          Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi seçimlerine katılan öğrencilerimiz Yusuf Ömer EYÜBOĞLU ve Şara KARAKAŞ başkanlık divanında yer almaya hak kazandılar. Öğrencilerimize çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Öz Güven ve Olumlu Benlik Algısı Geliştirme Seminerimiz

 

               Anne - Baba Okulu çalışmalarımız ikinci dönemde de kaldığı yerden devam ediyor. Rehber ve Psikolojik Danışmanımız Hasibe ABLAK tarafından gerçekleştirilen "Öz Güven ve Olumlu Benlik Algısı Geliştirme" konulu seminerimiz velilerimizin yoğun katılımıyla gerçekleşmiştir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Hayat Koleji Yarıyıl Kampında

             Kızılcahamam Çam Otel’de gerçekleştirdiğimiz yarıyıl kampımız tüm heyecanıyla başladı. Keyifli bir yolculuğun ardından otelimize varıp odalarımıza yerleştik. Deneme sınavı uygulamamız bittikten sonra havuz saatimizde bolca eğlendik. Akşam yemeği sonrasında LGS hazırlık çalışmalarımız kapsamında soru çözümlerine devam ettik. 
            Ertesi gün, tertemiz bir havada çam ormanları arasında doğa yürüyüşüyle başladı. Deneme sınavlarımızın ardından sportif faaliyetlerimiz ve yüzmeyle günümüzü dolu dolu geçirdik. Beş gün sürecek olan kampımızda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. 
 

Karne Heyecanı

Okuduk , yazdık , çalıştık , çabaladık ve iyi bir tatili hakettik.Bir dönem boyunca dersler , etkinlikler , gezilerle eğitim-öğretim sürecini tamamlayan öğrencilerimiz karnelerini aldılar.Herkese iyi tatiller diliyoruz. 

Eskici Pazarımız

Yaşam becerileri etkinliklerimiz kapsamında yapılan “Eskici Pazarımız” kuruldu.

Çocuklarımız getirdikleri ürünlerle alıp satmayı, ticaret ve pazarlık kavramlarını eğlenerek öğrendiler.

Yaptıkları alışverişlerle keyifli  vakit geçirdiler.

Eskici Pazarı

Öğrencilerimizin evlerinde kullanmadıkları eşyalarını alıp satabilecekleri; alım-satım, ticaret, ekonomi dayanışma kavramlarını kavramalarına yardımcı olan eskici pazarımız büyük bir neşeyle gerçekleştirildi. Öğrencilerimiz bu pazarda hem alışveriş anlayışlarını geliştirirken hem de eğlenerek öğrendiler.

Vücudumuzdaki Muhteşem Sistemler

6. sınıf öğrencilerimiz ile "Sistemler" konusunu tamamladık. Konu sonrasında uzman doktorumuz Salim Sarıyıldız Hoca'mızdan sistemlerin işleyişi ve sağlığı hakkında bilgiler aldık. Öğrencilerimiz merak ettiği sorulara cevap buldulkar, verimli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Futsal Takımımızın Başarısı

 

Okulumuz futsal takımı, Ankara Okullar Arası Futsal Turnuvası'nda, grubunda 2 galibiyet alarak üst tur eleme maçlarına katılmaya hak kazanmıştır. Oynamış olduğu eleme maçında Sincan Ressam İbrahim Çallı Ortaokulunu 3-2 mağlup ederek il finallerinde 24 takım arasına katılmaya hak kazanmıştır. İkinci dönem oynanacak maçlarında takımımıza başarılar diliyoruz.

Günümüzde Anne-Baba Olmak

Anne-Baba eğitimlerimizin sonuncusu olan "Günümüzde Anne-Baba Olmak" konulu eğitimimizi gerçekleştirdik.Eğitimlerimiz sonunda katılan velilerimize sertifikalarını takdim ettik.İlginiz için teşekkür ederiz.

Yeni Nesil Dijital Kuşak

Rehber öğretmenimiz Hasibe ABLAK’ın sunduğu “Yeni Nesil Dijital Kuşak” seminerimiz velilerimizin katılımıyla gerçekleşmiştir. Anne baba okulu çalışmalarımızda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Veli Semineri

Anne –Baba Okulu eğitimlerimizin ikincisi olan  “Anlamak-Anlaşılmak-Empati “  konulu seminerimiz Okul Rehber Öğretmenimiz Mehtap POLAT tarafından velilerimizin yoğun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Animal Quiz Show

In our school we had an ‘Animal Quiz’. The contestants were ready the audiences were awesome. It was fun plus exciting !!!

8. Sınıflarımız Ankara Fen Lisesi'nde

Rehberlik servisi olarak kariyer planlama ve hedef belirleme etkinliklerimiz kapsamında "Ankara Fen Lisesi" gezimizi gerçekleştirdik. Sınava doğru hazırlık sürecinde motivasyonlarına ve heyecanlarına ortak olmak adına planladığımız gezimizde öğrencilerimiz hedeflerine yön verecekleri sorularına cevaplar buldular.

Çağımızda Esen Rüzgar: Bilişim

Anne-Baba Okulu eğitimlerimizin ilk seminerini gerçekleştirdik."Çağımızda Esen Rüzgar:Bilişim" konusunu okul rehber öğretmenimiz Mehtap POLAT ' dan dinledik.Katılımları için değerli velilerimize çok teşekkür ederiz.

Mezun Okumaları

Mezun öğrencilerimizle yıllardır yaptığımız okuma programımız tam hız devam ediyor. Her ay okul kütüphanesinde bir araya geldiğimiz mezunlarımızla ve öğretmenlerimizle hem ayın kitabını değerlendiriyoruz hem de kitaba, şiire, edebiyata dair sohbet ediyoruz. Bu ay Herman Hesse’nin SİDARTA adlı kitabını konuştuk. Yeni kitabımız MUCİZE. Tüm kitap dostlarını gönül soframıza bekliyoruz.

5.Sınıflar Ali Kuşçu Gökbilim Merkezinde

Ali Kuşçu Gökbilim Merkezini ziyaret ettik. Bu ziyarette Güneş Sistemi ve gezegenleri, renklerin ayrıştırılmasını, hava direncini, sürtünme kuvvetinin etkilerini somut bir şekilde gördük.8 boyutlu filme girerek hem eğlendik hem de öğrendik.

Güvenli İnternet Tırı Okulumuzda

İnternetin bilinçli, güvenli ve etkin kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Güvenli İnternet tırı okulumuza geldi.Ortaokul öğrencilerimiz sanal gerçeklik, arduino , bilgi yarışması gibi eğlenceli etkinliklere katılma fırsatı yakaladılar.

Milli Sporcumuzu Ağırladık

Spora ses veren işitme engelli milli tenisçi Necati Görmez ve antrenörü Hilal Şöhret ile okulumuzda söyleşi düzenledik. İşitme Engelliler milli takımında görev yapan milli tenisçimiz öğrencilere hayatında karşılaştığı zorluklardan bahsetti. Milli Tenisçi sporun onun hayatındaki önemini ve hayatına neler kattığı ile ilgili tecrübelerini öğrencilerimizle paylaştı. Sporcumuzu ve antrenörünü tebrik ediyoruz. Başarılarının devamını diliyoruz.

Cafe Down'u Ziyaret Ettik

 

      Dünya Engelliler Günü kapsamında, öğrencilerimizde bir farkındalık oluşturmak adına Cafe Down'u ziyaret ettik. "Engellerin durduramadığı, sıcak bir mekân..." sloganıyla yola çıkan Cafe Down; engelli kardeşlerimizin istihdam edildiği, aile ortamında sevgiyi en doğal haliyle sunan özel bir mekân... Oradaki kardeşlerimizle sohbet etmek çok keyifli ve güzel bir tecrübeliydi. Misafirperverlikleri için kendilerine teşekkür ediyoruz.

7'ler Ali Kuşçu Gökbilim Merkezinde

7. sınıf öğrencilerimizle Ali Kuşçu Gökbilim Merkezini ziyaret ettik. Planetaryumda yıldızların özelliklerini işledik. Gezegenlerin özelliklerini detaylı bir şekilde tekrar ettik. 8 boyutlu filme girerek heyecanlandık. Hem öğrendik hem eğlendik.

Mitoz Bölünme Tasarımlarımız

7. sınıflar ile mitoz bölünmenin evrelerini kendi tasarımlarımız ile modelleyip somutlaştırarak konuyu daha iyi pekiştirdik.

Mevlid-i Nebi

        Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimizin (s.a.v) dünyayı teşrifinin sene-i devriyesinde; kalbimizin , ahlakımızın , davranışlarımızın O’na (s.a.v) benzemesine vesile olması temennisiyle….

,        Mevlid-i Nebi programımıza gelerek heyecanımıza ortak olan tüm misafirlerimize teşekkür ederiz.

PTT Pul Müzesini Gezdik

6. Sınıf öğrencilerimizle Türkçe konumuz ile ilişkili olarak PTT Pul Müzesini ziyaret ettik. Öğrencilerimiz gezi boyunca hem mektubun hem de pulların tarihi gelişimine yolculuk yaptılar. "PTT ve Haberleşme" konularında bilgiler edindiler. Bizleri ilgiyle ağırlayan PTT Pul Müzesi yönetimi ve personeline teşekkür ederiz.

Öğretmenler Günü Kutlamamız

Geleceğin mimarı öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.Programda emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Sindirim Sistemi Modelleri

Sindirim sistemi konumuzu işledikten sonra üç boyutlu sindirim sistemi modellerimizi tasarladık. Öğrencilerimiz iş birliği halinde takım çalışması yaparak farklı malzemelerle modellerini oluşturdular. Hem konumuzu somutlaştırdık hem de öğrendiklerimizi pekiştirdik.

Down Cafe Çalışanları Okulumuzda

Okulumuz  Down Cafe çalışanlarını misafir etti. Bu anlamlı ziyarette  8.sınıf öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz  cafe down çalışanları ile birlikte keyifli anlar yaşadı. Samimiyetlerine samimiyetimizi  kattık. Tebessüm verdik, tebessüm aldık . Sevginin dilini kalplere geçirmeye çalıştık. Marakas etkinliği gerçekleştirdik. Harman dalı, Erik dalı oynayarak ortamı renklendirdik.  Farklılıkların farkındayız dedik. Misafirlerimize günün anısına okulumuzun madalyasını takdim ettik.

10 Kasım Atatürk'ü Anma Programımız

 

 

 

        Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete intikal edişinin sekseninci yıl dönümünde saygı ve minnetle anıyoruz.

"15 Temmuz ve Özgürlük" Konulu Röportaj Çalışmamız

 

6. sınıf öğrencilerimiz, okulumuzun "Karakter Gazetesi"nde yayımlanmak üzere 15 Temmuz Gazisi Hüseyin Çakır ile

"15 Temmuz ve Özgürlük" konusu üzerine bir röportaj yaptılar. Katılımlarından dolayı gazimize teşekkür ederiz.

Cumhuriyetin 95.Yılını Kutladık

Cumhuriyetin ilanının 95.yıl dönümünü Çankaya Hayat Koleji olarak büyük bir coşkuyla kutladık.

Oyuncak Müzesi'ni Ziyaret Ettik

5. Sınıf Türkçe dersi ilk teması olan "Oyuncak ve Çocuk" kapsamında okulumuz 5. Sınıf öğrencileri ile Rahmi Koç Oyuncak Müzesi'ni ziyaret ettik. Öğrencilerimiz eski oyuncakları görerek oyuncak tarihi ile ilgili bilgiler edindiler ve müzede eğlenceli zaman geçirdiler.

Ankara Üreten Festivalindeyiz

Hayat ailesi olarak 21 Ekim pazar günü TOBB Üniversitesinin düzenlemiş olduğu Ankara Üreten Festivali'ne katıldık.Birçok projenin olduğu festivalde , 7/A sınıfından Nail Erdem DEMİR'in Akıllı Ev projesi festivalin ilgi odağı oldu.Öğrencilerimiz kodlama eğitiminin ve teknolojinin ne kadar önemli olduğunu anladılar.Festivalde robotların , droneların , 3d yazıcıların , elektrikli arabaların ve sanal gerçeklik gözlüklerinin olduğu standlara katılarak atölye çalışmaları yaptık.

Ay'ın Evreleri

5.sınıf öğrencilerimiz Fen Bilimleri dersinde öğrendikleri Ay’ın evrelerini yaptıkları eğlenceli bir etkinlikle kalıcı hale getirdiler.

Fiilde Kipler

Konumuz "Fiilde Kipler" Karikatürler ile konumuzu biraz renklendirelim istedik. Oluşturduğumuz  takımlarda yardımlaşma ruhuyla hareket ederek hem eğlendik hem de kipleri öğrendik. Karikatürlerimiz pek yakında sınıf panolarımızda.

Daily Routines

With 4A we practised daily routines. Wake up, wash your face, brush your teeth ! What a fun! Our Motto: Brush, brush, brush your teeth three times a day, brush, brush, brush and that's the way Wash your hands, wash them on top, wash them below and fingers in between.

Resimli Hikaye Kitabı Oluşturuyoruz

5-B sınıfımız ile kitap oluşturma fikri üzerinde konuşuyorduk. Sınıf olarak resimli bir hikaye kitabı oluşturmak istediklerini söylediler. Kütüphanemizi yazı atölyesi olarak kullanalım dedik. Oluşturacağımız kitabı LÖSEV'de bulunan hasta kardeşlerimiz okusun, moral bulsunlar istiyoruz, dediler. İşimiz meşakkatli, yolumuz biraz uzun. Olsun biz başladık, güzel bir eser olacak inanıyoruz.

Çevreciyiz

Fen Bilimleri Zümresi olarak takım çalışması etkinliğimiz olan  "Geri Dönüşümün Önemi" içerikli seminerimizi gerçekleştirdik. Bu seminer ile birlikte çalışmanın çevre için önemine dikkat çektik.

LGS Bilgilendirme Toplantımız

8.Sınıf öğrencilerimizle LGS hazırlık çalışmalarımız tüm hızıyla devam ederken velilerimizle bir araya gelip çalışmalarımız ve süreci değerlendirdik. Yol haritamızı kendileriyle paylaştık.

I Spy

It is well known that when you get all your attention it is rarely impossible to answer the question wrong. The students in 8th grade had 3 seconds to find the hidden object. I spy ... Ready, set, go !

Gezegen Tişörtü Tasarlayalım

Güneş Sistemi ve Gezegenler konusu kapsamında 6. sınıf öğrencilerimizden seçtikleri bir gezegen ile tişört tasarlamalarını istedik. Tişörtlerine seçtikleri gezeni çizip renkli boya kalemleri ile boyadılar. Daha sonra tişörtleri giyerek gezenleri arkadaşlarına sundular. Böylece konumuzu somutlaştırıp aynı zamanda tekrar etmiş olduk.

Mezunlar Pilav Günümüz

 

 

Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz "Mezunlar Pilav Günü" etkinliğimizi iki yüze yakın mezun öğrencimizin katılımıyla gerçekleştirdik. 

Öğretmenleriyle ve arkadaşlarıyla sohbet edip anılarını yad etme fırsatı bulan öğrencilerimiz Hayat'ın çatısı altında tekrar bir araya gelmenin

mutluluğunu da yaşadılar. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

5.Sınıflar Veli Toplantısı

Ortaokula henüz geçen öğrencilerimizin velileriyle biraraya geldik.Tüm branş öğretmenlerimizin kısa bilgilendirme yaptığı ve hedeflerini anlattığı toplantıda rehberlik servisimiz de yapılacak rehberlik çalışmalarıyla ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Okul Müdürümüzü Ziyaret Ettik

Okulumuzda ilk haftamız birbirinden eğlenceli etkinliklerle geçti.

Okul Müdürümüz Recep UZANLIK bizi odasında ağırladı.

Yeni öğretmenlerimizle ve arkadaşlarımızla tanışmak çok heyecanlıydı.

Biz bu okulu çok sevdik.

Hayat'ta İlk Zil Çaldı

Bugün kalplerde sevinç,

Gözlerde ışık dolu.

Bizi aydınlık günlere,

Çağırır okul yolu.

Yeni ders yılımızda, 

Biz çok çalışacağız.

Bilgi gücümüz ile,

Engeller aşacağız.

 

2018-2019 eğitim-öğretim yılının öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize hayırlı olmasını dileriz.

Oryantasyon Programı

2018-2019 Eğitim Öğretim döneminde okulumuza yoğun ilgi göstererek aramıza katılan velilerimiz ve öğrencilerimizle biraraya geldik.Kurucu Müdürümüz Hidayet DOĞAN Bey velilerimize Hayatlı olmak sunumunu gerçekleştirirken öğretmenlerimiz de okulumuza yeni başlayan öğrencilerimizle tanıştı.Başarılı bir oryantasyon çalışmasından sonra velilerimiz ve öğrencilerimiz yeni eğitim öğretim dönemine hazır ve motivasyonu tam bir şekilde başlayacak.Hayatımıza yeni katılan tüm öğrencilerimize mutlu ve başarılı bir yıl diliyoruz.

LGS Hazırlık Kampımız Başladı

 

 

         LGS hazırlık kampımızın ilk gününde öğrencilerimiz, Okul Müdürümüz Recep UZANLIK ve Rehber Öğretmenimiz Hasibe ABLAK ile bir araya gelerek sınava hazırlık sürecini değerlendirdiler. Sonrasında uygulanan hazırbulunuşluk sınavıyla birlikte iki hafta boyunca devam edecek olan LGS hazırlık kampımız başlamış oldu. Tüm öğrencilerimize bu süreçte başarılar diliyoruz.

Seminer Dönemimiz Devam Ediyor

Genel Müdürümüz Hüsamettin AKÇAY'ın " Karakter Gelişimi Eğitimi " konulu sunumunu dinledik.Seminer sonrası öğretmenlerimiz zümre çalışmalarına devam ettiler.

Muhteşem Yıl Sonu Gecemiz

 

 

Birbirinden güzel gösteriler sergilediğimiz Yıl Sonu Programımızda hep bir ağızdan şarkılar söyledik, şiirler okuduk, halaylar çektik...

8. sınıf öğrencilerimizin kep atma töreniyle taçlanan bu muhteşem gecede emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler... 

Hayat'ta Karne Heyecanı

 

Birbirinden güzel çalışmalara, projelere, etkinliklere, derslere, programlara ev sahipliği yapan 2017-2018 eğitim öğretim yılına veda ederken 

tüm öğrenci ve öğretmenlerimize iyi tatiller diliyoruz.

Seneye görüşmek üzere...

Bilim Şenliğimiz

Bilim, deney ve gözlemelere dayanan olgular bütünüdür. Bu nedenle doğanın gözlemlenmesi ve deneylerin yapılmasıyla bir gelişim süreci geçirir. İnsanlar doğayı gözlemleyebildikleri kadarıyla varsayımlarda bulunarak teoriler geliştirirler. Bilim geliştikçe, teknik ilerleme de sağlanır. Bu nedenle bilim ve teknik birbirini tamamlar. İkisi de insan gayretiyle insanlık içindir.

Bizler de bu bağlamda Hayat Koleji olarak öğrencilerimize bilim sevgisi aşılamak ve bilimin gündelik hayattaki uygulamalarını örneklemek amacıyla bilim şenliği düzenledik. Şenliğimiz birçok deney ve gözlemsel etkinliklerle dolu dolu bir çalışma oldu.

Hayat Koleji’nde yetişen her bireyin bilime yön veren, bilimsel araştırmalara öncülük eden ve bilim sevgisiyle yetişen bireyler olması amaçlanır. Bilim şenliğimiz de bu amaca hizmet eden bir çalışma oldu.

Yıl Sonu Gecemiz

Bütün bir yılın yorgunluğunu attığımız ve büyük bir coşkuyla hazırlandığımız Yıl Sonu programımızı gerçekleştirdik.Türküler söyledik, halaylar çektik, şiirler okuduk...Programımız 8.Sınıf öğrencilerimizin kep atma töreniyle taçlandı.Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Mezunlar İftarımız ve Ödül Törenimiz

 

Mezun öğrencilerimizle buluştuğumuz iftar yemeğimizi yoğun bir katılımla gerçekleştirdik. 
8. sınıf öğrencilerimizin motivasyon programı ve 2016-2017 mezunlarımızın ödül töreniyle bereketlenen iftar programımızda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

 

 

"Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk İstiklâl ve Cumhuriyeti'ni kurtarmaktır!

Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!"

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.

Modern Pentatlon'da Türkiye 6.sı Olduk

 

 

Okulumuz 5. Sınıf öğrencilerinden Zeren Naz Yılmaz Modern Pentatlon Yarışmaları Türkiye Şampiyonası'nda

okulumuzu ve Ankara ilini başarılı bir şekilde temsil ederek Türkiye 6.sı olmuştur. 

Öğrencimizi tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Hayat'ın Yardım Tırı Yola Çıktı

Cerablus, İdlib ve Afrin bölgelerinde  yaşayan kardeşlerimiz için hazırladığımız yüzlerce koliyi öğrenci ve öğretmenlerimizle birlikte yardım tırımıza yükledik. Ramazan önesi bu projeyi gerçekleştirmemizde büyük payı olan velilerimize, öğrencilerimize ve öğretmenlerimize değerli yardımları için sonsuz teşekkürler...

Gez Dünya'yı Gör Konya'yı

6.sınıf öğrencilerimizle Mevlana diyarı Konya'yı ziyaret ettik. Bilim merkezinde bilgilerimizi test edip ardından Konya etli ekmeğinin tadına baktık. Mevlana Türbesini ziyaret ettikten sonra yüzlerimizde yorgun ama mutlu bir gülümsemeyle Ankara'ya döndük.

Amasra Gezimiz

Çankaya Hayat Koleji olarak 5. sınıf öğrencilerimizle Amasra’ya gittik. Amasra’nın tarihi ve turistik yerlerini gezdik. Hepimiz için eğlenceli bir Cumartesi oldu.

Nevşehir Gezimiz

 

 

7. sınıf öğrencilerimizle düzenlediğimiz Nevşehir gezimiz dolu dolu geçti.

Önce Tuz Gölü'nde mola verdik ve eşsiz manzarısında bolca fotoğraf çektik.

Ardından muhteşem güzellikleriyle Kapadokya karşıladı bizi.

Yer altı şehirleri, çömlek atölyeleri, Güvercinlik Vadisi ve peribacalarına hayran kaldık.

Gezimizde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Space

 

5. sınıf öğrencilerimizle İngilizce dersimizde ‘’Space’’ ünitemize geçiş yaptık.

Ünitemize etkili bir giriş yapmak ve ünitede geçen kelimeleri daha kalıcı hale getirmek için kelimelerin resimlerini çizip panomuza astık.

Şampiyonlar Beş Kupayla Döndü

 

Okul Sporları Müsabakaları'nda okul takımlarımız seneyi beş kupa kaldırarak bitirdiler. Büyük bir başarı göstererek okulumuzu en güzel şekilde temsil eden öğrencilerimize madalyalarını Milli Eğitim Müsteşarımız Yusuf TEKİN, Keçiören Kaymakamımız Uğur BULUT, Keçiören Belediye Başkanımız Mustafa AK ve Keçiören Milli Eğitim Müdürümüz Ayhan IŞIK takdim ettiler. Öğrencilerimizi kutluyor, başarılarının devamlı olmasını diliyoruz.

Muhteşem Yıl sonu Gecemiz

 


Birbirinden güzel gösteriler sergilediğimiz Yıl Sonu Programımızda hep bir ağızdan şarkılar söyledik, şiirler okuduk, halaylar çektik...

8. sınıf öğrencilerimizin kep atma töreniyle taçlanan bu muhteşem gecede emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler... 

Güzel Amasra

 

5. sınıf öğrencilerimizle Karadeniz’in incisi, masalsı güzellikler diyarı, Fatih’in çeşm-i cihanı Amasra’yı gezdik. Sabah başlayan yolculuğumuzu Bolu Mengen’de yer alan Şirin Yazı Göleti’nde kahvaltı yaparak taçlandırdık. Sonrasında Amasra çarşılarında yöresel ürünleri inceledik. Sevdiklerimize hediyeler aldık. Güzel bir öğle yemeğinin ardından dürbünlerle kıyıyı, denizi izledik ve Amasra’ya hayran kaldık.

English Fest

 

Okulumuz İngilizce etkinlikleri arasında geleneksel hale gelen, öğrencilerimizin dile olan bakış açılarını genişletmek ve ilgilerini arttırmak amacı ile düzenlediğimiz İngilizce şarkı yarışmamız okulumuzdan 37 öğrencimizin başvurusu ile gerçekleşti. Değerlendirilen başvurular arasından seçilen 6 finalist ise jüri üyelerimiz tarafından zorlu bir eleme sürecinden geçti ve 3 öğrencimiz yarışma sonunda derece almaya hak kazanarak büyük ödüllerin sahibi oldular. Öğrencilerimiz bu etkinlik sayesinde kendilerini gösterme ve yeteneklerini keşfetme imkanı buldular.

Bilim Şenliği

 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da bilim şenliğimizi okulumuzda keyifle gerçekleştirdik. Dev balonlar, basınç deneyleri, nişasta ile yüzey gerilimi, iletken ve yalıtkan maddeler gibi birçok ilgi çekici Fen deneyi ile birlikte matematiksel zekâ geliştirici oyunlar sergiledik. Bilişim Teknolojileri dersi standlarında ARDUİNO UNO, S4A ve ASP.NET programları ile hazırlanmış piyano, çiçek sulama sistemi ve elma kapmaca projelerini inceledik.

Böylece öğrencilerin, projelerin içeriğini oluşturan fikirleri ve çözümleri sözlü anlatımla ifade edebilmelerini, sunabilmelerini, tartışabilmelerini ve savunabilmelerini sağlamış olduk. Öğrencilerimizin alan çalışması, kontrollü deney gibi bilimsel çalışma süreçlerini, bu ve bundan sonra yapacağı projelerde kullanabilmeleri için onlara uygun ortam sağladık. Günlük hayatın içindeki ayrıntıların, bilimsel yöntemlerle açıklanabileceğini keşfedip yeni bakış açıları kazanmalarına yardımcı olduk.

Konya Bilim Merkezindeyiz

 

Öğrencilerimiz ile bilime karşı farkındalık oluşturmak ve bilim ile hayatı özdeşleştirmek amacıyla Konya Bilim Merkezine gezi düzenledik. Burada “Vücudumuz”, “Temel Adımlar”, “Dünyamız” sergi alanlarını gezerek 9 şiddetindeki bir depremi tecrübe ettik. Ultrason ile iç organlarının görüntülerini inceledik. Ayda yürüyüşü tecrübe ettik, Planetaryum da uzay çalışmaları hakkında bilgi edindik. Deney gösterilerine katılarak hem çok eğlendik hem de bilime olan merakımız daha çok güçlendi.

Erkek Basketbol Takımımız Finalde

 

       

Küçük Erkekler Basketbol Takımımız katıldığı Keçiören İlçe Basketbol Turnuvası'nda

grubunu ikinci sırada bitirerek final gurubuna katılmaya hak kazandı.

Sporcularımıza ilçe finalinde başarılar diliyoruz.

Futsal Turnuvamız

Çankaya Hayat Koleji Futsal okul takımımız katılmış olduğu okullararası futsal il müsabakalarında en iyi performansı göstererek okulumuzu en güzel şekilde temsil ettiler. Göstermiş oldukları mücadeleden dolayı sporcularımızı tebrik ediyoruz.Başarılarının devamını diliyoruz.

Okumak Yaşamaktır!

"Milletlerin aklı, kitapla büyür ve gelişir. Kimler fazla okuyorsa, az okuyanlara hükmeder."

Pressey

İki gün boyunca devam eden okuma şenliğimizin açılışını Yazar Okay TİRYAKİOĞLU'nun da katılımıyla yaptık. 

Yüzlerce kitabın bulunduğu kitap fuarımızda öğrencilerimizin kaleme aldığı ürünler de sergilendi.

Açılışın ardından öğrencilerimizle keyifli bir sohbet gerçekleştiren Okay TİRYAKİOĞLU kitaplarını imzalayarak bizleri mutlu etti.

Şenliğimizin devam ettiği sonraki günlerde Yusuf ASAL ve Yılmaz ERDOĞAN da söyleşileriyle öğrencilerimizle bir araya geldiler. 

Yazarlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Kız Basketbol Takımımız Finalde

 

Okulumuz 5. sınıf kızlarından oluşturduğumuz küçük kız basketbol takımımız bu yıl ilk kez katıldıkları Keçiören Okullar ligi Basketbol Müsabakalarında  3’te 3 yaparak finale kadar ilerlediler.

Takımımıza başarılar diliyoruz.

Superstitions

7. sınıf öğrencilerimizle "Superstitions" konusunu daha iyi kavramak için araştırmalar yaptık. Farklı ülkelerdeki ve ülkemizdeki batıl inançları araştırıp onları sunduk. Öğrencilerimiz bu etkinlikte hem çok eğlendiler hem de farklı kültürler hakkında bilgi sahibi oldular.

Public Buildings

7. sınıf öğrencilerimizle 8. Ünitemiz olan "Public Buildings" ünitesini daha kalıcı hale getirmek ve öğrendiklerimizi günlük hayatta kullanabilmek için  diyalog çalışmaları yaptık. Öğrencilerimiz gruplar halinde küçük bir drama ortamı oluşturup canlandırma yaptılar. Böylelikle ünitemiz daha eğlenceli oldu.

Occupations

6.sınıf öğrencilerimizle İngilizce 1 ders kitabımızdaki "Occupations" ünitesini pekiştirmek için, öğrencilerimiz ileride yapmak istedikleri meslekleri seçip, kostümlerini giydiler. Sınıfa gelerek seçtikleri mesleklerin neler yaptığını, görevlerini açıkladılar. Böylelikle ünitemizi daha kalıcı hale getirmiş olduk.

My Favourite Film

5.sınıf öğrencilerimizle "Arts" ünitesini daha etkili hale getirmek için en sevdikleri filmleri seçtiler. Afişlerini hazırladılar filmler hakkında bilgileri arkadaşlarıyla paylaştılar. Ve hazırladıkları posterleri sınıf panomuzda sergiledik.

"Mehmet Âkif'e Mektup Yarışmamız"

 

       

"Selamun Aleyküm Ey Âkif,

Selam olsun sana devrin en büyük şairi. Seni göremedim fakat seni gözlerimle tanımak yerine aklım ve kulağımla tanıdım. Medeni barbarlar karşısında duruşun ve alçakgönüllülüğünle tanıdım. Pişman değilim. Böylece gözümde bir insan sınırlandırılmasından çıkarak fikir yapısına büründün.

Eminim sen de bu devri görmediğine pişman değilsin. Savaş değişti, insan değişti, hayat ve edep değişti. Savaş silahla sınırlandırılmıyor artık. Hayatımızda onun bunun peşinde koşmaktan, her şeye yetişmeye çalışmaktan; vatanı, vatan sevdasını unuttuk. Edep yerlere, haya göklere taşındı. Senin gibi vatan sevdasını dilden alıp kalbe indirebilmiş birinin bu devri görmemesi beni mutlu ediyor.

Şunu söyleyebilirim ki ey İstiklal Marşı’nın yazarı, ey kaleminin gücünü bedrin aslanlarından alan, ey milletin göz bebeği, sen vatana olan borcunu ödedin. Sıra bizde."

Salih YILMAZ 8-A

Ortaokul öğrencilerimiz arasında gerçekleştirdiğimiz Mehmet Âkif'e Mektup Yarışmasında dereceye giren öğrencilerimizin ödüllerini okul müdürümüz Recep UZANLIK takdim etti. Öğrencilerimizi kutluyoruz.

Atasözleri ve Deyimler Sergisi

Öğrencilerimiz tarafından kültürümüzün en önemli parçalarından olan “Atasözleri ve Deyimler” sergisi açıldı.

Az sözle çok şey ifade edebilme özelliğiyle deyimler ve atasözleri  sözlü kültürümüzün en önemli parçalarındandır. Öğrencilerimiz atasözleri ve deyimleri mizahi bir bakış açısıyla yorumladılar.

Kız Basketbol Takımımızın Başarısı

Keçiören Okullar Ligi Basketbol müsabakalarında okulumuzu temsil eden ve ilk maçlarından galibiyetle dönen kız basketbol takımlarımızı tebrik ediyor ve sonraki maçları için kendilerine başarılar diliyoruz.

Hayat'a Rehber Oluyoruz

6/A Sınıfı öğrencilerimiz teknolojinin kullanımı konusunu araştırdılar.Rehberlik dersimizde konuyla ilgili bulduklarımızı paylaştık.Hayat'a rehber oluyoruz projemiz kapsamında teknolojinin faydalı kullanımı ve teknoloji bağımlılığıyla ilgili panomuzu oluşturduk.5/B Sınıfı öğrencileri dostluk kavramı üzerine düşüncelerini açıkladılar.En iyi dostlarımızı, anılarımızı konuştuk.Daha sonra Hayat'a rehber oluyoruz projemiz kapsamında yaptığımız çalışmalarımızla panomuzu oluşturduk.

Hayat Akademi Etkinliklerimiz Devam Ediyor

 

Hayat Akademi projemiz kapsamında, mesleğinde öne çıkan  başarılı isimleri 8 sınıf öğrencilerimizle buluşturmaya devam ediyoruz. Son etkinliğimizde Hukukçu Ahmet Nuri EKİCİ'yi okulumuzda ağırladık. Öğrencilerimizle keyifli paylaşımlarda bulunan Ahmet  Bey'e teşekkür ediyoruz.

Masa Tenisi Turnuvamız

6.Çankaya Hayat Koleji Veliler Arası Masa Tenisi Turnuvamızı velilerimizin yoğun katılımıyla gerçekleştirdik.Heyecan dolu müsabakalara sahne olan turnuvamızın dereceleri aşağıdaki gibidir.

Kadınlar                                 Erkekler

1.Derya KIYAK                      1.Yakup Emrah ÖZEL

2.Tuğba NAMLI                     2.Onur GÜZEL

3.Hafize DOĞAN                   3.Seyfettin DOĞAN

Turnuvaya katılan ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.

Hayat Akademi Devam Ediyor

8.Sınıf öğrencilerimiz Kırıkkale Üniversitesi  Öğretim Görevlisi olan İlkut Elif Kandil  Göker Hanımefendiyle bir araya geldiler. Akademisyenlik mesleğini bize tüm detaylarıyla anlatan Elif Hanım zincir kırma yöntemi ve günlük yapılacaklar listesi önerisiyle de öğrencilerimizde farklı bir bakış açısı oluşturdu. Paylaşımlarından dolayı İlkut Elif Hanıma teşekkür ediyoruz.

21 Mart Farkındalık Günü

7.Sınıf öğrencilerimizle DOWN CAFE’ yi ziyaret ettik. Farkındalıkların farkındayız diyerek DOWN CAFE çalışanlarına destek olmaya çalıştık. Onların elinden çay içtik, yemek yedik. Samimiyetlerine samimiyetimizi ,sevgilerine sevgimizi kattık. Ziyaret sonrası duygularımızı yazıya döktük. Okul panomuzu en güzel şekilde anlamlandırdık.

Çanakkale Geçilmez

1915 yılında Çanakkale’de yaşanan destanın yıl dönümünde yaşanan kahramanlıkları okulumuzda bir kez daha yadettik. Ecdadımızın yaptığı kahramanlıkları okulumuzda şiirlerle drama ve gösterilerle kutladık. Çankaya Hayat Koleji olarak Çanakkale Ruhunun ölmediğini ve ölmeyeceğini bir kez daha gösterdik.

Bir Destandır Çanakkale

"Ey şehîd oğlu şehîd, isteme benden makber,
Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber."

        Ankara geneli "Bir Destandır Çanakkale" konulu, ortaokul öğrencileri arası resim ve şiir yarışmamızın sekizincisini bu yıl da yoğun katılımla gerçekleştirdik. Bize ulaşan yaklaşık 500 eserden resim ve şiir kategorilerinde toplam 40 öğrenci ödül almayı hak etti. Leyla Gencer Sahnesinde düzenlenen muhteşem bir programın ardından ödüllerimiz sahiplerini buldu. 

        Programımızı; katılımlarıyla şereflendiren Keçiören Kaymakamımız Sayın Uğur BULUT, Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ayhan IŞIK ve Keçiören İlçe Milli Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Osman KOÇ'a yürekten teşekkür ediyoruz.

        Çanakkale'de, Yemen'de, Galiçya'da, Suriye'de, Filistin'de, Afrin'de; kısacası yedi kıta, dört iklimde, ayağının bastığı  her toprak parçasını kanının son damlasına kadar savunan aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. Vatan size minnettar kalacaktır.

       

 

 

 

Işığın Yayılması

5. sınıf öğrencilerimiz ışığın her yöne, doğrusal yayıldığını yaptıkları deneylerle keşfettiler.

Ankara Fen Lisesi Gezimiz

8. sınıflarımızla Ankara Fen Lisesine gezi düzenledik. Akademik çalışmaları, fiziksel ortamları, sosyal faaliyetleri ve tüm süreçleriyle tanıdığımız Ankara Fen Lisesinde mezun öğrencilerimizle de sohbet edip tecrübelerini dinledik.

Sözcükte Yapı

Okulumuz 6. Sınıf öğrencileriyle Türkçe dersinde Sözcükte Yapı konusunu işledik. Konuyla ilgili öğrencilerimize materyal hazırlandı.  Bu sayede öğrencilerimiz öğrendiklerini   eğlenerek kalıcı hale getirdiler.

Tohumun Çimlenmesi

 

6.sınıf öğrencilerimiz tohum oluşumundan çimlenme sürecine kadar geçen süreçleri eğlenceli bir etkinlikle öğrendiler.

Superstitions

7. sınıf öğrencilerimizle Superstitions konusunu daha iyi kavramak için araştırmalar yaptık. Farklı ülkelerdeki ve ülkemizdeki batıl inançları araştırıp onları sunduk. Öğrencilerimiz bu etkinlikte hem çok eğlendiler hem de farklı kültürler hakkında bilgi sahibi oldular.

Occupations

6.sınıf öğrencilerimizle İngilizce 1 ders kitabımızdaki ‘’Occupations’’  ünitesini pekiştirmek için, öğrencilerimiz ileride yapmak istedikleri meslekleri seçip, kostümlerini giydiler. Sınıfa gelerek seçtikleri mesleklerin neler yaptığını, görevlerini açıkladılar. Böylelikle ünitemizi daha kalıcı hale getirmiş olduk.

My Favourite Film

5.sınıf öğrencilerimizle  ‘’Arts’’ ünitesini daha etkili hale getirmek için en sevdikleri filmleri seçtiler. Afişlerini hazırladılar filmler hakkında bilgileri arkadaşlarıyla paylaştılar. Ve hazırladıkları posterleri sınıf panomuzda sergiledik.

Genleşme Büzülme

5.sınıf öğrencilerimiz, ısı etkisiyle maddelerin hacimlerinde meydana gelen değişimleri yaptıkları deneylerle öğrendiler.

Doing Experiment

We colored some white flowers and learned important words about our subject while doing this. Little scientists are ready for the other experiments.

Irregular Verbs

 

6.sınıf öğrencilerimizle İngilizce ders kitabımızdaki ikinci ünitenin kazanımları arasında yer alan

“Talk Aboutpastevents” konusunu pekiştirmek için çeşitli etkinlikler yaptık.

Öğrencilerimiz bu etkinliğe katılarak fiillerin ikinci hallerini pekiştirmiş oldular.

Masa Tenisi Turnuvası

Çankaya Hayat Koleji olarak Okullar arası düzenlenen  Masa Tenisi turnuvasına 8.sınıf öğrencilerimizle katıldık. 3 gün süren bu turnuva sonucunda okulumuzu en iyi şekilde temsil ettik. Turnuvada yarışan sporcularımıza teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

English Words? Or Turkish Words?

We have prepared posters about the words that we have transferred from English. They were reaaly informative for us.

Bursluluk Sınavımız

Ankara genelinde düzenlemiş olduğumuz bursluluk sınavımızı 4.5.6. ve 7.sınıf öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirdik. Velilerimize ve sınava katılan öğrencilerimize HAYAT'ımıza gösterdikleri güven ve yoğun ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz.

Atatürk Anadolu Lisesi

8.Sınıf öğrencilerimizle Türkiye’nin başarılı liseleri arasında yer alan Atatürk Anadolu Lisesini ziyaret ettik. Akademik başarının yanında sosyal projeler ve kulüp çalışmalarının da yer aldığı lisenin tüm alanlarını gezdik. Öğrencimiz Rabia’nın  bizi karşılaması ve ilk yıl izlenimlerini paylaşması gurur vericiydi.

Ahmet Hamdi Akseki

5.sınıf öğrencilerimizle Ahmet Hamdi Akseki camine ziyaret gerçekleştirdik.Ziyaretimiz esnasında Diyanet Tv ve Diyanet kütüphanesini yakından görme fırsatı bulduk.

Masa Tenisinde Başarımız

 

 

     Ankara genelinde düzenlenen Masa Tenisi İl Müsabakaları Yıldızlar Kategorisi'ndeokulumuz adına yarışan öğrencilerimiz; Çağrı AYHAN, Furkan ALDEMİR, Kerem AYDOĞAN ve Ahmet Sıtkı DALOĞLU yapmış oldukları iki maçı da kazanarak grubu lider tamamlamayı garantilediler. Öğrencilerimizi tebrik ediyor, sonraki maçlarında başarılar diliyoruz.

Fen Bilimleri Sergimiz

Okulumuzun ortaokul öğrencileriyle birlikte ders konularını pekiştirmek ve somutlaştırmak adına yaptığımız etkinliklerimizi okul ortamında sergiledik. Emeği geçen öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Aso Teknik Koleji

Türk sanayisinin ihtiyaç duyduğu donanımlı mühendis adayları ve teknisyenlerini yetiştirmeyi amaçlayan ASO TEKNİK KOLEJİ görülmeye değerdi. Mezun ettiğimiz öğrencilerimiz rehberliğinde okulun tüm alanlarını gezdik. Atölye çalışmalarını izledik.

Etnoğrafya Müzesi Gezimiz

Sosyal Bilgiler dersinde milli kültür öğelerimizi görsel olarak tanımak için Etnoğrafya Müzesine gittik. Buradaki kültürel öğeler, seccadeler, el yazması Kuran-ı Kerimler bizde hayranlık ve bunlara verilen emeğe büyük bir saygı uyandırdı.

Ankara Fen Lisesi

Türkiye’nin en başarılı okullarından biri olan Fen Lisesini 8 . sınıf öğrencilerimizle ziyaret ettik. Üstün yetenekli öğrencilerin nitelikli eğitim almaları için tercih ettiği Ankara Fen Lisesinin tarihi dokusu ve fiziki yapısı görülmeye değerdi.

7. Altın Raket Masa Tenisi Turnuvamız

 

7. Veliler Arası Altın Raket Masa Tenisi Turnuvamızı yoğun bir katılımla gerçekleştirdik.

Bu güzel organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Çekişmeli ve eğlenceli bir şekilde geçen turnuvamızda dereceye girenler:

BAYANLARDA

1. Şeri YILMAZ

2. Ayşe ÖZKAN

3. Emel BOZARSLAN

4. Güzin ŞENÖZ

5. Hatice BALİ

ERKEKLERDE

1. Ömer Faruk YOKUŞ

2. Mehmet Emin ASLAN

3. İsmail BÜKE

4. Batuhan ASLAN

ÇOCUKLARDA

1. Furkan ALDEMİR

2. Çağrı AYHAN

3. Zihni Kağan SERİN

4. Kürşat KARAKOÇ

 

 

 

 

 

Parties

7.sınıf öğrencilerimizle 6. Ünitemiz olan "Parties" konumuza başladık. Kelimeleri daha kalıcı hale getirmek ve öğrendiklerimizi kullanmak için gruplara ayrılıp parti türlerinin hazırlık aşamalarını içeren diyaloglar hazırladık. Kullanacağımız araç gereçleri kendimiz hazırlayıp, davetiyeler hazırladık ve sunduk. Böylelikle ünitemizi pekiştirmiş olup, dil bilgisi konularımızı daha iyi kavradık

Misafirimiz Mezun Öğrencimiz

   Hayat akademi programına mezun öğrencimiz tıp fakültesi 5.sınıf öğrencisi Büşra Dumanlı misafirimiz oldu. Öğrencimiz Büşra’nın heyecanı görülmeye değerdi. Öğrencilerimize faydalı olmaya çalışması , samimiyeti  güzel bir anı bıraktı. Tıp fakültesini yakından tanıma fırsatını bize sağladığı için Büşra Dumanlıya teşekkür ediyoruz .

Küçük Kızlarımızın Basketbol Başarısı

 

 

Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu ilçe basketbol turnuvasında 5. ve 6. sınıf kızlarımızdan oluşan küçük kızlar basketbol takımımız

ilk maçında rakibini 22-11'lik skorla yenerek gurup maçlarına iyi bir başlangıç yaptı.

Turnuvanın diğer maçlarında sporcularımıza başarılar diliyoruz.

 

The Map Of Units

 

      8. sınıf  öğrencilerimizle hem tatili değerlendirmek hem de öğrendiğimiz konuları pekiştirip tekrar etmek adına "Ünite Haritası" hazırladık. Öğrencilerimiz birinci üniteden başlayıp altıncı üniteyi de içine alan bir çalışma yaptılar. Tüm ünitelerde öğrendikleri kelimeleri, kalıpları ve hatırlamak istedikleri dil bilgisi konularını kendi ifadeleriyle ve görseller kullanarak afiş çalışması yaptılar. Bu afişleri sınıflarda sunup, panolarımızda sergiledik.

Hayatımın Yarıyıl Kampı

 

            Kızılcahamam Çam Otel’de gerçekleştirdiğimiz yarıyıl kampımız tüm heyecanıyla başladı. Keyifli bir yolculuğun ardından otelimize varıp odalarımıza yerleştik. Deneme sınavı uygulamamız bittikten sonra havuz saatimizde bolca eğlendik. Akşam yemeği sonrasında okuma ve sorum çözüm çalışmalarımız oldu. 
            Ertesi gün, tertemiz bir havada çam ormanları arasında doğa yürüyüşüyle başladı. Deneme sınavlarımızın ardından sportif faaliyetlerimiz ve yüzmeyle günümüzü dolu dolu geçirdik.
 

Sınıflar Arası Hentbol Turnuvamız

 

          Ortaokul kız öğrencilerimize yönelik yapmış olduğumuz sınıflar arası hentbol müsabakaları çekişmeli, eğlenceli ve bol heyecanlı maçlara sahne oldu.

Güzel geçen maçların ardından,

5. sınıflarda        5 – A

6. sınıflarda        6 – A

7. sınıflarda        7 – B

                      8. sınıflarda        8 – C                     

sınıflarımız birinci oldular. Öğrencilerimizi  tebrik  ediyoruz.

ODTÜ Bilim Teknoloji Müzesi

8. Sınıf öğrencilerimizle ODTÜ Bilim Teknoloji Müzesini ziyaret ettik. Bu ziyaretimizde merceklerden basit makine sistemlerine, yerçekiminden dengelenen maddelere kadar örnekleri inceledik. Eski Kızılay Çadırı o dönemdeki zorlukları bir kez daha gözler önüne serdi. Teknolojinin ilk başladığı dönemdeki bilgisayar, televizyon ve birçok elektronik cihazı inceleme fırsatımız oldu. Hem çok eğlendik hem çok öğrendik.

Eskiler Alıyoruz

Her dönem gerçekleştirdiğimiz eskici pazarımız bu dönem de çok renkli anlara sahne oldu. Eskiler alıp eskiler sattık. Hem kullanmadığımız eşyaları değerlendirdik hem de alışveriş yapmayı öğrendik.

Eskici Pazarı

Geleneksel hale gelen, olmazsa olmaz dediğimiz "Eskici Pazarı" etkinliğimizi gerçekleştirdik.Oyunlar, kıyafetler, oyuncaklar ihtiyaç fazlası kullanmadığımız eşyalarımızı sattık.Eskiler aldık, eskiler sattık kendi paramızı kendimiz kazandık.

Hayat Akademi Başladı

Her sene geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz ve çeşitli meslek dallarında başarılı olmuş insanlarla öğrencilerimizin buluştuğu  “Hayat Akademi Programı”  yeniden başladı. 8. Sınıf öğrencilerimizi Avukat Pınar AYDEMİR hanımla bir araya getirdik. Öğrencilerimiz  Avukatlık mesleğiyle ilgili  merak ettikleri her şeyi sorma fırsatı yakaladılar. Hukuk bürosundaki avukat adayı misafirlerimiz öğrencilerimizle  örnek olay canlandırdı. Öğrencilerimiz gönüllü Avukat oldular. Cübbe giymek ve cübbelerin hediye edilmesi öğrencilerimizi oldukça mutlu etti.

Hayat Akademi programımıza teşrif eden değerli velimiz Pınar Aydemir’e ve çalışma arkadaşlarına  teşekkür ederiz.

Yoğunluk

6. sınıf öğrencilerimiz Fen Bilimleri Dersinde yaptıkları deneylerle keyifli bir gün geçirdiler. Yoğunluğun saf maddeler için ayırt edici bir özellik olduğunu keşfederek öğrendiler.

Maddenin Hal Değişimi

Öğrencilerimiz yaptıkları deneylerde maddelerin ısı etkisiyle geçirdikleri hal değişim olaylarını gözlemlediler.Öğrencilerimiz yaptıkları deneylerde maddelerin ısı etkisiyle geçirdikleri hal değişim olaylarını gözlemlediler.

My Daily Routines

6. sınıflarımız ile İngilizce dersinde ünitemizin konusu olan Daily Rotuines (Günlük rutinler )konusu ile ilgili poster çalışması yaptılar ve bu konu ile ilgili oyun hazırlayıp sınıfta oynadılar. Bu sayede ünitemizin dilbilgisi konusu “Simple Present Tense” ( Geniş zaman) kalıbını daha iyi kavrayıp pekiştirdiler. Çalışmalarımızı panolarımızda sergiledik.

Ruh Sağlığımızı Korumak

“Ruh Sağlığımızı Korumak” konulu semineriyle velilerimizle bir araya gelen Yrd. Doç. Dr. Mehmet DİNÇ beye keyifli sohbeti ve anlamlı paylaşımları için teşekkür ediyoruz.

Seç, Düşün Eşleştir Etkinliği

7. Sınıf öğrencilerimizle Sözcük Türlerinden Zarfları öğrendik. Öğrendiğimiz konuyu pekiştirmek ve kalıcı hale getirmek için materyal hazırlandı . Bu sayede öğrenmiş olduğumuz konuyu kalıcı hale getirerek eğlenerek öğrenme gerçekleştirdik.

Bağışlanan Her Organ Filizlenen Bir Can

Organ nakli bekleyen hasta sayısı her geçen yıl giderek artıyor. Bu artışın nedenleri arasında obezite, hipertansiyon, doğuştan gelen hastalıklar, akraba evlilikleri ve yanlış yaşam alışkanlıkları önemli rol oynuyor. Hastalarla birlikte ailelerinin de yeniden hayata bağlanması ise; ancak organ bağışı ile mümkün olabiliyor.

Okulumuz öğrencileri Fen Bilimleri dersinde, Organ Bağışı haftası kapsamında bir sorumluluk projesi üstlendiler ve akranlarına konu ile ilgili bilgilendirme çalışmaları yaptılar. Afiş, slogan ve pano çalışmalarımız okulumuzda sergilendi.

My Town

5. sınıf öğrencilerimizle ünitemiz kazanımlarını pekiştirmek amaçlı bir çalışma yaptık. Öğrencilerimiz kendileri kurdukları şehirde yer yön tarif etme, adres sorma gibi becerilerini pekiştirdiler.

Plickers

5. sınıf öğrencilerimizle Web 2,0 aracı olan PLİCKERS uygulamasını tanıdık. Dijital olarak sınav  yapmamıza imkan tanıtan bu uygulama ile sınavlar artık daha eğlenceli.

Türkçem Benim, Ses Bayrağım!

          “Önümüzde iki yol var: Ya uyanıp dilimizi koruyacağız ya da iki nesil sonra Türkiye diye bir ülke, Türkçe diye bir dil kalmayacağını kabul edeceğiz! Seçim sizin!
OKTAY SİNANOĞLU

     Büyük bir hassasiyet ve titizlikle diline sahip çıkan öğrencilerimizi kutluyoruz.

Kendi Dinamometremizi Yapalım

       

        5. sınıf öğrencilerimiz ile  ‘’Kuvvetin Ölçülmesi ve Sürtünme’’ konusunu ‘’Kendi Dinamometremizi Yapalım’’ etkinliği ile somutlaştırmış ve pekiştirmiş olduk. Öğrencilerimiz kendi tasarladıkları dinamometreler ile çeşitli ölçümler yapıp bu ölçümleri kaydettiler. Daha sonra kaydettikleri ölçümleri arkadaşlarının ölçümleri ile karşılaştırıp dinamometrelerin hassasiyetinin nelere bağlı olduğunu kendileri keşfettiler.

Hayat Koleji Kuş Dostlarını Unutmadı

Karlı havalarda, kışta kıyamette, kentlerde birlikte yaşadığımız kuşlar ne yapıyor, bu soğuklarla nasıl başa çıkıyorlar? Kentlerdeki kuş dostlarımız yiyecek bir şeyler bulmakta da zorluk çekmekte.  5A sınıfı olarak soğuk havaların yaşandığı şu günlerde onları unutmadık. Evlerimizden onlar için buğday, bulgur, mısır vs getirdik. Kim bilir bu küçük ikramlarımız hayat kurtarır.

Hayat'tan Kahramanlık Şiirleri Ödül Töreni

Şiir, gökyüzüne çizilmiş bir resimdir.Şiir, sayfalarca anlatılamayanı üç beş mısraya sığdırabilmektir.Kısacası Şiir Hayat'tır.Hayatın kendisidir.Hayattan Kahramanlık Şiirleri programımız kapsamında düzenlenen şiir yarışmasının ödül törenini idarecilerimiz ve velilerimizin katılımıyla gerçekleştirdik.

Eş Anlam Zıt Anlam Etkinliği

Yaparak yaşayarak öğrenmenin en etkili öğrenme olduğuna inanarak 5. Sınıf öğrencilerimizle Eş Anlam-Zıt Anlam Etkinliği gerçekleştirdik.

Sınıfı iki gruba ayırarak her gruba gerekli materyaller verildi. Birinci grup eş anlamlı kelimeleri, ikinci grup ise zıt anlamlı kelimeleri hayal güçlerinin yardımıyla renkli kartonlara yazarak süslediler. Eğlenerek öğrenen öğrencilerimiz bu etkinlik ile öğrendiklerini somutlaştırarak konuyu daha  iyi kavramış oldular.

Weather Conditions

 

          6. sınıf öğrencilerimizle 4. Ünite kazanımlarında bulunan “Describe the weather” kazanımını daha kalıcı hale getirmek için ülkemizdeki hava durumlarını anlatan posterler, slaytlar hazırladık ve sunduk. Bazı öğrencilerimizle de  hava durumu role play ile sunduk . Bu şekilde derste öğrendiklerimizi tekrar edip, pekiştirmiş olduk.  

Postcards

 

 İngilizce 1 dersinde 4. ünitemizi tekrar etmek için “Postcards” hazırladık. Daha önce gittiğimiz yerler hakkında bilgiler verdik. Hava durumunu genel olarak nasıl olduğuna değindik ve orada neler hissettiğimizi yazdık. Böylelikle tüm üniteyi pekiştirmiş olduk.

Emotions

 

6. sınıf öğrencilerimizle “ expressing the feelings” kazanımını gerçekleştirmek için farklı farklı emojiler kullandık.

Öğrenciler emojiler seçerek birbirlerine “How do you feel today?” sorusunu sorup “I feel moody/ I feel happy/ I feel energetic “

gibi cevaplar vererek, konuyu tam olarak benimsemiş oldular.

Wildlife Animals

 

7. sınıflarımızla  "WILDLIFE  ANIMALS” adlı  üniteyi  çalışmaya başladık ve wildlife animals  ile  ilgili  sergi yapmaya karar verdik. 

Bu hayvanların sevimli hallerinin olduğu resimleri  hazırlayarak panomuzda sergiledik…

Asit mi Baz mı?

8. sınıf öğrencilerimiz günlük hayatta sıklıkla kullandığımız maddelerin asit mi baz mı olduklarını yaptıkları deneylerle öğrendiler.

Camilerimiz

5.SINIF ÖĞRENCİLERİMİZLE ‘’CAMİYİ TANIYALIM’’ÜNİTESİ KAPSAMINDA ÖĞRENCİLERİMİZ TARAFINDAN CAMİ MAKETLERİ HAZIRLANDI. BU SAYADE ÖĞRENCİLERİMİZ CAMİNİN İÇ VE DIŞ BÖLÜMLERİNİ ÖĞRENDİLER.

Şiir Gecemiz Muhteşemdi

“Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez.”

Adaletiyle, asaletiyle dünyanın her coğrafyasına mührünü vuran asil milletimizin destansı tarihini yeniden yaşamak ve genç nesillere hatırlatmak, benimsetmek adına gerçekleştirdiğimiz şiir gecemiz görülmeye değerdi.

Niğbolu’dan Varna’ya, Sırpsındığı’ndan Çaldıran’a, İstanbul’un Fethinden Çanakkale’ye, Kurtuluş Savaşından 15 Temmuz’a tarihin altın sayfalarına bu necip milletin tırnaklarıyla kazıdığı kahramanlıkla yoğrulmuş hikayeleri yeniden yaşadığımız gecemizde öğrencilerimiz; Mehmet Akif Ersoy, Arif Nihat Asya, Necip Fazıl Kısakürek, Orhan Şaik Gökyay, Osman Yüksel Serdengeçti, Bestami Yazgan, Yusuf Dursun gibi usta kalemlerin elinden çıkan birbirinden güzel şiirleri seslendirdi. Koro ve ritim grubumuzun da renk kattığı bu muhteşem gecemize katılan ve gecenin hazırlanmasında emeği geçen öğrencilerimize, velilerimize ve öğretmenlerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

How to Cook?

6.sınıflarımızla ünitemizin konusu olan “Food” ile ilgili poster, sunum ve video çalışması yapılmıştır. Öncelikle çocuklarımız anlatmak istedikleri yemeği seçtiler ve bu yemeği sunum veya poster ile anlattılar. Sunumlar sınıf içinde İngilizce konuşarak anlatılmıştır. Aynı zamanda evde kendi mutfaklarında seçtikleri yemekleri de İngilizce tarif ederek yapmıştırlar. Bu videolar sonradan sınıfta izlenmiştir. Bu sayede İngilizce’de kullanılan “a loaf of bread, a glass of milk” gibi terimleri de gerçek hayatta kullanmış olduk. Çok keyifli ve lezzetli bir çalışma oldu…

İl Müdürlerimiz Okulumuzda

İl Milli Eğitim Müdürümüz Vefa BARDAKÇI ve Ankara Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bestami ERKOÇ okulumuzu ziyaret ettiler.Keyifli bir sohbetin sonrasında müdürlerimiz öğrencilerimizle ilgilendi.Okulumuza gelerek bizleri mutlu eden müdürlerimize teşekkür ediyoruz.

Okul Turnuvalarımızın Ödül Töreni

 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerimiz  için düzenlemiş olduğumuz futsal ve futbol turnuvasının 1.lerine ödüllerini

Okul Müdürümüz  Recep UZANLIK spor salonumuzda takdim etti.

Ayrıca ortaokul öğrencilerimiz için yaptığımız masa tenisi turnuvasında

7. sınıflarda dereceye giren öğrencilerimiz:

4. Talha Oğulcan Ayas

3. A. Kaan Nazlı

2. Övgehan Gülkan

1. Kayra Yiğit Hazar

 

8. sınıflarda dereceye giren öğrencilerimiz:

4.Kerem Aydoğan

3.A. Sıtkı Daloğlu

2.Furkan Aldemir

1.M.Çağrı Ayhan

 

Öğrencilerimizi tebrik ediyor ve katılacakları okullar arası müsabakalarda başarılar diliyoruz.

"Mevlid-i Nebi Programımız"

 

Kalplerimize sevgiyi, saygıyı, sevdayı, aşkı, erdemi, fazileti, iffeti, hayayı, tevazuyu, affetmeyi, bağışlamayı ve en önemlisi bütün bu erdemlerin kaynağı olan merhameti yerleştiren Yüce Yaradanın  “Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik”  hitabının büyük muhatabı, efendiler efendisine, sevgililer sevgilisine selam olsun!

“Ey örtüsüne bürünen, kalk ve uyar.” ilâhi çağrısının muhatabına selam olsun!

“Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz." buyuran efendiler efendisine selam olsun!

“Kimin çocuğu varsa, onunla çocuklaşsın.” buyuran rahmet peygamberine Salat-u selam olsun.

“Sallallahu aleyhi ve sellem.”

Mevlid-i Nebi

Dünyayı teşrifinin sene-i devriyesinde alemlere rahmet olarak gönderilen Kutlu Nebiyi öğrencilerimizle andık.

Masa Tenisi Turnuvası

Okul içerisinde masa tenisi turnuvası düzenledik.Çekişmeli geçen maçların sonucunda dereceye giren öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.Başarılarının devamını diliyoruz.

Mevlid-i Nebi

Peygamber Efendimizi (SAV) dünyaya teşrif ettikleri Mevlid Kandili'nde, bir nebze de olsa anlatmak ve anlamak amacıyla düzenlediğimiz "Mevlid-i Nebi" programımızda duygu dolu anlar yaşadık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Ordering Food

6. sınıf öğrencilerimizle “Ordering Food at a Restaurant” başlığı  altında canlandırma etkinliği yaptık.

Anadolu'nun Tarihi

Sosyal Bilgiler dersinde öğrendiğimiz, Anadolu’da bizden önce yaşamış medeniyetleri daha iyi tanımak için Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni ziyaret ettik. Ziyaretimiz esnasında birbirinden eğlenceli, eğlenceli olduğu kadar da öğretici anlar yaşadık.

MY HERO

İngilizce dersinde 6.sınıflarımız  ünitemizin konusu olan  “have got-has got” ile ilgili poster çalışması yaptılar. İstedikleri ya da kendilerine örnek aldıkları bir kişinin bilgilerini verip, onun dış özelliklerinden bahsettiler, aynı zamanda resimlerle süslediler. "My Hero" başlığı altında hazırlanan bu çalışma panolarda sergilenmiştir.

BLACK BEAUTY

2017- 2018 eğitim öğretim yılı başında 7.sınıflarımızla  “black beauty”  adlı kitabımızı okumaya başladık. Kitabımızı okuduk, dinledik ve etkinliklerini tamamladık. Her chapter sonunda da kitabımızın bölümler halinde hazırlanmış kısa animasyon filmini izledik…

Şehirlerimizi Aydınlatıyoruz

7. Sınıflarımızla Araştırmacı Çocuk Merkezinde "Şehrimizi Aydınlatıyoruz" atölyesine katıldık. Bu atölyede çocuklar, elektrik devresinde ampul parlaklığının nelerden etkilendiğini deneyerek, üslü sayılar gibi birçok matematiksel işlemi de kullanarak keşfettiler.

Kendi kurdukları elektrik devreleri ile tasarladıkları şehri aydınlattılar. Yaparak-yaşayarak deneyimledikleri bu atölyede çok eğlendiler.

Memory Game

 

7.sınıf öğrencilerimizle ünite kazanımlarını tekrar etme amaçlı, çeşitli gruplara ayrılarak "Memory Game" oynadık.

Bu şekilde hem öğrendiklerimizi tekrar etmiş hem de pekiştirmiş olduk.

At The Cinema

 

 

7. Sınıf öğrencilerimiz ünite kazanımlarını tekrar etmek amacıyla kendi yazdıkları diyalogları canlandırarak

sinama bileti almak için hangi kalıpların kullanılması gerektiğini sergilediler.

Duyu Organları Modellerimiz

 

 

7. sınıf öğrencilerimizle deri, burun, göz, dil ve kulak modellerimizi farklı malzemeler kullanarak tasarladık ve modellerimizi tamamladık.

Bu etkinliğimizle konuya ait kazanımlarımızı somutlaştırarak öğrendiklerimizi pekiştirme fırsatı bulduk.

Kalp İnceliyoruz

 

6. Sınıflarımız ile dolaşım sistemi konumuzun bir parçası olan kalbi inceledik.

Bu etkinliğimizde kalbin kaç odacıktan oluştuğunu, bu odacıkların isimlerini,

kalbe kan getiren damarlar ile kalpten kan götüren damarların neler olduğunu  inceleme fırsatı bulduk.

Etkinliğimiz ile öğrendiklerimizi somutlaştırarak pekiştirdik.

Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü coşkuyla kutlandı.Tüm Öğretmenlerin Öğretmenler Günü kutlu olsun.. 

This Is My Town

It’s time to learn the places and directions. We’ve built our town and tried to find where we are.

It was really fun.

24 Kasım Öğretmenler Günü

 

"Bir gün dersem ki, ben öğretmenim 
Kalemimin mürekkebi alın terindir.
Vedalaşıp gidersem öğretmenim
Unutmayı unuturum da, unutmadığım
Kalbimdeki en güzel yerindir."

         Hayat'ın değerli öğretmenleri, gününüz kutlu olsun!

Describing People What They Are Doing Now

 

6.sınıf öğrencilerimizle bir tarafında fotoğraf diğer tarafında  "Present Continuou"s ile yazılmış cümleler olan kartlarla domino oyunu oynadık.

Öğrencilerimiz hem Present Continuous ile yazılmış cümleleri fotoğraflarıyla eşletirdiler

hem de o cümlelerin olumsuz ve soru hallerini söylerek tekrar etmiş oldular.

Denetleyici ve Düzenleyici Sistemler

 

 

7.sınıf öğrencilerimizle Denetleyici ve Düzenleyici Sistemler konusunu etkinlikler yaparak pekiştirdik

Taha AKGÜL'ü Okulumuzda Misafir Ettik

 

 

Avrupa,  dünya ve olimpiyat şampiyonu milli güreşçimiz Taha AKGÜL okulumuzda öğrencilerimiz ile bir araya geldi.

Şampiyon güreşçimize değerli paylaşımları için teşekkür ediyoruz.

Göçmen Ailemiz ile Söyleşi

 

 

Öğrencilerimizin dikkatini vatan sevgisine çekmek amacı ile Irak Teleferli Türkmen ailemizi okulumuzda misafir ettik.

Bizlerle vatanlarında yaşadıkları zorlukları paylaştılar. Türkiye'nin onlara sahip çıkmasından dolayı mutlu olduklarını belirttiler. 

Hepimiz için duygu dolu bir söyleşi oldu. Misafirlerimize yaşadıklarını bizlerle paylaştığı için teşekkür ediyoruz.

Duyu Organlarımızdan Göz

 

7. sınıf öğrencilerimizle konularımızdan biri olan gözü işledik.

Göz ile ilgili Dr. Pınar ALKAYA gözün yapısı ve hastalıkları hakkında bizleri bilgilendirdi.

Göz bozuklukları olan arkadaşlarımızla, hastalıkları hakkında bilgi aldık.

Göz sağlığımız için yapmamız gerekenleri  öğrendik.

10 Kasım Atatürk'ü Anma Programımız

 

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, vefatının 79. yıl dönümünde rahmetle anıyoruz.

Time Table

 

 

5. Sınıf öğrencilerimizle ünite kazanımları arasında yer alan "School Subjects" konusunu öğrendikten sonra her sınıf için ayrı ayrı

TIME TABLE oluşturmak üzere üçerli gruplar halinde oyun oynadık.

Bu şekilde öğrencilerimiz hem öğrendiklerini tekrar etmiş hem de keyifli vakit geçirmiş oldular.

Talk About Past Events

 

 

7.sınıf öğrencilerimizle İngilizce ders kitabındaki ikinci ünitenin kazanımları arasında yer alan “Talk about past events”

konusunu pekiştirmek için çeşitli etkinlikler yaptık.

Öğrencilerimiz seçmiş oldukları ünlü kişilerin hayatlarını canlandırarak konuyu pekiştirip tekrar yapmış oldular.

Dostluk ve Centilmenlik Futsal Turnuvası

 

Hayat Koleji Dostluk ve Centilmenlik Futsal Turnuvasında 5 ve 6. sınıf öğrencilerimiz kıyasıya ve çekişmeli maçlar yaptılar.

Eğlenceli geçen turnuvamızda       

5. sınıflarda                 5-B

     6. sınıflarda                 6-B    

sınıfları 1. oldular.

  Öğrencilerimizi tebrik ediyoruz

Olumlu - Olumsuz Cümleler Oluşturma

 

Öğrencilerimizle kitabımızda işlediğimiz Can / Can’t ve Have got / Has got konularını tekrar etmek ve pekiştirmek amacıyla güzel bir  oyun etkinliği  yaptık.

Öncelikle öğrencilerimiz kendi yazmak istedikleri cümleleri bu kalıpları kullanarak yazdılar ve daha sonra tahtaya yapıştırdılar.

Başka bir öğrenci bunların arasından gözlerini kapatarak bir kağıt seçti ve sınıfa okudu.

Daha sonra elindeki cümleyi olumlu, olumsuz ve soru haline dönüştürerek yeni cümleler kurdular.

Böylece hem eğlendik hem de öğrendiğimiz konuları tekrar edip, pekiştirme fırsatı bulduk.

Yummy Breakfast

  

6. sınıf öğrencilerimizle İngilizce ders kitabımızdaki ikinci ünitenin kazanımları arasında yer alan “Yummy Breakfast”

konusunu pekiştirmek amaçlı oyunlar düzenledik ve etkinlikler yaptık.

Öğrencilerimiz sevdikleri veya sevmedikleri yiyecekleri ifade ederek etkinliğe katıldılar.

I Love My Country Because

 

5.sınıf öğrencilerimizle yaptığımız bu etkinlikle; öğrencilerimiz vatan ve bayrak sevgisini pekiştirmiş olup, önemlerini bir kez daha farketmiş oldular.

“I love my country because……..” adlı çalışmamızda öğrencilerimiz kendi duygu ve düşüncelerini ifade edebildiler.

Ali Kuşcu

 

 

Okulumuzun 5.sınıf öğrencileri ile Ali Kuşçu Gökbilim Merkezine yapılan gezimizde

Güneş, Dünya, Ay ünitesi daha somut bir şekilde kazandırılmış oldu.

Öğrencilerimiz stem etkinlikleri ile kendilerine özgü ürünler oluştururken gezegen evi gösterisi ile de konuyu eğlenerek pekiştirmiş oldular.

Güneş, Dünya ve Ay

 

 

5. sınıf öğrencilerimiz ile Güneş, Dünya, Ay ünitesini, yaptığımız etkinlikler ile pekiştirmiş olduk.

Öğrencilerimiz yapmış olduğu tasarımlarla konuları hem eğlenerek hem de yaparak, yaşayarak öğrenmiş oldu.

Allah'ın Sıfatları

Okulumuz 5.sınıf öğrencilerimizle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi kapsamında Allah’ın zati ve subuti sıfatlarını etkinlikler sayesinde eğlenerek öğrendik.

Oyuncak Müzesi

 

Öğrencilerimizin çocuk tarafını beslemek için 5. sınıf öğrencilerimizle

Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi olan Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Oyuncak Müzesine gittik.

5. sınıf Türkçe kitabımızda Oyuncak metnimiz de vardı. Orada eski oyuncaklarımızı öğrendik.

Bu gezi sayesinde  hem eski oyuncaklarımızı görme hem de eski oyuncaklarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olma fırsatı bulduk.

Cumhuriyetimizin 94.Yılı Kutlu Olsun

Cumhuriyetimizin 94.yıldönümünü velilerimizin de katılımıyla büyük bir çoşkuyla kutladık.Programda emeği geçen herkese teşekkürler.

Hücre Modellerimiz

6. sınıf öğrencilerimiz Fen Bilimleri dersinde yapmış oldukları hücre modellerini sergilediler.

Tabiat Tarihi Müzesi ve Enerji Parkını Geziyoruz

 

 

6. Sınıflar ile Tabiat Tarihi Müzesine ve Enerji Parkına gezi düzenledik.

Gerçek fosilleri, iskelet örneklerini, Güneş Sistemi modellerini, enerji dönüşümlerini, kömür madenlerini görme fırsatı yakaladık.

Bizim için eğlenerek öğrendiğimiz bir gezi oldu.

Storytelling

We were ready with our books and it was time to have fun while reading and acting out it. Alice and all of us were in Wonderland .

AURASMA

Bilişim Teknolojileri dersimizde "Arttırılmış Gerçeklik" teknolojisini tanıdık. "Made in TURKEY" temalı panomuzu Arttırılmış Gerçeklik uygulaması olan AURASMA ile hazırladık. Özgün bir çalışma oluşmasında emeği geçen öğrencilerimize teşekkür ederiz.

Temiz Hayat ,Temiz Çevre

Hayat koleji öğrencileri olarak, çevre bilinci oluşturmak ve çevremizdeki insanlara örnek olmak için hazırladığımız pankartlarla birlikte yürüyüş yaptık. Ellerimize aldığımız çöp poşetleriyle hem insanlara çevre temizliği konusunda örnek olduk hem de insanlarda bir hassasiyet oluşturmaya çalıştık.

Oyuncak Müzesi

Çankaya Hayat Koleji 5. Sınıf öğrencileri  ile Türkçe  dersi kapsamında Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi oyuncak müzesini ziyaret ettik. Güncel oyuncakların yanı sıra tarihi 1980’li yıllara dayanan  oyuncakları  da inceleme fırsatı bulan öğrencilerimiz geçmişten günümüze oyuncakların renkli dünyasında eğlenceli bir yolculuk gerçekleştirdiler.

Countries & Nationalities

5.Sınıf öğrencilerimizle İngilizce 1 ders kitabındaki ilk ünitenin kazanımları arasında yer alan "Ülke ve Milliyetler" konusunu pekiştirmek amaçlı İngilizce Atölyesinde çeşitli oyun ve etkinlikler yaptık. Öğrencilerimiz kıtaları, çeşitli ülkelerin bayraklarını ve dillerini öğrenme amaçlı oyun ve etkinliklere katıldılar.

8.Sınıf Veli Toplantımız

8. sınıf velilerimiz ile biraraya geldik.Değişen sınav sistemi , öğrencilerimizin gelişimini , motivasyonu arttırmak için yapılacaklar ergenlik dönemindeki öğrencilerin psikolojileri ve onlara sağlıklı iletişim kurma yolları üzerinde fikir alışverişinde bulunduk.  

Ay'ın Evreleri

5. sınıf öğrencilerimizle Fen Bilimleri dersinde yaptığımız tasarımlarla ‘’Ay’ın Evreleri’’ konusunu pekiştirdik. 

Boşaltım Sistemi

7.sınıf öğrencilerimizle Boşaltım Sistemi temel yapı organı olan böbrek incelemesi yaptık. Kanı süzen yapıları inceleyerek öğrendik.

Bir Hücrenin Bölünme Hikâyesi

 

8. sınıflarda işlediğimiz  Fen Bilimleri dersimizde mitoz bölünme evrelerini öğrendik.

Bir hücrenin nasıl çoğaldığını, çoğalırken hangi aşamalardan geçtiğini elimizdeki malzemeleri

kullanarak ve o malzemeleri sembolleştirerek gözlemlemiş olduk.

Yaptığımız bu etkinlikleri sınıf panomuzda sergiledik.

TEOG Hazırlık Çalışmalarımız Başladı

TEOG Hazırlık çalışmalarımız motivasyon seminerimizle başladı. 8. sınıf öğrencilerimiz Okul Müdürümüz Recep UZANLIK ve Rehber Öğretmenimiz Betül ÇALIŞKAN'ın sunumları ile 2017-2018 eğitim öğretim yılına güzel bir başlangıç yaptılar.

Genel Müdürümüz Hüsamettin AKÇAY Öğretmenlerimizle Bir Araya Geldi

   Genel Müdürümüz Hüsamettin AKÇAY, seminer dönemimizde öğretmenlerimizle bir araya geldi. "Zümre Çalışmaları" ve "Karakter Gelişimi Eğitimi" konularında seminer veren Hüsamettin AKÇAY Beyefendi'ye değerli paylaşımları için teşekkür ediyoruz.

Hayat'ta Seminer Dönemi

 

 

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı seminer dönemimiz tüm öğretmenlerimizin katılımıyla başladı.

Kurucu Temsilcimiz Hidayet DOĞAN Beyefendi'ye "Vizyon, Misyon ve İlkelerimiz" konulu sunumları için teşekkür ediyoruz. 

Hayat'ta İftar Zamanı

Çankaya Hayat Koleji olarak ramazan ayının en güzel anlarının yaşandığı iftar programımızı düzenledik.İftarımıza İlçe Kaymakamımız Sayın Kadir ÇAKIR, Hayat Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet SONGÖR ve Mahallemizdeki muhtarlarımız, imamlarımız okul idarecilerimiz, esnafımız katıldı.Güzel bir mahalle havasında geçen iftarımıza katılan herkese teşekkür ederiz.

Eskici Pazarımız Kuruldu

 

 

Eskiler alıp eskiler sattık...

Pazar ola deyip, kurduk tezgâhlarımızı.

Hem kullanmadığımız eşyalarımızı değerlendirdik hem de hesap kitap yapmayı öğrendik.

pazarlık yapmayı da unutmadık tabii ki...

          

İftar Bereketi

Anasınıfımızdan mezunlarımıza, idarecilerimizden öğretmenlerimize kadar tüm Çankaya Hayat Ailesi olarak iftarda buluştuk.Sofra gönülden açılınca ay da Ramazan olunca bereket yağdı Hayat'ımıza.Arkadaşları ve öğretmenleriyle ilk defa iftar yapmanın heyecanını yaşayan miniklerin sevinci görülmeye değerdi. 

Hayat'ın Çocukları Diline Sahip Çıkıyor!

 

"Karamanoğlu Mehmet Bey’i arıyorum
Göreniniz, bileniniz, duyanınız var mı?
Bir ferman yayınlamıştı;

‘Bu günden sonra, divanda, dergahta, bargahta, mecliste,
meydanda Türkçe’den başka dil konuşulmaya’ diye,

Hatırlayanınız var mı?
Dolanın yurdun dört bir yanını,
Çarşıyı, pazarı, köyü, şehiri,
Fermana uyanınız var mı?"

 

Dil bir milletin geçmişidir, geleceğidir.

Diline sahip çıkmayan ulusların geleceği olmaz.

Diline sahip çıkma bilinciyle yola çıkan öğrencilerimiz çok anlamlı bir sergi hazırladılar.

Gün boyu devam eden sergimizde emeği geçen tüm öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.

Selam Olsun Konya!

6. sınıf öğrencilerimizle birlikte manevi atmosferi yoğun, kültürüyle zengin olan, Mevlana’nın ‘’Gel!’’ diye çağırdığı Konyadayız. Dolu dolu geçen bu güzel gezimizden birkaç kare…

The Second Week In England

Here is our new week at Harrow House. We had our English classes in the mornings and a chance to try some different sports such as aeroball, badminton, mini golf. They were really fun. We also walked along the beach and ate fish&chips. Now, we are ready for our last tour in England so we're looking forward to go to Oxford City at the weekend.

Nevşehir'e Hayat Geldi!

 

7 ve 8. sınıf öğrencilerimizle Nevşehir'e gezi düzenledik.

Peri bacaları, yer altı şehirleri, çömlek atölyeleri ve tüm doğal güzellikleriyle Nevşehir görülmeye değerdi.

Tarih ve doğanın iç içe geçtiği gezimiz dolu dolu geçti. 

Kapadokya Gezisi

Yedinci ve sekizinci sınıflarımızla Kapadokya’daydık.Göreme Açık Hava Müzesi, Güvercinlik Vadisi, Yeraltı Şehri ve Peri bacaları… Tarihin büyülü atmosferinde unutulmaz anılar biriktirdik.

Konya'ya Hayat Geldi

 

 

"Gez dünyayı, gör Konya'yı, illa ki Mevlana'yı..." 6. sınıf öğrencilerimizle dolu dolu bir Konya gezisi yaptık.

Hem manevi olarak huzur bulduk hem de Bilim Merkezi'nde eğlenerek çok şey öğrendik.

Amasra'da Hayat Var

Senenin yorgunluğunu biraz olsun atmak, gezerek-eğlenerek öğrenmek için 5. Sınıf öğrencilerimizle birlikte Amasra’ya gittik. Tabiatın ve denizin harikalarını bir kez daha yaşama imkanı bulduğumuz Amasra’dan biraz yorgun ama yüzlerimizdeki tatlı tebessümle döndük

Amasra Gezimiz

 

 

5. sınıf öğrencilerimizle, Fatih Sultan Mehmed'in "Çeşm-i Cihan" diye adlandırdığı Amasra'ya gezi düzenledik.

Eşsiz güzelliğine hayran kaldığımız Amasra'da çok eğlendik.

Deniz havası almak ve doğayla baş başa kalmak hepimize çok iyi geldi.

 

Mektuplu Kitaplarımız Sahiplerini Buldu

 

 

 

Her sene gerçekleştirdiğimiz Kitaplar Umut Oldu etkinliğimizde topladığımız kitaplarımızın bir bölümüyle, 

Haymana İlçemizdeki Şehit İsmail Benli Ortaokulunda bir kütüphane oluşturduk.

Öğrencilerimiz her bir kitabın içine yazdıkları mektupları koydular ve arkadaşlarına kendi elleriyle bu kitapları hediye ettiler.

Bizi sıcacık karşılayan ve ağırlayan okulumuza ve bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Mezuniyet Yemeğimiz

"Siz gülümsediniz, 
Dünyamıza bahar doldu 
Geleceğimize umut…

Türkiyemin aydınlık yüzleri


Ufkumuza yeni pencereler araladık sizinle, 
Daldırıp fırçamızı gökkuşağına, 
Yeniden Hayat'ın rengine boyadık dört bir yanı…

 

Türkiyemin aydınlık yüzleri, 
Hayat sizinle anlamlı, 
Sizinle gür seslerimiz...

Düşlerimiz sizinle gerçek
Gerçeklerimiz sizinle düş kadar güzel...

Hayat'ın gülen çocukları,

Yolunuz, bahtınız açık olsun..."

Weekend Excursions

 

 

     On Saturday, we travelled to London early in the morning. First we got on the river cruise to see the attractions, parks and bridges along the Thames River. Than we had a flight on the famous London Eye. Lastly, we walked to Buckingham Palace, passing Big Ben, Parliment Square and St James' Park before our departure. In the evening we had a movie night before we go to bed.

     On Sunday, we went to Bournemouth to do some shopping. We walked along the shops and walked in the streets. We arrived our school before dinner time and we played some wii games.

Fun Goes On

Everyday we have English lessons with native speakers and the lessons are really fun. After our lessons, we have sports activities which include benchball, lacrosse, badminton, football, swimming etc. When we finish our dinner, it is game time until we go to our beds. Each hour has an activity that makes us happy. Being here is both different and awesome experience for us.

We're in England!

 


        After our arrival, the students were given information about the college. We've discovered the town, Swanage. We had dinner and rest on Sunday. The next day we started with diagnostic tests. Our students took a test to be replaced in their classes. Then we were ready for our English Lessons. After the lunch we had sports classes which are Benchball, Lacrosse, Badminton and Relay Games. On Tuesday, students had their English Lessons in the morning after that they had swimming classes and they played board games. Lastly, they had a Billiard tournament.

Bu Bahar Ağaçlar Sabır ve Hoşgörü Açtı

 

 

Sabır ve hoşgörü değerlerini; Hadis-i Şerifler, Ayet-i Kerimeler, özlü sözler, şiir dizeleri, tarihi olaylar ve atasözlerimizle pekiştirmek istedik.

Öğrencilerimizle bir araya gelip en beğendiklerimizi seçtik.

Sonra ne mi oldu?

Bu bahar ağaçlar sabır ve hoşgörü açtı.

Mezuniyet Gecemiz

Mezunlar bir eğitim kurumunun sağlamasıdır. Gerçekleşmiş duasıdır. Somutlaşmış idealleridir. Yıllar önce bir bir emekle, şevkle toprağa emanet edilmiş tohumun kıyama durmasıdır. Başarılarıyla, edepleriyle, duruşlarıyla gönlümüze taht kurmuş kırk üç gencimizi mezuniyet gecesinde bir araya getirdik. Çocuklarımızın yeni ufuklara yelken açtığı gecemizi teşrifiyle onurlandıran idarecilerimize, öğretmenlerimize ve tüm velilerimize çok teşekkür ediyoruz.

May Fest

On May 10, we have celebrated annually held May Festival in our school. In the openning session, secondary students performed songs on the stage. Then, 4th graders performed shows in which they became one of the characters from either cartoons or fairy tales. After these performances, students played games such as hangman, twister, and word game. Later on, some competitions like carrying an egg, eating yoghurt, and sack race were staged. Winners, both teachers and students, got rewards after the competitions. At the end, the festival finished with closing remarks by our principle. Throughout the shows, our students and their families had fun and a wonderful time.

Çifte Kupa

 

      Keçiören Belediyesi  ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği Okullar Ligi Basketbol Müsabakaları'nı Yıldız Kız ve Küçük Kızlar Kategorilerinde Keçiören 2.si olarak tamamladık.

   Kupa ve madalyalarımızı Keçiören Belediye Başkanımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüzden aldık.

   Tüm sporcularımızı kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Matematik Köyü'ndeyiz

İzmir Şirince'deki Matematik Köyü'ne ortaokul öğrencilerimizle gezi düzenledik.

Birbirinden eğlenceli oyunlarla dolu matematik dersleri işledik ve matematiğe çok farklı açılardan bakma şansı yakaladık.

Bu keyifli gezimizde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Ampul Parlaklığını Neler Değiştirir?

 

 

      5.sınıflar olarak elektrik konusunda ampul parlaklığının nelere bağlı olarak değiştiğini öğrenmek adına deneyler tasarladık.

Geçen yıl öğrendiğimiz basit elektrik devresi kurma aşamasını gerçekleştirdikten sonra ampul sayılarını ve pil sayılarını değiştirerek

ampul parlaklıklarının nasıl değiştiğini yaparak yaşayarak öğrendik.

Hayat'ın Misafirleri

Çankaya Kaymakamımız Sayın Kadir ÇAKIR ile İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa ÖZEL okulumuzu ziyaret ettiler.Sıcak bir sohbet ortamında kendilerine okulumuzu tanıttık.Okulumuza teşrif ederek bizi onurlandıran Kaymakamımıza ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüze çok teşekkür ediyoruz.

Hayat'ta Bilim Şenliği

 

 

Öğrencilerimizin heyecanla beklediği Bilim Şenliğimizi; birbirinden renkli, ilgi çekici ve eğlenceli deney ve etkinliklerle gerçekleştirdik.

Tüm öğrencilerimiz yine eğlenerek öğrenmenin tadını yaşadılar.

Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Kutlu Doğum Programımız

 

     "Biz seni görmeden sevdik, Ya Resulallah!"

Kutlu Doğum Haftası'nda öğrencilerimizin hazırladığı duygu dolu bir program gerçekleştirdik.

Programımızın sonunda 40 Hadis Yarışması'na katılan tüm öğrencilerimize küçük hediyeler takdim ettik.

Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

6'lar Rahmi Koç Müzesi'nde

 

 

       6. Sınıf öğrencilerimizle Çengelhan Rahmi Koç Müzesini ziyaret ettik. 

       Tüm ülkelere ve geçmişten günümüze tüm dönemlere ait, endüstri ve mühendislikle ilgili objelerin ve belgelerinin sergilediği müzede

     biz de geçmişe doğru güzel bir yolculuk yaptık. 

English Fest

     

 

     English Fest As Hayat College we organized our traditional English Song Contest in our school with 8 finalists who were selected above all the other applicants. They performed their songs and in the end 3 of them came in via our jury's score. According to the evaluation results Zehra Selam Çelik was chosen as the 3rd with her song "Rolling in the Deep". Zehra Kıvanç and Kübra Kozan were the 2nd ones with their songs "Price Tag" and Ahmet Burak Özkan was chosen as the winner with his song "22".

Masa Tenisinde Keçiören 3.süyüz

 

 

     Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu ortaokullar arası masa tenisi turnuvasında okulumuzu temsil eden öğrencilerimiz Kerem AYDOĞAN, Kemal Emirhan UYGUN ve Ahmet Sıtkı DALOĞLU; katılmış oldukları 5 müsabakanın dördünü kazanarak Keçiören 3.sü olmuşlardır. Öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.

Mine SOTA HAYAT KOLEJİNDE

 

 

      Eğlenceli kitaplarını bir solukta okuduğumuz Mine SOTA söyleşi ve imza günü için okulumuzdaydı. Sıcak sohbeti ve farklı bakış açısıyla, bize mutlu olmanın yollarını anlatan Mine SOTA'YA değerli paylaşımları için teşekkür ediyoruz.

Hayat'ın Çocukları Okuyor

"Kitapsız yaşam kör, sağır ve dilsiz yaşamaktır."
Seneca

Öğrencilerimizin merakla beklediği kitap fuarımızı, Okuma Şenliği etkinliklerimiz kapsamında ve pek çok yayınevinin katılımıyla gerçekleştirdik. İki gün boyunca açık kalan fuarımızda öğrencilerimiz, gönüllerince kitap seçtiler ve okudular. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Mektuplu Hayat

Çankaya Hayat Koleji olarak Türkçe dersi kapsamında okulumuz 5. ve 6. sınıf öğrencileri ile Şanlıurfa/Viranşehir Ballıca Ortaokulu ve Ağrı/Tutak Karacan Ortaokulu öğrencileri arasında gönül köprüleri kurarak aynı zamanda öğrencilerimizin  yazma, anlama ve kendilerini ifade etme becerilerini geliştirmek amacıyla "Mektup Arkadaşlığı" projesini başlattık.

Bir dönemin heyecan ve özlemle beklenen tek haberleşme aracı olan mektup, şimdilerde hem öğrencilerimize o dönemin heyecanını yaşatan hem de farklı kültürlerin kapılarını açan bir kimliğe büründü. Birbirinden kilometrelerce uzakta ve farklı coğrafyalarda yetişen öğrencilerimiz mektup aracılığıyla mesafeleri aşarak hiç tanımadığı mektup kardeşlerinin yüreklerine dokundu.

Belki de hayatında ilk defa mektupla tanışan öğrencilerimizin Şanlıurfa ve Ağrı'dan gelen mektuplara ulaşma anındaki neşe ve heyecanları projemizin meyvelerini verdiğinin bir kanıtıydı. Artık tohumu kardeşlikle atılmış ve yazılan her mektupta sevgiyle sulanarak büyüyecek fidanlarımız var bizim.

Mezunlar Ödül Töreni ve 8. Sınıflar Motivasyon Programı

     

 

     2015-2016 Hayat mezunları ödül töreni ve 8. Sınıflar Motivasyon programımızı Abidinpaşa Lale Restoran'da gerçekleştirdik. 2015-2016 Eğitim Öğretim yılı TEOG yerleştirme puanlarına göre dereceye giren ilk yirmi öğrencimiz ödüllerini alırken, 8. sınıf öğrencilerimiz de II. Teog sınavları öncesi stres atma fırsatı buldular. Bu güzel gecede emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

5. Sınıflar Mehmet Akif Ersoy Müze Evi'nde

5. sınıf öğrencilerimizle Taceddin Dergâhı'na gezi düzenledik. İstiklâl Marşı'mızın yazıldığı, 

İstiklâl Şairimizin yaşadığı evi görmek bizi çok duygulandırdı.

Mehmet Akif ERSOY'un bal mumu heykelinin de olduğu odada

"İstiklâl Belgeseli"ni izledik. 

7'ler MTA'da

 

     

7. sınıf öğrencilerimizle MTA Enerji PArkı ve Tabiat Tarihi Müzesi'ne gezi düzenledik. Bu gezimizde Türkiye'de çıkan madenleri, madenlerin ne şartlarda çıkarıldığını öğrendik. Baretlerimizi takarak maden ocaklarını gezdik. Gök taşlarımızdan gezegen sistemimize, doğal taşlardan fosillere kadar pek çok şeyi gördük, inceledik. Derste öğrendiğimiz bilgileri pekiştirme fırsatı bulduk.

Uzay Kampında Macera Devam Ediyor

     Sıcak hava balonu yapımı ve fırlatılması, eğlenceli bilimsel deneyler, planetaryum, Mars gezgini etkinlikleri ile

     uzay kampı maceramız tüm hızıyla devam ettik. Birbirinden güzel ve eğlenceli etkinliklerle çok güzel deneyler yaptık. 

     Son olarak mezuniyet törenimizde diplomalarımızı aldık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Uzay Kampı Serüvenimiz

Heyecanla başlayan uzay kampı serüvenimiz tüm hızıyla devam ediyor.Dolu dolu geçen günlerimize kamp alanını keşfederek başladık.Gözlemevi, uzayda yaşam, bitki yetiştirme işlemleri ve similatörleri kullanarak uçuş görevlerimizi tamamladık.Bu güzel anlardan birkaç kare..

Masatenisi Turnuvamız

5.Çankaya Hayat Koleji Masa Tenisi turnuvamızı büyük çoşku ve heyecanlı maçlarla tamamladık.Zorlu maçlar sonucunda; Bayanlar 3.Fadime GÖRGÜN, 2.Seda SİPAHİ, 1.Selin KÜÇÜK, Erkeklerde ise 3.Emin GÖRGÜN, 2.Uğur SİPAHİ, ve 1.Onur GÜZEL olmuştur.Turnuvaya katılan tüm velilerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Bir Destandır Çanakkale

Çanakkale ruhunu yaşatmak ve bu toprağın yeni sürgün veren filizlerini, ay yıldızın gölgesinde sabır ve inançla yetiştirmek gayesiyle düzenlediğimiz  
"Bir Destandır Çanakkale" konulu resim ve şiir yarışmamızın bu yıl yedincisini gerçekleştirdik.Ankara genelinde yüzlerce öğrencimizden gelen şiir ve resimleri jüri üyelerimiz büyük bir titizlikle değerlendirdiler.
Şiir ve resim kategorilerinde toplam 40 öğrencinin ödül almaya hak kazandığı yarışmamızın finalini muhteşem bir programla gerçekleştirdik.
Hürriyeti Atalarından miras bilen evlatlarımız bir kez daha gösterdiler ki Çanakkale sırtlarında, dedelerimizin kanıyla bize vatan olan Anadolu toprakları sahipsiz değildir.
"Tarihimiz boyunca vatan uğruna verdiğimiz tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz."

RESİM KATEGORİSİNDE DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER

1.     Beyzanur Tunç (Özel Ankara Hayat Ortaokulu)

2.     Beyza Sığırcı (Hun Ortaokulu)

3.     Ceyda Yalınız (Şehit Evren Ayyarkın Ortaokulu)

ŞİİR KATEGORİSİNDE DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER

 

1.     Elif Eylül Güneş (Ahmet Bahadır İlhan Ortaokulu)

2.     Alparslan Gebeş (Hacı Mustafa Tarman Ortaokulu)

3.     Rabia Aktaş (Barmek Ortaokulu)

 

 

Hayat'ta Bursluluk Heyecanı

 

 

Bursluluk ve giriş sınavımızı Ankara genelinden öğrencilerimizin yoğun katılımıyla gerçekleştirdik.

İlgi gösteren tüm veli ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

Sınav sonuçlarımıza 15 Mart 2017 Çarşamba günü internet sitemizden ulaşabilirsiniz.

Bursluluk Sınavımız

Bursluluk sınavımızı yoğun bir katılımla gerçekleştirdik.4.5.6.7. sınıflarda okuyan öğrenciler,HAYAT'ımıza katılmak için bursluluk sınavımızda emeklerini ortaya koydular.Bizde HAYAT ailesi olarak sınavımıza katılan tüm öğrencilere teşekkür ediyor,okul hayatlarında başarılar diliyoruz. 

Ankara Şampiyonları Bölge Finalinde

     Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Okullar Arası Halk Oyunları Yarışması'na Siirt yöresiyle katılan Halk Oyunları Ekibimiz, 

Ankara birinciliğinin ardından Mersin'de yapılan bölge finalinden üçüncülük kupasıyla döndüler. Ekibimizi tebrik ediyoruz.

 

 

 

6. VELİLER ARASI ALTIN RAKET MASA TENİSİ TURNUVASI

 

 

Masa tenisi turnuvamızı velilerimizin yoğun katılımıyla gerçekleştirdik.

Gün boyu çekişmeli müsabakalara sahne olan turnuvamızda erkeklerde Fatih TAN, bayanlarda Şeri YILMAZ birinci oldular.

Turnuvamıza katılarak bu güzel günü bizimle paylaşan velilerimize çok teşekkür ederiz.

Use It or Lose It!

As English Language Teaching department we were invited to the 2nd EIT (Exclusive Inspirational Talks) conference which was held on February the 18th, 2017 at Maya Schools under the name of “Use I tor Lose IT”. J.T Rehill, Christopher Sheen and John Barth emphasized the way we acquaire our first language and the way we learn the second language. The speeches were both informative and inspirational for language teachers and they will be helpful for us in understanding the way a language learned.

And another workshop that we have attended as the English Language Teaching Department in our school was about Digitalization in Language Teaching. We were informed about how technology should be used or should not be used in some of the activites during our lessons.

 

Bağışlanan Her Kan, Kurtarılan Üç Can

 

     KAN HAYAT'TIR

Türk Kızılayı iş birliği ile düzenlediğimiz kan bağışı kampanyamızı rekor bir katılımla gerçekleştirdik.

Tüm duyarlı bağışçılarımıza ve kampanyada emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Kan Hayat'tır

Kızılay ile birlikte düzenlemiş olduğumuz “BİR İNSAN BİN HAYAT”  kan bağışı kampanyamız büyük ilgi gördü. Kanın önemini bilen ve bağışta bulunan veli, öğretmen ve personelimize teşekkür ediyoruz.

Kitaplar Umut Oldu

 

 

     Kütüphanesi olmayan ilçe okullarımızda birer kütüphane oluşturmayı hedefleyerek düzenlediğimiz “Kitaplar Umut Oldu” adlı kermesimizi yaptık.  Öğrencilerimiz evlerinden getirdikleri kitapları bağışladıktan sonra pasta ikramlarına geçildi. Hem yardımlaşmanın huzurunu yaşadık hem de pastalarımızı tattık. Katkıları ve destekleri için tüm öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

Mamak Geri Dönüşüm Merkezi'ne Yolculuğumuz

 

     7. sınıf öğrencilerimizle Mamak Geri Dönüşüm Merkezini ziyaret ettik. Çöplerin nasıl geri dönüştüklerini öğrendik. Bu tesiste evsel atıklar ve organik atıklar ayrıştırılarak, elektriğe ve metan gazına dönüştürülüyor. Bu tesis 38,6 MW elektrik üreterek Ankara'nın elektrik ihtiyacınıon %5'ini karşılıyormuş. Ayrıva metan gazıyla da hem tesisin hem de Nata Vega AVM'nin sıcak su ve ısınma ihtiyacıyla seranın ısınma ihtiyacı karşılanıyormuş. Bu gezimizde çok güzel şeyler öğrendik ve mis gibi domateslerle ağzımızı tatlandırdık.

Yıldız Kızlarımız Finalde

      

   

 Keçiören Okullar Ligi'nde maçlara çıkan Yıldız Kız Basketbol Takımımız çekişmeli geçen

yarı final maçının sonundarakibini 20-16 yenerek finale yükselmiştir.

Öğrencilerimizi tebrik ediyor, final maçında başarılar diliyoruz.

Küçük Basketçiler Finalde

 

 

     Bu yıl beşinci sınıf öğrencilerimizden oluşturduğumuz Küçük Kızlar Basketbol Takımımız, katıldıkları ilk turnuva olan Keçiören Belediyesi Okullar Ligi Basketbol Maçları'nda yarı final maçını farklı kazanarak finale yükselmiştir. 

     Final maçlarında küçük kızlarımıza başarılar diliyoruz.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundayız

 

 

     Dünya Güvenli İnternet Günü ve Güvenli İnternet Merkezi Tanıtım Programı'na katılan ortaokul öğrencilerimiz, "İnternetin Bilinçli ve Güvenli Kullanımı" konulu semineri dinlediler. Ardından sosyal paylaşım ağlarının standlarını gezerek bilinçli internet kullanımı hakkında bilgi aldılar.

English Competition

     

     

     We want to revise the subjects we studied  in the first term. So we decided  to organise an english competıtıon between 6-A,6-B and 6-C. Four students joined the competition from each class. 6-B won the english competıtıon. We had great fun to join and support our classes.

Masa Tenisi Turnuvası

Okulumuzda düzenlemiş olduğumuz Masa Tenisi turnuvasında zorlu mücadeleler sonucunda madalya almaya
hak kazanan öğrencilerimiz Kızlarda 1.Gülbahar Özdemir 2.Zeynep Kalkan 3.Doğa Tekkanat olmuştur.
Erkeklerde 1.Metin Berke Atmaca 2.Furkan Savlı 3.Yusuf Söner olmuştur. 
Öğrencilerimizi kazanmış oldukları başarıdan dolayı tebrik ediyoruz.
Turnuvaya katılan tüm öğrencilerimize ve emeği geçen öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

Süblimleşme Kırağılaşma

5. ve 6. Sınıf öğrencilerimizle hal değişim konumuzun ardından iyodun süblimleştirilmesi deneyini gerçekleştirdik. Katı iyot tanecikleri gaz hale geçtiğinde ortaya çıkan mor renkli gaz, buz dolu kaba çarptı ve kırağılaştı. Oluşan parlak kristaller görülmeye değerdi. İşte deneyimizden birkaç kare…

Yıldız Kız Basketbol Takımımız Yarı Finalde

   

 6 ve 7. sınıf kız öğrencilerimizden oluşan Yıldız Kız Basketbol Takımımız katılmış olduğu

Keçiören Okullar Ligi Basketbol Turnuvası'nda grubundaki bütün maçlarını alarak yarı finale yükselmiştir.

İkinci dönem oynanacak olan yarı final maçlarında öğrencilerimize başarılar diliyoruz.

Restaurant Activity For Speaking

We shared our foods for the speaking activity.We expressed ourselves such  sentences/questions  as “Can I take your order? “ , “How can I help you?”  ,”Share”,  “I would  like a hamburger” ,”Would you like a cupcake? etc.” At the same time,we improved our communication and social skills.Finally,we had fun together,shared our feelings and comments.

Kitap Fuarı

Tüm ortaokul öğrencilerimizle 11. Ankara Kitap Fuarındaydık. Türkiye'nin en büyük yayınevlerinin ürünlerini sergilediği fuarda saatlerce kitapların sihirli dünyasında eğlenceli bir yolculuk yaptık. Yarıyıl tatilinne girmeden kütüphanelerimizi birbirinden güzel kitaplarla süsledik.

Atomun Yapısını Prof. Dr. Ercan YILMAZ'dan Öğrendik

     

 

7. sınıf Fen Bilimleri dersi konularımızdan olan "Atomun Yapısı" hakkında Prof. Dr. Ercan YILMAZ

öğrencilerimiz için bir sunum gerçekleştirdi. Atomun tarihçesi, bugünkü teknolojiyle

atomun nasıl parçalanacağı, nükleer enerji santrallerinde atomdan nasıl enerji üretildiği 

konularında bilgiler veren Ercan YILMAZ'apaylaşımları için teşekkür ediyoruz.

Liderimiz Peygamber Efendimiz

Ortaokul öğrencilerimizle en büyük lider olan Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed'in liderlik yönlerini öğrendik ve bununla ilgili pano çalışması yaptık.

BİZ SİZİ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

KEÇİÖREN HAYAT ANAOKULU
ANKARA HAYAT ANAOKULU
ÇANKAYA HAYAT KOLEJİ
ANKARA HAYAT KOLEJİ

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?