İlkokullarımız

HABERLER

Hayat Bayram Oldu

HAYAT BAYRAM OLDU

Birinci sınıf öğrencilerimizin uyum programı keyifli bir açılışla başladı. 

Mini mini birlerimiz, okulunuza hoş geldiniz.

 

Biz Bu Okulu Çok Sevdik

 

Biz mini mini birler, bu okulu çok sevdik.

İyi ki HAYAT'tayız!

Seminer Dönemimiz

 

Seminer dönemi etkinliklerimiz tüm hızı ve güzellikleriyle devam ediyor.

Öğrencilerimize kavuşacağımız günü heyecanla bekliyoruz.

Biz Artık Okuyoruz

 

Okuma bayramımız var,

Parlıyor tüm yıldızlar,

Öğretmenlerimizin çok emeği var,

Kutlu olsun bayramımız, 1. sınıflar!

1. sınıflarımızın okuma bayramını okul bahçemizde eğlenerek eğlence dolu bir programla gerçekleştirdik. Sonrasında kardeşlik mesajlarımızı yazdığımız balonları gökyüzüne bıraktık. Biz artık okuyoruz.

Hayat Devam Ediyor

Hayat'a kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Mini mini birlerimizden sonra ilkokul öğrencilerimizin bir kısmıyla daha kavuştuk bugün...

Maske, mesafe ve hijyen kurallarına azami ölçüde dikkat ederek yine koşuyoruz yemyeşil bahçemizde.

Arkadaşlarımızın yarısını göremesek de Hayat'ın penceresinden bakmak çok güzel...

 

 

Okulumda İlk Günüm

 

 

Bugün okulumda ilk günümdü...

Yeni arkadaşlarla ve öğretmenlerimle tanıştım.

Okul bahçemizde doyasıya oynadım.

Şimdilik tüm sınıf bir araya gelemesek de Hayat'ın penceresinden bakmak çok güzel...

Tüm sınıflarımızla hep beraber okul bahçemizi dolduracağımız günlerde buluşmak dileğiyle... 

 

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü

İstiklal , uğrunda her şeyimizi vermeye hazır olduğumuz vazgeçilmezimizdir. İstiklal Marşı şanlı geçmişimizin ve istikbalimizi manzum ifadesidir.Yurdumuzun tüm evlatlarının gönlüne nakşedilmiş en güzel destandır. 12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulünün 99.yılını okulumuzda kutladık.Bu özel günde 3. ve 4. sınıf öğrencilerimizin katıldığı "İstiklal Marşı'nı Güzel Okuma Yarışması" düzenledik.Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimize göstermiş oldukları cesaretten dolayı teşekkür ederiz.

Dünya Tenis Günü Şampiyonumuz

Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu Dünya Tenis Günü 2020 özel turnuvasında öğrencimiz Hamza Berat ŞÖHRET derece yaparak 2. olmuştur. Öğrencimizi tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

Hayat Koleji Bursluluk Sınavı

 

 

            Bursluluk sınavımıza gösterdiğiniz yoğun ilgi için teşekkür eder, emeği geçen herkese teşekkür ederiz. 

Bursluluk Sınavımız

Ankara genelinde düzenlemiş olduğumuz bursluluk sınavımızı 4 , 5 , 6 ve 7. Sınıf öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirdik.HAYAT ailesi olarak sınavımıza katılan tüm öğrecilerimize teşekkür ediyoruz.

Hacivar Karagöz

Kardeş Okulumuz Şaziye Tekışık Anaokulu öğrencilerini tiyatro gösterisi izlemek için okulumuzda ağırladık.Güzel ve eğlenceli geçen gösterimize katıldıkları için teşekkür ediyoruz.

Balonların Gizemli Dünyası

" Bubble Show " okulumuzdaydı.Öğrencilerimiz baloncukların gizemli yolculuğunda çok eğlendiler.

Gamonya Hayaller Ülkesi

Bugün 3.sınıflar olarak Gamonya Hayaller Ülkesi filmine gittik. Hem çok güldük hem çok eğlendik hem de birçok ders çıkardık. Parlamış mısırlar eşliğinde keyifli bir gün geçirdik.

Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi Gezimiz

Öğrencilerimiz ile “Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi” gezimizi gerçekleştirdik. Kentin tarihi ve kültürel değerlerinin ortaya çıkarıldığı müzede;

meddahlık geleneği, ebru sanatı ve ıhlamur baskı yapımı, gölge ve kukla oyunları, masal anlatan masal ana gibi kültürel miras örnekleri yer alıyor.

Öğrencilerimiz ile “Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi” gezimizi gerçekleştirdik. Kentin tarihi ve kültürel değerlerinin ortaya çıkarıldığı müzede;

meddahlık geleneği, ebru sanatı ve ıhlamur baskı yapımı, gölge ve kukla oyunları, masal anlatan masal ana gibi kültürel miras örnekleri yer alıyor.

Karne Sevinci

İşte yine dopdolu bir dönemin daha sonuna geldik. Neler yaşamadık ki beraber. Yepyeni bilgiler öğrendik. Yeni projeler ürettik, geziler yapıp eğlenerek öğrendik. Dostça oyunlar oynadık, hayaller kurduk birlikte. Kitapların büyülü dünyasında gezindik. Şimdi ise dinlenme ve yenilenme zamanı. Hayat Ailesi olarak iyi tatiller dileriz.

Okulumuza Pazar Kurduk İngilizce Alışveriş Yaptık

İngilizce zümresi olarak "ENGLISH MARKET" adlı etkinliğimizi düzenleyerek Yerli Malı haftasını kutladık. Öğrencilerimizin getirdikleri meyve, kuruyemiş, ve kurabiyeleri seminer salonumuzda kurduğumuz stantlara yerleştirdik. Öğrencilerimiz bu stantlara ellerindeki örnek paralar ile İngilizce ifadeler kullanarak alışveriş yaptılar. İstedikleri yiyeceklerden aldılar. Öğrencilerimizin çok eğlendiği güzel bir etkinlik oldu.

Yerli Malı Haftası Kutlamaları

“Yerli malı yurdun malı, herkes onu kullanmalı.”

Dört mevsim, sekiz bölge, cennet ülkemizin verimli topraklarında yetişen yüzlerce çeşit ürün var. Biz bu ürünleri kullanmalı ve Türk mallarına sahip çıkmalıyız. Evlerimize aldığımız her şeyin Türk markasına ait olmasına ve Türkiye’de yapılmış olmasına dikkat etmeliyiz. Bu bilinçle Türk malı olan, bize özgü, bizim ürünlerimizden ikramlar hazırlayıp, hep birlikte afiyetle yedik.

Lokman Kahvaltı Fabrikası Gezimiz

Hijyenik koşullarda yaptığımız gezimizde, bir balın, reçelin, çikolatanın üretim aşamasından paketleme aşamasına kadar her bölümüne şahit olduk, gözlemledik. Emeğinize sağlık Lokman Kahvaltı Fabrikası çalışanları...

Eskiler Aldık Eskiler Sattık

Geleneksel hale gelen olmazsa olmaz dediğimiz "Eskici Pazarı" etkinliğimizi gerçekleştirdik.Öğrencilerimiz bu pazarda ev yapımı yiyecekleri , eşyaları oyuncakları alıp satarak alışveriş yapmanın keyfini çıkardılar.

Geçmişten Günümüze Öğreniyoruz

Farklı alanda pulların sergilendiği ve geçmişten günümüze postanın gelişimini gösteren ‘’PTT PUL MÜZESİ’’ gezimizi 2. sınıflar olarak gerçekleştirdik.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Gezimiz

3. sınıflar olarak 23 Nisan 1920 yılında açılan ve bu önemli günün çocuklara armağan edildiği ilk meclise ziyarette bulunduk. Cumhuriyetin ilan edildiği kürsüyü, Atatürk’ün odasını, koltuğunu, kıyafetlerini, eşyalarını büyük bir ilgiyle ve heyecanla inceledik. Tarih kokan bu eski bina bizi çok uzak yıllara, kitaplardan öğrendiğimiz olaylara götürdü.

Anne Baba Okulu Seminerlerimiz Devamediyor

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında İlk Anne-Baba Okulu Eğitimi seminerimizi yaptık.Genel Müdürümüz Hüsamettin AKÇAY'ın sunumu ile başlayan seminerlerimiz yıl boyunca devamedecektir.Katılım sağlayan velilerimize çok teşekkür ediyoruz.

Mevlid-i Nebi Programımız

"Gel, Ey MUHAMMED, bahardır. Dudaklar ardında saklı Aminlerimiz vardır! .. Hacdan döner gibi gel; Mirac’dan iner gibi gel; Bekliyoruz yıllardır!" Hayat Koleji olarak Efendimizi bir nebze de olsa anmak, anlamak, anlatmak ve yüreklerimizde hissetmek istedik. Bu vesile ile düzenlemiş olduğumuz Mevlid-i Nebi programımızda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Birinci Sınıflar Kids Anka’da

Öğrencilerimiz Kids Anka Bilim Atölyesinde sıvı sabunlarını kendileri ürettiler. Ürettikleri sıvı sabunlar ile temizlik alışkanlıklarını pekiştirmiş oldular. Kids Anka çalışanları sıvı sabunlarımızı özenle paketleyip bizlere verdiler.  Öğrencilerimiz animasyon çekimleriyle keyif ve neşe dolu anlar yaşadılar. Bize kattıkları için Kids Anka çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz.

Toy Party

Anaokul ve ilkokul öğrencilerimizle birlikte Toy Party etkinliğimizi gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz en sevdiği oyuncağı okula getirip arkadaşlarına tanıttılar.

2. Sınıflar Anıtkabir’de

Ankara Hayat Koleji 2. sınıf öğrencileri olarak “Anıtkabir” gezimizi gerçekleştirdik.
Türk milleti için kutsal değerlerle ve Kurtuluş Savaşı hikayeleriyle, Atatürk’ün anısına inşa edilen Anıtkabir’in her bir bölümünü özenle inceledik.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Gündüz herkes neşeli,

Şenlik olur akşamı,

Bayramların güzeli,

Cumhuriyet Bayramı,

29 Ekim Cumhuriyet Bayramını büyük bir coşkuyla kutladık.

Cumhuriyet Sergimiz

 

 

Cumhuriyetimizin ilanının 96. yıl dönümü münasebetiyle düzenlediğimiz resim sergimizin açılışını yaptık.

Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Ters Ev

Eve girer girmez bu işte bir terslik var dedirten anlar yaşadık. Eşyalar yerde olmalıydı ama hepsi tavandaydı. Sanki birer kuş olmuş eşyaların üzerinden bakıyormuş gibi hissettik. Çok eğlendik. Bol bol fotoğraf çektik.

1. Sınıflar Evcil Hayvanlar Parkında

Çevremizdeki hayvanlardan bazılarını yakından görmek ve hayvanların yaşam ortamlarını gözlemlemek için Evcil Hayvanlar Parkı’ na geziye gittik. Gezi esnasında hayvanları yakından görmenin ve hayvanlara dokunabilmenin heyecanını yaşadık.

Trafik Eğitim Akademisi

Günlük hayatta karşılaştığımız trafik ışıkları, işaretler, levhalar…

Ne kadar da önemliymiş araba kullanınca anladık.

Yanlış duymadınız 3. sınıf öğrencileri olarak eğitim merkezindeki çocuklar için hazırlanmış trafik parkurunda, küçük arabaları kullandık. Kurallara uymanın trafiğe nasıl etki ettiğini yaşayarak anladık. Keyifli anlar yaşadık.

Farklılıklarımız Zenginliklerimizdir

Farklılıklarımız,

Farklılıklardır güzelleştiren her şeyi,

Sevmemizi sağlayan birbirimizi,

Aslında bir arada tutan bizi,

Öğreten bize farklı görmeyi.

 

Hiçbirimiz daha iyi değilizdir

Ne kadar farklı olsak da.

Sevmeyi, saymayı öğreniriz

Biz birlikte yaşadıkça.

 

Ne kadar farklı olsak da

Oluştururuz bir bütünü.

Aramıza bir şey giremez,

Bozamaz bu büyüyü.

 

Türkan Nur Acar

 

"Farklılıklarımız zenginliklerimizdir." sloganından yola çıkarak, oluşturduğumuz engelli parkurlarında engelli bireyleri anlamaya çalıştık.

Tabiat Tarihi Müzesi ve Enerji Parkı Gezimiz

Fen Bilimleri dersinde işlediğimiz konuları pekiştirmek amacıyla gittiğimiz gezide yüzyıllar geçmesiyle oluşan fosilleri, madenleri, mineralleri ve kayaçları gözlemledik.
Enerji parkında kömürün madenden ne zahmetlerle ve insan gücüyle çıkarıldığını gördük.
Gezimizin sonucunda hem öğrendik hem eğlendik.

Neşeli Yüzler ve Yıldızlar Sınıfı Velilerini Okulumuzda Ağırladık

Neşeli Yüzler ve Yıldızlar sınıfı velilerimizi okulumuz da ağırladık. Kahvaltı ile başlayan Tanışma Programımız paylaşımlarımızla devam etti. Güzel ve olumlu dilekler ile programımızı tamamladık.

Hayat'a Merhaba

Neşeli Yüzler ve Parlayan Yıldızlar bugün HAYAT'la tanıştılar.Eğlenceli oyunlar ve etkinliklerle uyum sürecini başlattılar.Velilerimize rehberlik servisi tarafından " Biz Hayat'tayız " sunumu yapıldı.  

Hayat'ta Karne Heyecanı

Dolu dolu ve eğlenceli geçen bir senenin ardından büyük bir sevinçle karnelerimizi aldık.Okul Hayat'ımıza  küçük bir yaz tatili arası veriyoruz.Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.Yeni dönemde görüşmek dileğiyle.

Happy English Fest

        İngilizce festivalinde çocuklarımız hem yaptıkları etkinlikleri sunma fırsatı buldular hem de İngilizce oyunlar oynadılar. Stantlarımızda bulunan çeşitli masa oyunlarını oynamakla birlikte kelime bulma yarışı yaptık, survivor parkurundan geçtik, karaoke yaptık ve  freeze (don) oyununu oynadık. Oyunlarımıza sınıf öğretmenlerimiz de katıldı ve çok keyifli zaman geçirdik.

Macera Adası

2. Sınıflar olarak derslerimizi, konularımızı tamamlamanın verdiği mutlulukla bir maceraya atıldık.

Macera Adası oyun merkezine giderek keyifli saatler geçirdik.

Okuma Bayramımız Muhteşemdi

Neşeli Yüzler Sınıfı mezun oluyor,

Yıldızlar Sınıfı artık okuyor,

Anasınıfı Mezuniyet ve Okuma Bayramı gösterilerimizi ailelerimize sunduk.Sergimiz , cimnastik , halk oyunları , koro , ingilizce gösterilerimiz ilgiyle izlendi.

Ankara Halk Ekmek Fabrikası'nı Ziyaret Ettik

El değmeden üretilen ekmeğin yapım aşamasına yakından tanık olabilmek için 4.sınıf öğrencilerimizle Ankara Halk Ekmek Fabrikası'nı ziyaret ettik. Fabrika ziyareti esnasında öğrencilerimizle ekmeğin soframıza geliş serüvenine şahit olduk. Gezi sonunda ikram edilen sıcak ekmekleri afiyetle yedik.

Yeni Dönüşüm

Atık kağıtları topladık.

Kağıtları su ile ıslattık.

Suyunu süzüp tutkal ile karıştırdık.

Yoğurup hamuru hazırladık.

 

Hamura verdik şeklimizi.

Renklendirdik el emeklerimizi.

23 Nisan Kutlama Programımız

 "Bizim için harcanan
Boşa gitmez bu emek,
Çünkü her Türk çocuğu
23 Nisan demek..."

Bu yıl da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı birbirinden güzel gösterilerle kutladık.

Geleceğin doktorları, öğretmenleri, yöneticileri olarak Okul Müdürümüz Recep UZANLIK'ın koltuğuna oturduk.

Programımızın bitiminde ise kardeşlik mesajlarımızı bağladığımız balonlarımızı gökyüzüne uğurladık.

Bu muhteşem programı hazırlayan öğrenci ve öğretmenlerimize emekleri için velilerimize de yoğun katılımları için teşekkür ediyoruz.

Çocukların Bayramı 23 Nisan

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını geleceğimizin teminatı çocuklarımızın hazırlamış olduğu birbirinden güzel gösterilerle kutladık.Balgat halkı ve velilerimizin yoğun katılımı ile gerçekleştirdiğimiz programımızın sonunda kardeşlik ve barış mesajlarını bağladığımız balonlarımızı gökyüzüne bıraktık.Nice neşeli 23 Nisanlar...

Okuma Bayramımız

Hayat'a adım attığımız ilk günden beri, her anı ayrı bir heyecan, ayrı bir mutluluk olan Hayat dolu bir yıl bütün güzellikleri ve coşkusuyla devam ediyor. Biz artık birinci sınıflar olarak kitapların büyülü dünyasında geziyor, kalem tutan ellerimizle dünyayı keşfediyoruz. Biz artık okuyoruz. Okuma bayramımızda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Altın Raket Masa Tenisi Turnuvası

Bu yıl 8.sini düzenlediğimiz Veliler Arası Altın Raket Masa Tenisi Turnuvasında çekişmeli maçlar sonucunda dereceye giren velilerimiz:

Bayanlarda:

1. Emel BOZARSLAN

2. Güzin ŞENÖZ

3. Asuman ERGÜN

4. Selvi TANRIVERDİ ve Candan AKSOY

Erkeklerde:

1. Selim AYANTAŞ

2. İsmail BÜKE

3. Mehmet EMİR

4. Kemal GÖLDAR

Kendilerini tebrik ediyoruz. Turnuvamızda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Resim Yarışmasında Başarımız

Karataş Vakfı tarafından Ankara genelinde düzenlenen "Meyvelerin Dili" konulu resim yarışmasında 

1-C sınıfı öğrencimiz İpek Atay,

başarı ödülü almaya hak kazanmıştır.

Yarışmaya 40 okuldan toplam 472 adet resim katılmıştır.

Öğrencimizi kutluyoruz.

Bir Destandır Çanakkale

 

     "Kandır, topraktır, ekmektir, berekettir vatan. Su gibi azizdir, ana sütü gibi temiz.

Vatan Malazgirt'te bir cuma sabahı, İstanbul'da bir fetih rüyasıdır.
Vatan bayraktır, istiklaldir, şehadettir, Çanakkale'dir vatan, Sarıkamış, Sakarya, Mohaç'tır.

Vatan tapusu şehitlerin ellerinde olan mezar taşlarıdır. Mehmet Akif'tir vatan ve İstiklal Marşı'dır."
Çanakkale Zaferimizin 104. yıl dönümünde tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. 
Programımızda emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler...

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle düzenlediğimiz kahvaltı programımızı velilerimizin yoğun katılımı ile gerçekleştirdik.

Katılan tüm velilerimize teşekkür ediyor ve tüm velilerimizin Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz.

3. Sınıflar Estergon Kalesinde

3. Sınıflar olarak bizi biz yapan kültürel değerlerimizi öğreniyor, koruyor, yaşatıyor ve geleceğe taşıyoruz. 

Tesla Küresi Kodlama Dersimizde

Bilişim Teknolojileri ve Kodlama dersimizde 1-A sınıfı öğrencimiz Emir BEKTAŞ'ın getirmiş olduğu Tesla Küresini inceledik.Elektriğin hareketlerini gözlemleyerek , gelecekte oluşturulabilecek akıllı teknolojiler hakkında çıkarımlarda bulundu.

Deprem Simülasyon Merkezi

AFAD Deprem Simülasyon Merkezi gezimizde bir doğa olayı olan depremin doğal afete dönüşmemesi için alınacak gerekli önlemleri öğrendik. Deprem farkındalık ve simülasyon eğitimi aldık. Arama Kurtarma aracını tanıdık.

Türk Telekom İletişim Müzesi Gezimiz

4. sınıf öğrencileri olarak Türk Telekom Telekomünikasyon Müzesini ziyaret ettik. Müze eğitimcileri rehberliğinde faks çekmeyi, mors alfabesi ile mesaj göndermeyi, telgraf çekmeyi uygulamalı olarak öğrendik. Geçmişten günümüze iletişimin nasıl sağlandığını yakından gözlemleme fırsatı bulduk. Tüm Telekom çalışanlarına emeklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

4. Sınıf Veli Toplantımız

 

          4. sınıf veli toplantımızı velilerimizin yoğun katılımıyla gerçekleştirdik. Okul Müdürümüz Recep UZANLIK ve Rehber Öğretmenimiz Gülsüm HACINECİPOĞLU'nun ortaokula geçiş süreci ve akademik çalışmalarımız konusunda açıklamalarda bulunduğu, Yabancı Dil Koordinatörümüz Henry FADL'ın ise İngilice dil politikamız hakkında bilgilendirmeler yaptığı toplantımızda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Satranç Müzesi

"Satranç bünyesinde oyun, sanat ve bilimi barındırır. Sporcunun, aktörün ve bilim adamının özelliklerini sahiplenen kişi yenilmez olur."
                                                                                              Tigran Petrosian

Onlarca farklı ülkeden yüzlerce çeşit satrancın bulunduğu Guinness rekortmeni bir mekânda, Ankara Kalesi içindeki Gökyay Vakfı Satranç Müzesi'ndeyiz. Satrancın tarihini öğreniyor,  Şah’ın ancak esir alınabileceği kanısına varıyoruz. Satranç tasarımlarını analiz edip , notlar alıp eski bilgilerimizle sentezleyerek  ülkeler hakkında çıkarımlarda bulunuyoruz. Yeni keşiflerin doyuruculuğu ile gezimizi sonlandırıyoruz.

4. Sınıflarımızın Meteoroloji Müzesi Gezisi

Özel Ankara Hayat İlkokulu 4. sınıf öğrencileri olarak, Hayat Bilgisi dersinde “Hava olaylarını tahmin eder ve günlük hava durumunu gözlemler.” kazanımı kapsamında Meteoroloji Müzesi’ ni ziyaret ettik.  Hava olayları ve bunlara dair verilerin nasıl elde edildiğini öğrendik, ölçüm araçlarını inceledik,  bilgiler edindik. Radyo frekansı 92.4 olan ‘Meteorolojinin Sesi’ radyosunun stüdyosunu gezme fırsatı bulduk. 

Hayal Et Tasarla

Öğrencilerimiz hayal güçlerini, el becerilerini ve düşünme becerilerini kullanarak kendi hayal dünyalarındaki oyuncaklarını heyecan ve zevkle tasarladılar. Eğlenerek öğrendik.

Hayat'ta Kodlama Saati

Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimiz ile kodlama derslerimizde Code Org Görsel Uygulama platformunda çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz.

Hayat'ta Karne Sevinci

 

 

          Okulun ilk gün heyecanının üzerinden su gibi akıp geçti zaman.

          Daha dün gibi ilk sesi öğrenişimiz, ilk gezimiz, ilk projemiz...

          Sınav telaşlarımız, okul programlarımız, provalarımız, bayramlarımız...

          Birbirinden güzel tatlı anlarımız, bahçedeki oyunlarımız, eğlencelerimiz...

          Karın yağdığı o ilk günkü heyecanımız, kar topu savaşımız, kardan adamlarımız...

          Akıp geçti zaman, şimdi tatil zamanı...

         Herkese iyi tatiller diliyoruz.

     

 

Uçan Fare ile Hayalet Hayri

Kitap kitap içinde, duygu cümle içinde, kelimeler tıngır mıngır düşerken yazarın kaleminden bir solukta okuduk bitirdik kitabımızı…Kitabımızın yazarı Beyza Akyüz okulumuza geldi. Söyleşi ve imza günü gerçekleştirdik.Kitap hakkında merak ettiklerimizi sorduk.

Hayalet Hayri neden hayalet?

Fareler uçar mı?

Bu kitabın devamı var mı?

Keyifli sohbetinin ardından kitaplarımızı imzalayan Beyza AKYÜZ'E teşekkür ediyoruz..

 

1. Sınıflarımız Tiyatro Gösterisinde

 

TİYATRO, ADETA HEM AHLAK, HEM DE LİSAN İÇİN EN BÜYÜK MEKTEPTİR.

1. Sınıf öğrencilerimiz ile birlikte sağlıklı beslenme başlığı altında tiyatro gösterisi seyrettik.

Tiyatroyu seyrederken eğlendik, öğrendik ve çok keyifli dakikalar geçirdik.

Beslenme Dostu Okullar Ödül Töreni

 

Okulumuz "Beslenme Dostu Okul Sertifikası" almaya bu yıl da hak kazandı.

Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe sertifikamızı Okul Müdürümüz Recep UZANLIK'a takdim etti.

Yerli Malı

Yerli malı, yurdun malı

Herkes onu kullanmalı.

‘Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası’ kapsamında 1,2,3 ve 4. Sınıf öğrencilerimiz hazırladıkları etkinlikleri sergilediler.

Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftasını coşkuyla kutladık.

2. Sınıf öğrencileri olarak Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftasını coşkuyla kutladık. Yerli malı ile ilgili bir tiyatro oyunu hazırladık. Her birimiz bir meyve olduk, o meyveye ses verdik ve onun memleketini öğrendik. Maskelerimizi taktık oyunumuzu oynadık.Evlerimize bolluk bereket getirmesi için bereket kavanozları yaptık, içlerine yerli malı yemişler koyduk. Evlerimize gönderdik. Okulumuza çeşit çeşit yiyecekler getirdik, hepsini afiyetle yedik.

Meteoroloji Gezimiz

Meteoroloji alanında Türkiye'deki gelişmeleri incelemek amacıyla Meteoroloji Müzesi’ne gezi düzenledik. Meteorolojideki gelişmelerin yanı sıra , müzenin tarihi yapısını ve Meteorolojinin Sesi Radyosu’nda da yayının nasıl gerçekleştirildiğini öğrendik. Canlı yayında sınıfımızın anonsunun yapılması da bizi ayrıca mutlu etti.

Takım Günü

İster Galatasaray, ister Fenerbahçe,

Kimi Beşiktaş, kimi Ankaragücü…

Birimiz Trabzonspor, hepimiz Türkiye!

Hangi renge gönül verirsek verelim birbirimizi sevelim, birbirimizi sayalım.

Evimin Yerinin Krokisi

Hayat Bilgisi dersimizde yer alan ‘’ Evinin bulunduğu yerin krokisini çizer.’’ kazanımından yola çıkarak evlerimizin krokisini 3 boyutlu olarak yaptık. Yaptığımız krokileri sergiledik.

Mutlu Aile, Mutlu Gelecek

 

 

           Rehber Öğretmenimiz Gülsüm HACINECİPOĞLU'nun sunduğu "Mutlu Aile, Mutlu Gelecek" seminerimizi velilerimizin yoğun katılımıyla gerçekleştirdik. Anne baba okulumuzun ilk basamağı olan seminerimize katılan tüm velilerimize teşekkür ediyoruz.

Yemek Duası

Sevgi dersimizde sünnet dualarından olan evden çıkarken okunacak dua, kolaylık duası ve yemek dualarını öğrendik. Sünnet ışığında yemek yeme adabı konusunun üzerinde durduk. Efendimiz Hz. Muhammet (SAV)’den öğrendiğimiz yemek duamızı eğlenceli etkinliklerle ve ilahilerle pekiştirdik. Ayrıca dersimizde “Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz” Ayet-i Kerimesini öğrenerek Allah (C C)’in bizlere sunmuş olduğu nimetleri hatırlayarak O’na şükretmenin güzelliğini idrak ettik.  

Keloğlan Dinozorlar Diyarında

Çankaya Hayat Koleji anasınıfı ve ilkokul olarak “Keloğlan Dinozorlar Diyarı’nda” adlı tiyatro oyununu keyifle izledik.

Mevlid-i Nebi Programımız

Kalplerimize sevgiyi, saygıyı, sevdayı, aşkı, erdemi, fazileti, iffeti, hayayı, tevazuyu, affetmeyi, bağışlamayı ve en önemlisi bütün bu erdemlerin kaynağı olan merhameti yerleştiren Yüce Yaradanın  “Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik”  hitabının büyük muhatabı, efendiler efendisine, sevgililer sevgilisine selam olsun!

Efendimizi bir nebze de olsa anmak, anlamak, anlatmak ve yüreklerimizde hissetmek  amacıyla düzenlemiş olduğumuz Mevlid-i Nebi programımızda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.

Takım Günü

Farklılıklarımız en büyük zenginliğimizdir. Farklı takımları tutsak da farklı renkleri sevsek de biz kocaman bir takımız. Bu düşünceyle gerçekleştirdiğimiz ‘ TAKIM GÜNÜ’ öğrencilerimiz tarafından büyük ilgi gördü. Marşlarımızı beraber söyledik, renkli ve farklı bir gün geçirdik.

4.Sınıflar Etnografya Müzesi’nde

Öğrencilerimizin sosyal ve kültürel gelişimi için müze gezilerimize devam ediyoruz. Bu amaçla ilk devlet müzesi olma özelliği taşıyan Etnografya Müzesi’ni öğrencilerimizle gezdik. Geleneksel Türk Kıyafetleri, süs eşyaları, çeşitli yörelere ait halı ve kilim örnekleri, Osmanlı dönemine ait silahlar, Türk çini porselenleri, 12-15. yüzyıllara ait kapı örnekleri yer aldığı müzede kültürümüzün en güzel örneklerini görebilme fırsatı bulduk.

4. Sınıflar MTA'da

Öğrencilerimiz MTA Tabiat Tarihi Müzesi ve Enerji Parkı gezisine katıldılar. Fen Bilimleri dersinde öğrenilenleri pekiştirmek amacıyla gerçekleştirilen gezimizde çeşitli hayvan ve bitki fosillerini, mineral örneklerini  yakından gözlemleme fırsatı buldular. Evrenin başlangıcından günümüze uzanan bir seyahate çıktılar.

Öğretmenler Günü Programımız

 

     Dokunduğu her yüreği bir filiz gibi yeşerten ve küçük kalplerinde silinmeyen izler bırakan tüm öğretmenlerimizin günü kutlu olsun.

1. Sınıflar Okuyor

Birinci sınıflar olarak ilk harf grubumuzu bitirdik ve bu süreçte hem eğlendik hem de öğrendik. Çeşitli etkinliklerle bu öğrendiklerimizi pekiştirdik. Çocuklarımızla ilk kitaplarımızı heyecanla okuduk. Okuma serüvenimiz tüm coşkusuyla devam ediyor.

2. Sınıflar Anıtkabir’de Atatürk’ü Anıyor.

“Atatürk ölmedi yüreğimde yaşıyor, uygarlık savaşında bayrağı O taşıyor, her zoru O aşıyor.”

10 Kasım Atatürk’ü anma haftası kapsamında 2.sınıflar olarak Atamızı kabrinde ziyaret ettik. Müzeleri gezdik. Atatürk’e ait eşyaları inceleme fırsatı bulduk, savaş canlandırmalarını ilgi ile izledik.

Mehmet Akif Ersoy'u Ziyaret

Bize “Asım’ın Nesli” diye seslenen milli şairimizin aziz hatırasını yad etmek için Hamamönü’ndeydik. Mehmet Akif’in Burdur millletvekili iken konakladığı ve aynı zamanda İstiklal Marşı’nı yazdığı evi ziyaret ettik. Tacettin Dergahı’na bağlı selamlık bölümü Akif’e tahsis edilen bu evde tarihimize kısa bir yolculuk gerçekleştirdik.

10 Kasım

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı, sevgi ve özlemle andık.

Karaoke Party

We really had fun at our school’s Karaoke Party !!! All of the classes joined and sang their favourite songs ! At the end Serdar Teacher and the English Department made a suprise and sang too !

Cumhuriyet Bayramımız

 

 

      Cumhuriyetimizin 95. yılını idrak ediyor olmaktan büyük bir mutluluk duyuyor ve milletimizin bayramını en içten dileklerle kutluyoruz.

 

Geleceğin Bilim İnsanları Yetişiyor

Bu yıl Fen Bilimleri dersimize 2015 Nobel Kimya Ödüllü bilim insanımız Prof. Dr. Aziz SANCAR ‘ ın hayatını, çalışmalarını inceleyerek giriş yaptık. Hayatı bize rol model oldu. Ve geleceğin bilim insanları olarak biz de başladık doğayı incelemeye. Fark ettik ki doğa, bilime ışık tutuyor. Taşların yapısını, fosillerin oluşumunu gözlemleyip deneyimledik.

2. Sınıflar Hayvanları Koruma Haftası Proje Çalışması

Kâğıt bizden, boya bizden, fotoğraflar bizden, fikir bizden… Kendimiz düşündük, ürettik ve hayata geçirdik. Grup çalışmasının faydalarını keşfettik, bölüştük, yükümüzü hafiflettik. Sonunda güzel ürünler çıkardık. Koridorlarımızı süsledik.

Treasure Hunt

Our English Department played Treasure Hunt with all the classes this week. They found the first hidden paper then the second then third.. They went to the library, cafeteria, gym. They looked through classes, halls but the treasure was in Serdar Teacher’s room !

Abdest

Sevgi dersimizde abdest konusunu işledik. Bu konu kapsamında model çeşmemizden abdest aldık. Yaptığımız kes yapıştır etkinliği ile abdestin farzlarını öğrendik. Dersimizi ilahilerle süsledik. Öğrenirken eğlenmenin mutluluğunu yaşadık.

Evcil Hayvanlar Parkı

Yıldızlar Sınıfı olarak Evcil Hayvanlar Parkı’na gezi düzenledik. Hayvanların da doğanın bir parçası olduğunu ve onları  korumamız gerektiğini  farkettik.

Eğlence Başlasın!

 Çizgi çalışmaları hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı. Yazma sürecine büyük katkısı olan çizgi çalışmalarımızı daha da eğlenceli hale getirdik.

Sculptures

We learned the Art Concept and its types. Students made sculptures at home and exhibited them at school.

2.Sınıflar Ata Biniyor

At binme denge kontrolünü geliştirir. Sırt ve bacak kasları başta olmak üzere kas gelişimini destekler. Mutluluk hormonu salgılatır. Hayvanları Koruma haftası kapsamında gerçekleştirdiğimiz “Atlı Spor Kulübü” gezimiz harika geçti. Hayvan sevgisini doyasıya yaşadık.

Dünyalar Bizim Oldu

3. sınıfa geçmemizin en güzel yanlarından biri bu sene Fen Bilimleri dersinin olması.

 Bu dersin ilk konusu, üzerinde yaşadığımız dünyayı bilmediğimiz yönleriyle tanıyacak olmamızdı.

Dünyanın derinliklerinde farklı katmanların bulunduğunu öğrenince çok heyecanlandık.

Yaptığımız dünya modelleriyle dünyanın katmanlarını tanıdık.

Hayvanları Seviyorum Hayvanları Koruyorum

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kapsamında 2/A ve 3/A Sınıfı olarak hayvan dostlarımızı barınaklarında ziyaret ettik.

Gezegenimiz Dünya

Fen Bilimleri dersinde gezegenimizi keşfe çıktık. Dünya’mızın küreye benzediğini, katmanlardan oluştuğunu öğrendik. Öğrendiğimiz bu bilgileri yaptığımız Dünya küresi ve Dünya’nın katmanları etkinlikleri ile pekiştirdik.

Onluk Birlik Evi

Günün birinde güzel bir kız yaşarmış. Çok güzel bir evi varmış. Evin iki odası varmış. Birinci odaya on kişiden az sayıda kişiler sığabilirmiş. İkinci odaya 10 kişilik gruplar girebilirmiş yalnızca. Bu kurallara uyan herkesi evinde misafir olarak ağırlarmış. Bir gün eve 100 sayısı gelmiş ama odalar ona yetmemiş. 99'a kadar olan tüm sayılar bu eve misafir gelmiş. Mutlu mutlu yaşamışlar.

Hayat Velileriyle Buluştu

Yıldızlar Sınıfı ve Neşeli Yüzler sınıfı velileri ile sınıf ve branş öğretmenlerimiz bir araya geldi.Yaptığımız ve yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgiler verildi.

Mta Gezimiz

Özel Çankaya Hayat Koleji 4-A sınıfı olarak Fen Bilimleri dersi Yer Kabuğu ve Dünya’mızın Hareketleri ünitesi kapsamında ; yer kabuğunun yapısını, kayaçları, fosilleri, madenleri ve süs taşlarını öğrenmiştik. Bilgilerimizi pekiştirmek amacıyla MTA/ Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi’ni ziyaret ettik. Burada Bilim Küresi’ni, Bilim Tüneli’ni, Fosilleri, Süs Taşları’nı, Maden ve Mineralleri inceledik.

Aşure Tencerem

Sevgi derslerimizde Hicri takvimin ilk ayı olan muharrem ayını Hz. Nuh  (AS) kıssasını işleyerek karşıladık. Aşure tencerem etkinliğini yaparak hem eğlendik hem öğrendik. Aşurenin ayrıca dostluk, kardeşlik, komşuluk, bereket ve paylaşım kavramları üzerindeki olumlu etkisinden  bahsederek verdiği nimetler için Allah’a  (c.c.) şükretmenin güzelliğini yaşadık.

Karakter Gelişimi Eğitimi Toplantımız

 

İşleyeceğimiz ilk değer olan "Takım Çalışması ve Sorumluluk" konulu

karakter gelişimi eğitimi toplantımızı gerçekleştirdik.

Genel Müdürümüz Hüsamettin AKÇAY'ın sunumlarıyla başlayan programımız karakter eğitimi

yıllık planlarımızın hazırlanması ve etkinlik üretimiyle devam etti. 

Hayat'a Merhaba

 

 

 Bugün ikinci evimdeki ilk günümdü. 

    Heyecan coşku ve mutlulukla koştum okuluma...

    Orada neşeli oyunlar, rengarenk sınıflar, güzel arkadaşlar ve sımsıcak öğretmenlerim karşıladı beni.

    Şarkılar söyledik, oyunlar oynadık.

    Artık her gün koşarak gideceğim bir okulum var.

Yıldızlar ve Neşeli Yüzler

Yıldızlar ve Neşeli Yüzler HAYAT'ımıza renk kattı.Oryantasyon sürecimize heyecanla başladık.Mutlu,eğlenceli, bol öğrenmeli bir yıla "Merhaba" dedik.

Necati CEMALOĞLU Hayat Kolejinde

 

 

Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı, Eğitim Yönetimi-Teftişi,Planlaması ve

Ekonomisi Bölümü profesörlerinden Necati CEMALOĞLU öğretmenlerimizle bir araya geldi.

Lider öğretmenin işlendiği seminerde kıymetli hocamız tecrübelerini bizlerle paylaştı.

Tüm öğretmenlerimizin istifade ettiği faydalı bir paylaşım oldu. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Hayat Öğretmenleriyle Güzel

 

 

2018-2019 eğitim öğretim yılı seminer dönemimiz tüm öğretmenlerimizin katılımıyla başladı.

Hasretle bir araya gelen ailemiz yeni arkadaşlarımızın katılımıyla daha da genişledi. 
Tanışma programımızın ardından Kurucu Temsilcimiz Hİdayet DOĞAN'ın sunumlarıyla seminer dönemimizin ilk gününü tamamladık. 
Yeni dönemin tüm eğitim camiamıza hayırlı olmasını diliyoruz.

Okuma Bayramımız

 

Bugün bizim bayramımız...

En mutlu, en güzel günümüz...

Aylardır yaptığımız hazırlıkları, provaları; annemize, babamıza, sevdiklerimize sunacağımız gün.

Kalbimizin bir kuş olup kanatlandığı bu heyecanlı günü hepimiz ömrümüzün sonuna kadar unutmayacağız.

Peki bu heyecanlı günde neler mi yaptık?

Koroda birbirinden eğlenceli şarkılar söyledik, İngilizce tiyatro oyunu canlandırdık, jimnastikte taklalar attık, halk oyunlarında halay çektik...

Coşkuyla bayramımızı kutladık.

Bu güzel günü sevdiklerimizle paylaştık.

Hayat'ta Karne Günü

Dolu dolu ve eğlenceli geçen bir senenin ardından büyük bir sevinçle karnelerimizi aldık. Okul HAYAT'ımıza küçük bir yaz tatili arası veriyoruz.Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Yeni dönemde görüşmek dilegiyle...

Canlıları Tanıyorum

Hayvanlara ve bitkilere nasıl davranmamız gerektiğini ve onların nelere ihtiyacı olduğunu Hayat Bilgisi derslerimizde öğrendik.

Her birimiz bir çim adama bakma görevi üstlendik. Onları suladık, güneşe koyduk, sevdik, onlarla konuştuk…

Onlara iyi davrandık çünkü her canlı iyiliği hak eder. Onlar da bize kayıtsız kalmadılar, diken diken saçlarını uzattılar.

Lösev Hayat Kolejinde

‘’ HAYAT VERMEK SENİN ELİNDE ‘’ sloganıyla yola çıktık. Her yıl olduğu gibi bu yıl da LÖSEV’i okulumuzda ağırladık. Standımıza verdikleri destekten dolayı tüm öğrencilerimize ve velilerimize teşekkür ederiz.

Kitap Kumbaram

“Birlikten Kuvvet Doğar ‘’diyerek fazla olan kitaplarımızı kitap kumbaramızda biriktirdik. Topladığımız kitapları ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık.

Yapay ve Doğal Çevre

Çankaya Hayat Koleji 3-A sınıfı öğrencileri doğal ve yapay çevreyi anlayabilmek için çevre incelemesi yaptılar. Bu incelemelere uygun olarak yapay çevreyi bireysel maket çalışması ; doğal çevreyi ise grup olarak araştırmalar yapıp görsel sunu ile tanıttılar. Bu çalışmalar yardımıyla doğal ve yapay çevreyi kavradılar.

Robot Tasarımı Yapıyorum

4. sınıf öğrencilerimiz ile Bilişim Teknolojileri dersimizde LEGO MİNDSTORMS firmasının EV3 ROBOT setini inceledik. Kendi robot tasarımlarımız için harekete geçtik. Yıl boyunca aldığımız Kodlama eğitimi doğrultusunda bilgilerimizi aktaracağımız robotlar yapıp blok tabanlı programlama ile kod yazmaya başladık.

Kendi Oyunumu Tasarlıyorum

3. Sınıf öğrencilerimiz Bilişim Teknolojileri dersimizde ile Microsoft KODU GAME LAB programının kullanıldığını öğrendik.  Patika, su, zemin fırçası, kamera yerleştirme nesneleri ve programlama sayfalarını kullanarak neler yapabileceklerimizi keşfettik. 3 boyutlu oyun sahneleri tasarladık. Robot nesneleri ekleyip kod satırları yazarak kendi oyunlarımız inşa ettik.

Tiyatro Makinesi

 

Kültür  ve sanata çok değer veriyoruz. Bunların başında da Devlet Tiyatroları geliyor.

1. ve 2. sınıflar olarak sezonun kapanmasına çok az kala çok güzel bir oyun izledik.

Tiyatro oyununu izlemek, sahnenin kokusunu duymak ve oyuncuları görmek çok güzeldi.

3. Sınıflar Piknikte

3. sınıf öğrencilerimizle Ahlatlıbel piknik alanına piknik düzenledik.Piknik alanında ip atlayarak, kitap okuyarak, oyunlar oynayarak ve uçurtma uçurarak

 doyasıya eğlendik. Bol oksijenli günün tadını çıkardık.

It Makes Me Feel…

3. sınıflarımızla ünitemizin konusu ile ilgili poster çalışması yaptık. Sevdiğimiz filmi posterimize yapıştırdık ve o filmi izlediğimizde bize hissettirdiklerini İngilizce cümlelere döktük. Sırayla tahtaya çıkıp arkadaşlarımıza cümlelerimizi okuduk ve etkinliğimizi bitirdik.

Geometrik Şekiller

Silindir, küp, prizma....hepsi aslında hayatımızda bir parça. Eve gittik araştırdık. Bulduk parçaları birleştirdik. Geometrik şekillerden oluşan robotlar, arabalar, yapılar elde ettik.

LÖSEV Okulumuzda

 

Her yıl yaptığımız gibi bu yıl da LÖSEV’i okulumuza davet ettik.

Lösemili çocukların annelerinin el emekleriyle yaptıkları eşyaların satışını gerçekleştirdik.

Yardımlaşmanın, destek olmanın mutluluğunu yaşadık.

Farkındalıklarımıza bir yenisini daha ekleyerek günü tamamladık.

Okuma Bayramımız

Bugün bayramım benim

Okuma yazma öğrendim.

Merak eden sevdiklerime

Gösterilerimi sergiledim

Kitap dolsun her yanım

Geleceğe ışık saçayım

Bu yıl öğrendiklerime

Daha çok şey katayım…

Okuma Bayramı ve Anasınıfı Mezuniyet programımızı coşkulu bir şekilde gerçekleştirdik. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.

Beypazarı Gezisi

4/A Sınıfı öğrencileri Beypazarı ‘nda çok eğlenceli bir gün geçirdi. Tarihi konakları, Yaşayan Müze, çarşısı ile tadına doyulmaz havuç suyu ile anılarımıza güzel bir gün daha ekledik.

Doğa Sevgisi

Özel Ankara Hayat İlkokulu 3.sınıf öğrencileri olarak Sevgi-Saygı değerler eğitimi kapsamında “Çiçek Tohumu Ekme” etkinliği gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz kendi tohumlarını seçtiler. Saksılara toprakları doldurup tohumlarını ektiler. Sabırla tohumların çimlenmesini beklediler.

Her canlı gibi çiçeklerinde havaya, suya, ışığa ihtiyacı olduğu gibi sevgiye de ihtiyacı vardır. Sevgiyle baktığımız çiçeklerimiz çimlendi ve büyümeye başladı. Çiçeklerimizin açacakları günü heyecanla bekliyoruz.

Have you got?

3.sınıflarımız ile “Have got” etkinliği yaptık. Tahtaya 6 farklı yüz astık ve tahtaya sırayla çıkarak aklımızdan tuttuğumuz yüzün diğer arkadaşlarımız tarafından bulunmasını bekledik. Arkadaşlarımız aklımızdan seçtiğimiz yüzü “Have you got ?” şeklinde sorular sorarak buldular ve böylece hem öğrendik hem de eğlendik.

Hayat Ailesi Piknikte Buluştu

 

Tüm veli ve öğrencilerimizle yıl sonu pikniğimizde buluştuk.

Çamlıdere Aluçdağı Tabiat Parkı'nda gerçekleşen pikniğimize yoğun katılım gösteren velilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Tam mı? Yarım mı?

Matematik dersinin en güzel yanı her yeni konuya başladığımızda süprizlerle karşılaşmak...

Bu hafta Kesirler konusunu işledik. Tam ve yarım kavramlarını öğrendik. Öğretmenimiz konuya başlamadan önce sınıfa leziz pizzalarla geldi. Bir bütünü, bütünün yarısını pizza yerken öğrendik.

4. Sınıflar Beypazarı’nda

Sona yaklaşırken anılarımıza anılar katmak için Ankara’mızın şirin ilçesi Beypazarı’na doğru yola çıktık. Birçok kültürü ve tarihi barındıran, el sanatları ve mimarisiyle adından sıkça söz ettiren turistik ilçemizi keyifle gezdik. Yöremize özel havuç suyu ve karadut suyunu içtik, Beypazarı kurusunu tatma fırsatı bulduk. Öğretmenlerimizle ve arkadaşlarımızla unutulmaz bir gün geçirdik.

Hayatta 23 Nisan Coşkusu

 

      "Bizim için harcanan
Boşa gitmez bu emek,
Çünkü her Türk çocuğu
23 Nisan demek..."

Bu yıl da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı birbirinden güzel gösterilerle kutladık.

Programımızın bitiminde ise kardeşlik mesajlarımızı bağladığımız balonlarımızı gökyüzüne uğurladık.

Bu muhteşem programı hazırlayan öğrenci ve öğretmenlerimize emekleri için velilerimize de yoğun katılımları için teşekkür ediyoruz.

 

23 Nisan Çocuk Bayramı

 Bayram yapar çocuklar,

23 Nisan günü

Büyük bir sevinç kaplar,

Bütün yurdun üstünü…

 

Sabırsızlıkla beklediğimiz, hazırlandığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarını büyük bir coşkuyla gerçekleştirdik. Velilerimizin ve Balgat halkının yoğun katılımıyla gerçekleşen programın sonunda kardeşlik mesajlarımızı , bağladığımız balonlarla gökyüzüne bıraktık. Bayramımız kutlu olsun.

Mikroskop İnceliyoruz

4-A Sınıfı olarak Fen Bilgisi öğretmenimiz Ayşegül Kardeş’in yardımıyla fen laboratuvarımızda eğlenceli bir ders geçirdik. Mikroskopta gözlemler yaptık.

1. Sınıf Öğrencilerimiz Su Dünyasını Keşfediyor

 

Okulumuz 1. sınıf öğrencileri "Aqua Vega Akvaryum" gezisinde su altı dünyasını ve canlılarını tanıma fırsatı buldular.

Birçok su altı canlısını incelediler. Dalgıçların balıkları beslediği anları heyecan ve merak dolu bakışlarla izlediler.

Suyun gizemli yolculuğu büyük bir mutlulukla sona erdi.

Finger Family

 

1. sınıflarımızla ünitemizin konusu olan aile üyeleri ile ilgili "Finger Family" çalışması yaptık.

Küçük parçalara ayrılan yapışkanlı kağıtlarımız ile bir eldeki parmak aileyi oluşturduk.

Üzerlerine yüz çizdik ve süsledik.

Ardından parmaklarımıza yapıştırdık. Daha sonrasında "Finger Family" şarkısını dinledik ve etkinliğimizi bitirdik.

Family Tree

1. sınıflarımızla ünite konumuz olan aile ve aile üyeleri ile ilgili bir çalışma yaptık.

Anne-baba-erkek ve kız kardeşlerin el izinden oluşan bir ağaç etkinliği yaptık.

Çocuklarımız ağaç gövdesi olan kağıda el izlerini yapıştırarak ağaç yaptılar ve

her bir elin üstünde İngilizce anne-baba-erkek kardeş ve kız kardeş yazıyordu.

Ayrıca "Family Members" şarkısını da dinledik.

Gezici Güvenli İnternet Tırı Hayat Kolejinde

     Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde faaliyete geçirilen Gezici Güvenli İnternet Tırı öğrencilerimizin yeni teknolojileri doğrudan tanımaları ve bilinçli internet kullanıcıları olmaları amacıyla okulumuza geldi. 

     Öğrencilerimiz bilinçli internet kullanımına yönelik katıldıkları seminerin ardından "Gezici  Güvenli İnternet Tırı"nı ziyaret ettiler. Sanal gerçeklik gözlüğüyle eğlenceli maceralara katıldılar, "scratch" programı ile yazılmış uygulamaları denediler, "keypad"leri kullanarak "Teknolojinin Doğru Kullanımı" konulu bilgi yarışmasına katıldılar. 

      Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

      

Sağlık Bilgi Kartı Hazırlıyorum

Sağlık sorunlarının her an her yerde yaşanabilir olması sağlık bilgi kartlarının yanımızda taşınmasını gerektirmektedir. Sağlık sorunlarına acil müdahale etmek için bazı bilgileri bilmek sağlık personelinin işlerini kolaylaştırır. Biz de bu düşünceden yola çıkarak sağlık bilgi kartlarımızı hazırladık ve kartlarımız çantalarımızda yerini aldı.

Sıra Geldi Çıkartma İşlemine

Ağacımızdaki elmaları bir bir yedik. Eksildiğini gördük. Ne kadar da eğlendik.

Okuma Partimiz

Aylar ne çabuk geçti. Okula başladığımız gün dün gibi... Ne bir harf okuyabiliyorduk ne bir çizgi çizebiliyorduk... Şimdi okullu olduk. Okuduk, yazdık, kocaman olduk. Bu mutluluğumuzu arkadaşlarımızla ve öğretmenlerimizle paylaştık. Pasta kestik, oyun oynadık, dans ettik. Hayat bayram oldu bize. Okumak ve yazmak çok güzel....

Akvaryum Gezimiz

Kelebekler Sınıfı olarak akvaryum gezimizi gerçekleştirdik.  Renk renk balıkları izlemeye doyamadık. Dalgıç olup balıkları beslemek istedik. Çok güzel ve eğlenceli vakit geçirdik.

Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü 'nü en çok emek veren kadınlarımız; annelerimiz, öğretmenlerimiz ve personelimizle  birlikte bir kahvaltı programında  kutladık. Büyük bir katılımla gerçekleşen  programımız hepimizde hoş bir seda bıraktı.

2-A Sınıfı Rahmi Koç Oyuncak Müzesini Geziyor

2 – A Sınıfı olarak Rahmi Koç Oyuncak Müzesini gezdik. Müzede geçmişten günümüze uzun bir yolculuk yaptık. Masal diyarında oyuncaklarla hayallere daldık.

Deprem Simülasyon Merkezi

 

3. sınıflar olarak Deprem Simülasyon Merkezine gezi düzenledik.

Deprem ile ilgili sunumlar izledik, öğretici oyunlar oynadık, deprem uygulamaları ile ilgili dramalara katıldık.

Depremi ve deprem sırasında alınacak önlemleri simülasyon ortamında deneyimleyerek öğrendik.

Deprem Simülasyon Merkezinde çocuklar için eğlenerek öğrenme ortamı oluşturan tüm yetkililere Hayat Koleji öğrencileri olarak çok teşekkür ediyoruz.

Crowns Of The Countries

We have learned different countries and we colored their flags as groups. We made our crowns with flags on them. We were the queens and the kings of all the countries.

Our Town

Our subject was “Going Places”. We have learned how to say our ways. We built our own buildings and town. It was great fun  to walk in the town that we have created.

Resim Yarışması Başarımız

Ova Kule’nin düzenlediği “GÖKYÜZÜNDE YAŞAM” konulu resim yarışmasında Hayat koleji öğrencileri başarılarını sergiledi. Dereceye giren öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Çarpma İşlemi Öğreniyorum

Toplama işlemi aslında ne kadar da kısa yoldan yapılırmış. Hele bide buna şekerlerin tadı eklenirse çarpma işlemi kolayca öğrenilirmiş. Topladık, çarptık şekerlerin tadına baktık. Biz bu çarpma işlemini çok sevdik.

Telekomünasyon Müzesi

4/A Sınıfı olarak gittiğimiz müzede iletişim araçlarının zaman içindeki gelişimini inceledik. Mors Alfabesi’ni kullandık. Telefon görüşmeleri yaptık. Faks, daktilo, jetonlu telefon daha neler neler gördük.

Karışımlar

Karışımlar hiç bu kadar tatlı olmamıştı. Saf madde, karışım, karışımların ayrılması derken kendimizi meyve salatası ve çay keyfinde bulduk.

Portfolyo Sunumu

Okulun ilk gününden beri emek verip hazırladığımız dosyalarımızı ailelerimize sunduk. Daha sonra birlikte toplama makinesi yaptık. Hep beraber güzel ve eğlenceli anlar yaşadık. Makinelerimizle örnek toplama işlemi yaptık.

Ebeveyn Çocuk Atölyesi

Aile içi iletişimi kültürel bir mekâna taşıyarak hayal gücünü ve yaratıcılığı da geliştirmeyi amaçlayarak 3. Sınıflar olarak EBEVEYN-ÇOCUK ATÖLYESİ’ ni geliştirdik.

Bu atölyede ebeveynler, kendi çocukluk dönemlerinde oynadıkları oyunları ve oyuncakları çocukları ile birlikte yaratıcı ürünler ortaya koyarak kültürel bir mirası aktardılar.

Okul ortamına geçerli sebeplerden ötürü gelemeyenlerimiz , atölyeyi aynı saatte evlerine taşıyarak , sosyal medya üzerinden atölyemize eşlik ettiler.

Bestami Yazgan'la Söyleşimiz

"Gönlü muhabbete yurt olanlara, 
Düşmanına bile mert olanlara, 
Fakat öz nefsine sert olanlara, 
Tâ cânı gönülden tazele selam, 
Sevgiye, dostluğa, güzele selam..."

Şiirlerini, hikâyelerini senelerce ders kitaplarımızda okuduğumuz; Halk Ozanımız, Edebiyat Öğretmenimiz Bestami YAZGAN

öğrencilerimizle bir araya geldi. Hep birlikte şiirler okuduk, sohbet ettik, edebiyat denizine yelken açtık.

Keyifli ve içten paylaşımları için kendisine teşekkür ediyoruz.

Minik kelebekler Artık Okuyor

Balonlar havada uçuyor.

Minik kelebeklerim artık okuyor.

 

Harflerimizi bitirmenin mutluluğuyla okuma kutlamamızı yaptık. Kelebekli pastamızı yemeye doyamadık. Harf balonlarımız gökyüzünde süzülürken biz de kendimizle gurur duyduk.

Bestami YAZGAN'ı Ağırladık

Sevmekten geri kalma,
Yapan ol, yıkan olma,
Sevene diken olma,
Gülü incitme gönül.

Şair Bestami YAZGAN'ı okulumuzda ağırladık.Şiirlerini okuduğumuz usta şair ile sohbet edip, aldığımız kitaplarını izmalattık.Bestami YAZGAN beyefendiye ve emeği geçen heskese çok teşekkür ediyoruz.

The Kite

İngilizce dersinde 3. sınıflarımız ile okuduğumuz hikâye kitabının canlandırmasını yaptık. Hikâyemizin adı “The Kite”. Çocuklarımız hikâyedeki rollere büründüler ve büyük bir heyecan ile izleyicilere gösterilerini sundular. Bu gösteri bizim için hem çok eğlenceli hem de çok verimli oldu.

Jobs

3. sınıflarımızla yeni ünitemiz (jobs) mesleklerdi ve çocuklarımız  "I want to be a/an …………" demeyi öğrendiler. Olmak istedikleri mesleğin kıyafetlerini giyerek okula geldiler ve mesleklerini sınıfta arkadaşlarına İngilizce cümleler ile tanıttılar. Hem eğlenceli hem de öğretici bir etkinlik gerçekleştirdik.

Cultural Dıfferences and Respect

Okulumuzda 3. Sınıflar ile sıradaki karakterimiz Kültürel Değerlerdi ve biz 3. Sınıflar kültürler arasında farklılıkları ve bu farklılıklara saygı duymayı işledik. Her millet kültürel olarak birbirinden farklıdır ve aslında her insan da birbirinden farklıdır.  Bizim bu farklılıklara saygı duymamız gerekmektedir.

                 Etkinliğimizde her bir çocuğumuza farklı hayvan resimleri verildi, bunların bazıları çitlik hayvanlarıydı bazıları da vahşi hayvanlardı.  Hem vahşi hem de çitlik hayvanı olan çocuklarımız tahtaya geldiler ve öncelikle kendi özelliklerini söylediler;( I can jump, I can swim, I like eating grass) gibi, ders sonunda  sınıfa "ortak noktaları nedir? diye soruldu( what’s  the common point?). nihayet birbirlerinden farklı olmalarına rağmen ortak bir nokta muhakkak bulundu ve bir araya gelindi. Son olarak “Tilki ve Leylek “ masalı videosu izlendi.

Altın Kız

Bir tiyatro oyununda çocuklar birlikte gülüp eğlenirler, birlikte öğrenirler. Çocukların sahnede oyun seyretme deneyimleri arttıkça bu durum onların sosyal davranışlarına da yansır.

Tiyatro, çocuklarda dikkat, algılama, konuşma, dinleme gibi becerilerin gelişmesine de önemli bir katkı sağlar.

Tiyatro deneyimi yaşayan bir çocuk eleştirel düşünme, neden-sonuç ilişkisi kurma gibi hayatın her alanında faydalanacağı becerilerini geliştirir.

Estetik algıyı geliştirir ve sanata olan ilgiyi arttırır.

Oyun esnasında kendini oyunun akışına bırakan ve bir anlamda oyunun bir parçası olan çocuklar sahnedeki oyuncuları model alır ve onlarla empati kurar. Bunun bir sonucu olarak oyunun çocuklara vermek istediği mesaj gözlem yoluyla öğrenilir ve hayata aktarılır.

Bugün izlemiş olduğumuz “Altın Kız” tiyatro oyununun vermek istediği mesaj ise ;

 Sakın, adamın iyisi ile kötüsünü bir tutma.

Çünkü bu eşitlik iyileri iyilikten soğutur, kötülerin de kötülüğe eğilimini artırır.

Hz. Ali (R.A.)

Kültürümüz, Kimliğimiz

 

“Kültür her şeyi okuyup unuttuktan sonra, aklınızda kalanlardır.”

Andre Gide

Kültür hafızamıza neler kazındıysa tüm örneklerini “Kültürümüz, Kimliğimiz” etkinliğimizde sergilemeye ve canlandırmaya çalıştık.

Peki, etkinliğimizde neler mi vardı?

Sıra gecesi, ebru sanatı, mantı yapımı, kına gecesi, Osmanlı macunu, Osmanlı şerbeti,

gölge oyunu, nostaljik eşyalar, yöresel kıyafetler, el dokumaları, iğne oyaları ve daha neler neler…

Bu dolu dolu ve anlamlı etkinliğimizde emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

 

 

Hayat Koleji Cimnastik'te Yine Şampiyon

 

Okul Sporları Federasyonu ve Cimnastik Federasyonu tarafından düzenlenen

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Okullararası Küçük Erkekler Artistik Cimnastik İl Yarışmasında; 

Hayat Koleji Cimnastik Takımımız il birincisi olmuştur.

Ayrıca sporcularımızdan Seza Özcan,
Minik Erkekler A Kategorisinde
Ankara bireysel il birincisi olmuştur.

Sporcularımızı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Hayat'ta Kültür Sokağı

Milli ve kültürel değerlerimize sahip çıkmak için yöresel yemeklerimizi, oyunlarımızı, Hacivat-Karagöz, Keloğlan, Dede Korkut ve Nasrettin Hocamızı, macunumuzu ve şerbetimizi, el emeği göz nuru eşyalarımızı, Türkiye’mizin doğal ve tarihi güzelliklerini ‘’KÜLTÜR SOKAĞI’’ etkinliğimizde bir araya getirdik. Kültür Sokağımızı gezen öğrencilerimiz geçmişten günümüze aktardığımız güzellikleri bir arada görmenin mutluluğunu yaşadılar.

Hayat'ta Karne Coşkusu

 

 

Dopdolu geçen bir dönemin ardından heyecanla karnelerimizi aldık.

Ne kadar da güzel anılar biriktirdik hep birlikte...

Yeni şeyler öğrendik, deneyler yaptık, masallar okuduk, gezilere gittik...

Ve daha neler neler...

Emeği geçenlere teşekkür ediyor, herkese iyi tatiller diliyoruz...

Karne Heyecanı

Güzel bir dönemin daha sonuna geldik.Büyük bir heyecanla karnelerimizi aldık.Bir dönem boyunca emeği geçen tüm öğretmenlerimize velilerimize teşekkür ediyoruz.Tüm öğrencilerimize sağlıklı, huzurlu bir tatil diliyoruz.

Hayalimdeki Ev

Özel Ankara Hayat İlkokulu 3. sınıf öğrencileri Hayat Bilgisi dersi kapsamında, hayallerindeki evi tasarlayarak ürüne dönüştürdüler ve sergilediler. Çok sayıda minik katılımcı ile gerçekleştirdiğimiz sergimizde emeği geçen tüm öğrenci ve katılımcılarımıza teşekkür ediyoruz.

This İs My Wardrobe

İngilizce dersinde 3. sınıflarımız ile kıyafetler ünitesi ile alakalı gardrop etkinliği yaptık. Öğrencilerimiz renkli kartonlar veya kağıtlardan kendi gardroplarını hazırladılar. Sonrasında herkes gardrobunu gösterdi ve içinde olan kıyafetleri söyledi.  Bu etkinlikle hem kelime tekrarı yaptık hem de çok eğlendik.

Meclis ve Milli Eğitim Bakanlığına Ziyaret

Şiir Hayat'tır programına katkılarından dolayı Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ'a ve Ak Parti Çanakkale Milletvekili Sayın Bülent TURAN'a hocalarımız ve öğrencilerimizle ziyarette bulunup plaketlerini taktim ettik.

Birinci Sınıflar Kişisel Bakım Yapıyor

Hayat Bilgisi derslerimizde kişisel bakım konusunu işledik. Kişisel bakım yapmamızın sağlığımız açısından ne kadar önemli olduğunu öğrendik. Okula diş fırçalarımızı getirerek doğru diş fırçalamayı öğrendik.

Simidin "S"si

Günler hızla geçiyor. Her hafta yeni harfler öğreniyoruz. Bugünde “S” sesini öğrendik. Artık “Simit” yazabiliyoruz. Arkadaşımızın babasının simit fırınından hepimize simit getirdi, ikram etti. Afiyetle yedik. Yeni harfi öğrendik.

Su Hayat'tır

 

Kuraklık, yokluk, hızlı nüfus artışı ve kirliliğin içilebilir temiz su kaynaklarını tehdit etmesi sebebiyle dünyada her on kişiden biri suya erişemiyor.

Milyarlarca insanın sağlıklı suya sahip olamadığı dünyamızda kitlesel hastalıklar giderek artıyor. 

Biz de Hayat Koleji olarak Etiyopya’daki kardeşlerimizin en temel ihtiyaçları olan su ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla

İHH iş birliğiyle bir su kuyusu açtık. Katkı sağlayan tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize gönülden teşekkür ediyoruz.

Here You Are

Enjoy  your meal HAYAT COLLEGE.

Benim Materyalim

Bu yıl ki Fen Bilimleri dersinin eğlenceli ve dolu dolu olacağını biliyorduk elbette; ancak bunu hiç tahayyül etmemiştik. Maddeyi niteleyen özellikleri, kendi tasarladığımız ve yaptığımız materyallerle sergilemek istedik. Harika bir çalışma oldu.

Evdeki Sorumluluklarımı Biliyorum

Evde bize düşen görevleri yerine getirmek, ailelerimize yardımcı olmak için düzenli olmamız gerekir. Bu amaçla sınıfa getirdiğimiz kıyafetlerimizin nasıl katlandığını uygulamalı olarak öğrendik.

Kelebekler Eğlence Merkezinde

Okuma yazma sürecimiz tam gaz devam ederken öğrencilerimizle eğlence merkezine gittik. Birbirinden güzel ve eğlenceli oyun alanlarında doyasıya eğlendik. 

Word Ordering

3. sınıf öğrencilerimizle “Word Ordering” etkinliği kapsamında yarışma düzenledik. 

Somut Olmayan Kültürel Miraslarımız

 Karagöz-Hacivat, ebru sanatı, baskı sanatı, eski mutfaklar, masal odaları, kapı tokmakları….. eskiye ait ama eskimeyen ne varsa bu müzede görebilirsiniz. Biz çok eğlendik,  merak edenler gidip mutlaka görmeli.

3. Sınıflar Masal Gezegeninde

Hayat Koleji 3. sınıf öğrencileri olarak kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında ‘ Küçük Prens Masal Gezegeninde’ adlı çocuk oyunu ile buluştuk.

Küçük Prens’ in başka masallara olan müzikli, danslı ve heyecan dolu yolculuğunda eğlenceli vakit geçirdik.

Satranç Müzesi

Farklı ülkelerin kültürel çağrışımlarını ve o ülkeye ait özellikleri içeren Hamamönü’nde bulunan Satranç Müzesi görülmeye değerdi.

Etnografya Müzesi

4/A sınıfı öğrencilerimizle  yaptığımız Etnografya Müzesi gezisinde kültürümüze ait değerleri yakından inceleme şansı yakaladık.

Yerli Malı Kolilerimiz Sahiplerine Ulaştı

 

       Ankara Hayat İlkokulu olarak yerli malları haftasını farklı bir formatta kutladık. Sınıflarımızdan yerli malı olan ürünler (nohut, pirinç, çay, şeker, yağ, fasülye vb.) istedik. Her sınıf üzerine düşen görevi yarine getirdi. Yerli malı şapkalarımızı yaptık, şiirlerimizi ezberledik. 12 çeşit üründen oluşan kolilerimizi ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere hazırladık ve sahiplerine ulaştırdık.

Reading Time

İngilizce derslerimizde haftada 1 saatimizi okumaya ayırıyoruz. Çocuklarımızla sınıf içinde sesli okuma yapıyoruz. Her çocuğumuz sırayla okuma fırsatı buluyor. Okumayla birlikte hikayemizin resimleri hakkında konuşuyoruz, kendimizle ilgili örnekler veriyoruz. Böylelikle hem speaking yapıyoruz hem de kelime dağarcığımızı geliştiriyoruz. 

Yerli Malı Haftası

 ‘Damlaya damlaya göl olur.’ dedik. Yerli marka ürünlerden oluşturduğumuz yardım kolilerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Yapılan etkinliklerle de çok eğlendik.

Canım Ailem

Kelebekler Sınıfı olarak ailemizi anlatan afiş çalışmalarımızı hazırladık. Aile bireylerimizi tanıttık. Ailenin önemi, ailemize karşı sorumluluklarımızı konuştuk. İngilizce dersimizde de bu materyalleri kullanarak aile bireylerimizi tanıtan İngilizce kelimeleri öğrendik.

Eğlenceye Doyduk

Her geçen gün okuma yazmada daha ileriye gidiyoruz. Çok çalışıyor, çok yoruluyoruz. Eğlenmek de bizim en doğal hakkımız dedik, eğlence merkezine gittik. Top havuzu, macera odası, köpük partisi, balon yağmuru ve daha neler neler….

Oyuna, eğlenceye doyulur mu? Tekrar gelmek için gün sayar olduk

FARM ANIMAL PARK

1.sınıflarımız ile ünitemizin konusu olan “Farm Animals” ile ilgili pano çalışması yapıldı. Çocuklarımız   Evcil Hayvanlar Parkı’na gittiler ve orada gördükleri hayvanların resimlerini çekip bir kartona yapıştırdılar. Altlarına da “This is” kalıbı kullanılarak hayvanların isimleri yazıldı.

Uçtu Uçtu Uçaklar Uçtu....

Bu hafta "U" harfini öğrendik. "U" sesi ile yazabileceğimiz kelimeleri ve heceleri uçakların üzerine yazdık.

Arkadaşlarımız ile birlikte uçaklarımızı uçurduk.

Artık birçok şey daha okuyup yazabiliyoruz.

Farm Animals Masks

 

 

1. sınıf öğrencilerimizle ünitemizin konusu olan "Farm Animals" (çiftlik hayvanları) ile ilgili maske çalışması yaptık.

Amacımız hem hayvanların İngilizce isimlerini tekrar etmek hem de “this-that” çalışması yapmaktı.

Bu sayede hem eğlendik hem de konumuzu pekiştirmiş olduk.

Kelebekler Gezide

Kelebekler Sınıfı Atatürk Evi’ne gezi gerçekleştirdi. Atatürk’ün evini,evin bölümlerini ve kullandığı eşyaları yakından görme fırsatımız oldu.

My Pet

İngilizce dersinde ikinci sınıflarla evcil hayvanlarla ilgili öğrendiğimiz "has got" yapısını pekiştirici bir etkinlik yaptık. Çocuklarımız öncelikle seçtikleri bir evcil hayvanı boyayıp kestiler. Burada küçük kas becerilerini geliştirirken bireysel özelliklerine göre kendi evcil hayvanlarını tasarladılar. Böylece herkesin kendisine ait bir evcil hayvanı olmuş oldu. Daha sonra bu evcil hayvanlarla ilgili "It has got a tail, It hasn’t got wings" gibi cümlelerle dağıtılan kartonlara herkes oluşturduğu evcil hayvanını tanıttı. Son olarak taç şeklini verdiğimiz ürünlerimiz tüm gün boyunca başımızda kaldı. Arkadaşlarımıza ve öğretmenlerimize yaptığımız çalışmaları sergiledik.

Atamızın Huzurundayız

2/A sınıfı olarak Atamızı Anıtkabir’de andık. Kulelerden Aslanlı Yol ’a, Tören Alanından Mozole ’ye, Misak-ı Milli Müzesi’nden Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’ne Anıtkabir’i rehberimiz eşliğinde gezdik.

Anıtkabir Ziyareti

Şimdi bir deniz varsa

Pamuk tarlaları

Rüzgarlar altında

Şimdi bir tren geçiyorsa ovalardan.

Buğday sarısı güneşte

Bir kuş uçuyorsa

Şimdi bir bayrak dalgalanıyorsa

Aylı yıldızlı…

Yaşamak seninle güzel

Yaşamak bunun için büyük

Sevgili Atatürk.

10 Kasım Atatürk Haftası kapsamında 2. Sınıf öğrencilerimizle Anıtkabir’i ziyaret ettik.

Farm Animals or Wild Animals

1.sınıflarımızla ünitemiz farm animals konusu ile ilgili “classify” etkinliği yaptık. Tahtaya hem farm(çitlik) hem de jungle(vahşi orman) resmi yapıştırdık.  Her bir çocuğumuza farklı hayvan resimleri  verildi. Önce o hayvanların isimlerini tek tek söyledik, ardından tahtaya gelerek vahşi hayvanları “jungle”  resminin altına, çiftlik hayvanlarını ise “farm” resminin altına yapıştırdık. En sonunda hep birlikte kontrol ettik

Beslenmenin Öğrenmeye Etkileri

 

 

Diyetisyen Ümit AKAT, "Beslenmenin Öğrenme ve Başarıya Etkileri" konulu seminerinde velilerimizle ve öğrencilerimizle bir araya geldi. 

Değerli paylaşımları için kendisine teşekkür ediyoruz.

Hayat Ailesi Tarus Avm Sinemasında

Okul Aile Birliğimiz ile birlikte organize ettiğimiz sinema etkinliğine velilerimiz yoğun katılım sağladı.

Geçmişe Yolculuk Müzesi

Eskiden kullanılan kıyafetler,eşyalar……… Müzemizi ziyarete açtık. Tarihte küçük bir yolculuk yaptık. Annelerimizin babalarımızın çocukluğuna tarihine az da olsa dahil olduk. Kültür mirastır. Bu eşyaları saklayıp bizler de gelecek nesillere aktarmak  için hayaller kurduk.

Vatanım İçin Tasarlıyorum

Vatanımız için sıvadık kollarımızı. Gruplar oluşturarak atık malzemeler ve gerekli olan diğer malzemeleri bir araya getirdik. Vatanımıza faydası olacak tasarımları arkadaşlarımızla iş birliği içerisinde oluşturduk. Ülkemizde büyük bir problem olan çevre kirliliğine çözüm olacak tasarımlar gerçekleştirdik.

Kelebekler "n" Sesinde

Kelebekler  “n” sesini öğrendi.

“n” sesini unda yazmayı öğrendik.  

1.Sınıflar Atatürk'ün Evini Ziyaret Etti

10 Kasım Atatürk'ü Anma etkinliklerimiz sebebiyle Atatürk'ün doğduğu, büyüdüğü evi ziyaret etmek istedik.

eşyalarını, odalarını büyük bir merakla inceledik.Bir kez daha Atatürk'ün anısına bir etkinlik yapmış olmanın mutluluğunu yaşadık.

Farm Animal Books

 

İngilizce dersinde 1. sınıflarımızla ünitemizin konusu olan çiftlik hayvanları (farm animals) ile ilgili kitapçık çalışması yaptık.

Öğrencilerimiz kestikleri küçük resimleri birleştirerek farm animal kitapçığı yaptılar ve içindeki resimleri boyayıp,

hayvanların isimlerinin üzerinden giderek bilgilerini pekiştirdiler.

Classroom Safari

 

3. Sınıf öğrencilerimiz ile ünitemizin konusu olan Wild Animals ile ilgili Classroom Safari oyunu oynadık.

Öncesinde çocuklarımız evde yaptıkları dürbünlerini getirdiler ve sınıf dışında gerçekleştirdiğimiz etkinlikte öğrencilerimiz,

değişik yerlere asılan hayvan resimlerini  İngilizce soru sorarak bulmaları istendi, sorumuz

“Do you see a lion?” gibi sorulardı  ve öğrencilerimiz o hayvanın olduğu yöne doğru yaptıkları dürbünleri ile bakmaları istendi.

Numbers

 

İngilizce dersinde 2 ve 3. sınıflar ile sayıları tekrar ettik. 

Çeşitli oyun ve etkinlikler ile öğrencilerimiz derse katılarak konuyu eğlenceli bir şekilde pekiştirmiş oldular.

Hayat Ailesi Ayla Filminde

 

Hayat ailesi olarak öğretmenlerimiz, velilerimiz ve sevgili öğrencilerimizle birlikte "Ayla" filmini izledik.

Etkinliğimiz 1000' e yakın katılımla gerçekleşti.

Öğretmenlerimize, velilerimize ve öğrencilerimize yoğun ilgilerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.

Okul Aile Birliği Toplantımız

 

 

2017-2018 eğitim öğretim yılı okul aile birliği toplantımızı gerçekleştirdik. 

Oy birliğiyle okul aile birliği başkanı olarak seçilen Ahmet Nuri EKİCİ'ye çalışmalarında başarılar dileriz.

10 Kasım'da Atamızı Andık

Türkiye Cumhuriyet'inin kurucusu  Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete intikalinin 79.yılında Çankaya  Hayat Koleji ailesi olarak yad ettik.

Korkma, Sönmez Bu Şafaklarda Yüzen Al Sancak!

 

 

Cumhuriyet Bayramımızı kutlamak ve milli duygularımızı pekiştirmek için İstiklal Marşımızı ezberledik.

Arkadaşlarımızla birlikle marşımızı okuduk.

Cumhuriyete kavuşmanın mutluluğunu yaşadık.

Diş Sağlığının Önemi

Ağız ve diş sağlığının önemi, küçük yaşlarımızdan itibaren derslerimizde her zaman yerini almıştır.Sindirim sistemimizin başladığı organımızın temizlik ve sağlığı için çok önemlidir.Çankaya Hayat Kolejimizin "Neşeli Yüzler" imizden 8.sınıfımıza kadar tüm öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz ağız ve diş taramasından geçtiler.Bu güzel paylaşımın sonunda herkese Sağlıklı Gülüşler diliyoruz.

Word Dice

 

1. sınıf öğrencilerimizle İngilizce 1 dersinde ünitemizin kazanımı  olan Classroom Objects ( sınıf eşyaları) konusunu pekiştirmek için

evlerimizde hazırladığımız kelime zarını sınıfımıza getirdik ve onunla ünitemizin konusu olan

“Is this a book?” gibi soru tipini içeren pair oyunu oynadık ve “Yes, it is “ ya da “No, it isn’t” şeklinde cevap verdik.

My Dreamy House

         

      

3. Sınıf öğrencilerimizle İngilizce 2 ders kitabındaki ilk ünitenin kazanımları arasında yer alan

“ I like ve I don’t like” konusunu pekiştirmek adına hayalimizdeki evleri seçip o evi tanıttık.

Aynı zamanda hayali evimizde yapmayı sevdiğimiz ve sevmediğimiz şeyleri yazdık ve panomuzda sergiledik.

Konu başlığımızda “ My Dreamy House” oldu.

K Sesini Öğrendik

 

Kurabiyelerimize minik ellerimizle şekil verdik.

“K” sesini öğrendik. Pişmesini beklerken çok heyecanlandık. Afiyet olsun…

Hayat'ta Cumhuriyet Coşkusu

 

Okulumuz öğrencilerinin öğretmenleriyle birlikte hazırladıkları programımızda Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94 yıl dönümünü coşkuyla kutladık. 

Cumhuriyetimizin 94. yılını idrak etmenin sevinç ve grurunu yaşadık.

Büyük Küçük

Matematik dersinde büyük ve küçük kavramlarını öğrendik. Yaptığımız timsahlarla büyük – küçük işaretlerini öğrenerek sayıları sıralama ve karşılaştırmayı kavradık.

3.Sınıf Öğrencilerimizden Dünya Modeli

Yaşadığımız gezegeni daha iyi öğrenmek için oyun hamurlarını kullanarak Dünya’nın katmanlarını oluşturduk. Dünya’nın yapısını oluşturan katmanların modelini oluştururken hem eğlendik hem öğrendik.

Bireysel Farklılıklarımız

Bireysel farklılıklarımız hayata renk katar. Her bireyin duygu ve düşünceleri farklıdır. Önemli olan bu duygu ve düşüncelere saygı duyabilmektir. Etkinliklerimizle konumuzu destekledik. Parmak izlerimiz, özelliklerimiz, sağ ya da sol elimizi kullanmamız…. Birbirimizden ne kadar da farklıyız.

Solunum Sistemi

Solunum sisteminde görevli yapıları modelleyerek öğrendik. Sağlıklı olmak için havanın da izlemesi gereken bir yolu varmış. Bunu eğlenceli bir etkinlikle kavradık.

1. Sınıflar Okul ve Çalışanlarını Tanıyor

 

Hayat Bilgisi dersimizde "Okulumuzun birimlerini ve birimlerde çalışanları tanıyorum." konusunu işledik.

Kendi okulumuzu karış karış gezdik, yeni yerler keşfettik, burada çalışan kişilerin görevlerini öğrendik.

Her geçen gün okulumuzu ve çalışanlarını daha yakından tanımanın mutluluğu ile bügünü de bitirdik.

Harfler Kurabiyeye Dönüşüyor

"E,L,A" seslerini öğrendik. Öğrendiğimiz seslerin şeklinde kurabiyeler pişirip okulumuza getirdik.

Arkadaşlarımız ile afiyetle yedik. Yerken çok eğlendik.

Trafik Eğitim Merkezindeyiz

2. Sınıflar olarak  gezimizi Trafik Eğitim Merkezine yaptık. Trafikte Uyulması Gereken Kurallar konulu sunumu dinledik. Sunum sonunda bizlere verilen Trafik Denetçisi kartlarını alarak bizler de birer Trafik Denetçisi olduk. Pistte yaya geçidi, üst geçit, okul geçidi, kaldırım ve diğer yollarda uymamız gereken kuralları uygulamalı olarak gördük. Sonrasında sürücü koltuğuna geçerek arabaları kullandık. Eğlenerek öğrenmenin tadına vardık.

2. Sınıflar Ali Kuşcu Gökbilim Merkezinde

Uzayda,yıldızlar arasında eşsiz bir yolculuğun ardından gezegenlerde mola verdik.Dünyamız dışında farklı gezegenleri tanımak çok heyecanlıydı. Kimbilir belki de, günün birinde yapacağımız uzay araçlarıyla bu yolculuğu yaşama fırsatı bulacağız.

İlk Ses Heyecanı

Kelebekler Sınıfı okuma yazma sürecinde ilk sesimiz olan “E” sesini yazmayı öğrendi.

"Kelebekler" İlk Gezisinde

Kelebekler Sınıfı  olarak  hayvanları koruma haftasında  Evcil Hayvanlar Parkı’na gezi düzenledik. Çok güzel ve eğlenceli bir gündü.

Anatomi Müzesi

4-A sınıfı öğrencilerimizle Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Anatomi  Müzesi’ne gezi düzenledik. Bu gezide Fen Bilimleri dersinde öğrendiğimiz birçok konuyu tekrar etme fırsatı yakaladık.

4. Sınıflar Anatomi Müzesinde

Vücudumuzun bilmecesini çözmeye iskeletimizden başladık.

Eklem, kas derken bilgilerimizi pekiştirmek, farklı canlıların vücut yapılarını incelemek için kendimizi müzede bulduk.

Bilgilerimize bilgi kattık.

1. Sınıflar Hayvanları ve Doğayı Seviyor

 

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü sebebiyle çevremizdeki hayvanların farkına varmak

ve onları tanımak için Evcil Hayvanlar Parkı'na gezi düzenledik.

Çok güzel ve eğlenceli bir gün oldu.

Şaşkın Köpek Ponkit

Anasınıfı, 1, 2 ve 3. Sınıflarımızla birlikte okulumuza gelen Şaşkın Köpek Ponkit tiyatromuzu izledik. Birlikte izlediğimiz bu tiyatroda çok eğlendik. İyilik konulu bu tiyatro sonunda arkadaşlığın değerini öğrendik.

Rüzgar Gülü

Dünya’mızı çevreleyen bir hava katmanı olduğunu öğrenmiştik. Her an göremesek de soluduğumuz hava , rüzgar olarak da karşımızda. Ve rüzgarın enerjisini görmek için aldık elimize ; elişi kağıdını, makası, raptiyeyi, çubuğu… Hep birlikte yaptık rüzgar gülünü. Ve eğlenerek öğrendik rüzgarın itme gücünü.

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü

Ben size Allah’tan korkunuz,  hayvanları incitmeyiniz,  rahatlarını bozmayınız demiyor muyum?

Hz. Muhammed

Peygamberimizi dinleyip hayvanları hiç incitmedik. Birinci ve ikinci sınıfta olduğu gibi,  üçüncü sınıfta da onların gününde onları unutmadık. Bu yıl sokakta kalan köpekleri rehabilite eden ŞANSLI-Mühye Barınağı’nı ziyarete gittik. Barınmanın ve beslenmenin en temel ihtiyacımız olduğunu fark ettik.  Korunmaya ve sevgiye muhtaç hayvanları gördük. Yardım etmenin ruhumuza ne kadar da iyi geldiğini hissettik. Hayvanlara merhamet etmeyen, insanlara da merhamet etmezmiş, hep birlikte bunu öğrenip, kalbimize merhamet tohumları ektik.

3. Sınıflar Hayvan Barınağı Ziyaretinde

 

 

Çankaya Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Rehabilitasyon Merkezini ziyaret ettik.

Tüm arkadaşlarımız ve öğretmenlerimiz ile birlikte aldığımız köpek mamalarımızı götürerek

Sahipsiz Hayvanlar Bakım Merkezine bir dost eli uzattık.

Zaman Hızla Akıyor

4/A sınıfı olarak Sosyal Bilgiler dersimizde konumuz Kronoloji ‘ydi.  Biz fotoğlarımıza bakarak, ne kadar büyüdüğümüzü, kısacık zamanda ne çok anı biriktirdiğimizi görme fırsatı yakaladık.

Benim Dünyam

Üzerinde yaşadığımız Dünya,

Çok ilginçmiş oysa.

Çekirdek, Manto, Yer Kabuğu,

Modelleyerek öğrendik bunu.

 

Materyallerimizi biz belirledik,

Kendi Dünya’mızı biz seçtik.

Modellerimizi sunarken

Hem eğlenip hem öğrendik.

Kelebekler Sınıfı Veli Toplantımız

Kelebekler sınıfı velilerimizi okulmuzda ağırladık.Yoğun bir katılımla gerşekleşen toplantımızda velilerimize yıl içerisinde yapacağımız etkinlikleri, okuma-yazma süreciyle ilgili bilgi verildi.

English Class

Bu yıl İngilizce derslerimizi İngilizce sınıfımızda işliyoruz.Biz yeni eğitim öğretim yılına hazırız.Hepimizin yaparak yaşayarak öğreneceği bu sınıfta dersler çok zevkli geçecek.

3.Sınıf Olmak...

Bir yaş daha büyüyerek okula başlamak çok heyecanlandırdı bizi. Kocaman bir “Sevgi Ağı” kurarak başladığımız birinci sınıfımızı hatırladık hep beraber. İki yıl süresince hiç koparmadığımız bu ağımızı; yeni gelen arkadaşlarımızla da hem tanışmak hem beraber tekrar kurmak için , “Sevgi Ağı” oluşturduk birlikte.Yüreklerimiz kavuştuğuna göre derslerimizle kavuşma zamanı gelmişti. Eski bilgilerimizi hatırlamak için , etkinlik sınıfımızda Çarpma İşlemi Oyunu oynadık. Çok eğlendik.

4. Sınıflar Terzi Olursa...

 

 4. sınıf öğrencileri olarak iskeletlerimizi oluşturduk.

Ama işimiz iskeletlerimizi oluşturmakla bitmemişti. Sırada, iskeletlerimizi güzelleştirmek vardı.

Sıvadık kollarımızı bir güzel giydirdik, süsledik iskeletlerimizi. Birbirinden güzel iskeletlerimizle çıktık sahneye.

Hepinize iyi seyirler.

Farklı Olmak Güzeldir!

 

Heyecanla başladığımız okulumuzda her gün birbirinden güzel geçiyor.

Bugün Matematik dersinde eş olan nesneleri öğrendik.

Farkı fark etmek için eş olmayan ayakkabılarla okula geldik.

 Farklı olmak, farklılıklara saygı duymak güzeldir.  Yaşadık ve öğrendik.

Kitap Okuma Saati

Okul müdürümüz Serdar ALPAR, Kelebekler Sınıfımıza kitap okudu. Okunan güzel ve eğlenceli kitap için teşekkür ediyoruz.

2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılımız Başladı

 

Bugün kalplerde sevinç,

Gözlerde ışık dolu.

Bizi aydınlık günlere,

Çağırır okul yolu.

 

Yeni ders yılımızda, 

Biz çok çalışacağız.

Bilgi gücümüz ile,

Engeller aşacağız.

2017-2018 eğitim-öğretim yılının öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize hayırlı olmasını dileriz.        

Okul Müdürümüzü Ziyaret Ettik

 

Okulumuzda ikinci günümüz birbirinden eğlenceli etkinliklerle geçti.

Okul Müdürümüz Recep UZANLIK bizi odasında ağırladı.

Müzik, Görsel Sanatlar, Beden Eğitimi ve İngilizce derslerimizde birbirinden güzel oyunlar oynadık.

Biz bu okulu çok sevdik.

Hayat'a Merhaba

Anasınıfı ve birinci sınıf öğrencilerimiz Hayat’a merhaba dedi. Okul bahçemizde yapılan eğlenceli etkinliklerin ardından öğretmenleriyle sınıflarına kavuşan öğrenciler keyifli bir gün geçirdiler. Velilerimiz okul rehber öğretmenimiz Mehtap POLAT’ ın “ Biz Artık Okuldayız” adlı sunumunu dinlediler. Geçirdiğimiz bu mutlu günün güzel bir başlangıç olması dileğiyle…

Hayat'ta İlk Gün Heyecanı

   

 

    Bugün ikinci evimdeki ilk günümdü. 

    Heyecan coşku ve mutlulukla koştum okuluma...

    Orada neşeli oyunlar, rengarenk sınıflar, güzel arkadaşlar ve sımsıcak öğretmenlerim karşıladı beni.

    Şarkılar söyledik, oyunlar oynadık.

    Artık her gün koşarak gideceğim bir okulum var.

Yrd. Doç. Dr. Bülent ALCI Öğretmenlerimizle Bir Araya Geldi

 

Yrd. Doç. Dr. Bülent ALCI ile öğretmenlerimiz "Etkili Yöntem ve Teknikler" konulu seminerde bir araya geldi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent ALCI Hayat Eğitim Kurumları öğretmenleri ile bir araya geldi. Seminerimizin ilk oturumunda "Ailelerin Çocuklarını Tanıma Biçimleri" konulu çalıştay yapıldı. İkinci oturumda ise "Gerçekçi Olmayan Beklentilerle Baş Etme Yöntemleri" üzerine öğretmenlerimiz görüş bildirdiler.

Değerli paylaşımları için hocamıza teşekkür ediyoruz.

Bayramlaşma

Tatile çıkmadan önce tüm öğretmenlerimizle ve personelimizle biraraya geldik.Bayramın bereketini, neşesini önceden yaşadık.Bayramlaştık.Yeniden aynı heyecan ile biraraya gelmek üzere vedalaştık.

Öğretmenlerimiz Psikolog Mehmet DİNÇ Öğretmenlerimizle Bir Araya Geldi

 

 

          Klinik Psikolog Mehmet DİNÇ, seminer dönemimizde öğretmenlerimizle bir araya geldi. "Psikolojik Dayanıklılık" ve "Eğitmenin Ruh Sağlığı" konularında seminer veren Mehmet DİNÇ Beyefendi'ye değerli paylaşımları için teşekkür ediyoruz.

Hayat'ta Karne Günü

 

 

Koskoca bir seneye neler sığdırdık neler...

Okumayı öğrendik, yazmayı öğrendik,

Geziler düzenledik,

Şenliklerde eğlendik,

Problem çözdük, proje ürettik...

Dolu dolu geçen bir senenin ardından baktığımızda, ortaya koyduğumuz her şeyle gurur duyduk.

Şimdi iyi bir tatili hak ettik.

Herkese iyi tatiller...

Karne Sevinci

Bir yıl daha bitti.Sevinç, mutluluk, başarı dolu bir yıl.Karnelerimizi alma heyecanı sardı hepimizi.Bir yıl boyunca emeği geçen herkese çok teşekkürler.İyi tatiller.

Portfolyom

Sevgi Aksın Gönlümüze

Kır Çiçekleri Açsın Bahçemizde

Kötülük Bulaşmasın Kalbimize

Buluşuyoruz Portfolyomuzda Ailemizle

Kelebekler Sınıfı olarak 1 yıl boyunca yaptığımız etkinliklerimizi, el emeklerimizi, annelerimiz için hazırladığımız ‘’Benim Annem’’ şarkısını büyük bir heyecanla ailelerimize sunduk. Ailelerimizle bu özel günde çevreye karşı duyarlı olmak ve atık malzemeleri değerlendirerek geri kazanmak adına rengârenk kalemlikler yaptık ve birlikte etkinlik yapmanın tadını çıkardık.

Hayat Ailesi İftar Yemeğinde Buluştu

 

 

İftar berekettir, Ramazan sevincinin en güzel hissedildiği andır. Hele de tüm aile bir aradaysa...

Biz tüm Hayat Ailesi olarak bereketli bir iftar yaptık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Şampiyonlar Yönetim Kurulu Ziyaretinde

Makro Grup Şirketleri Başkanı Sayın Şeref SONGÖR ve Hayat Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet SONGÖR Jimnastik Türkiye Şampiyonu  olan öğrencilerimizle bir araya geldi.Öğrencilerimiz gurur ve sevinçle karşılandı.Yapılan güzel sohbetin ardından öğrencilerimize hediyeleri takdim edildi.Başarılarının devamı dilendi

Eskici Pazarı

Geldi Eskici Pazar'ı

Yaptık en karlı satışları

Oyuncaklarımızın,süs eşyalarımızın tekrar başka bir çucukta "HAYAT" bulması bizleri çok mutlu etti.Bunu yaparken de para kazanmak çok eğlenceliydi.

Beypazarı Gezisi

4. sınıflar olarak bu yıl il dışı gezimizi “BEYPAZARI” na gerçekleştirdik. İnözü Vadisi’ni gördük. Yaşayan Müze’de eski türk adetlerini yeniden yaşadık. Beypazarı’nın kurusunun ve  havuç suyunun tadına baktık. Çok güzel vakit geçirdik.

Hayat Altınköyde

Bir köyü olmalı insanın.

Özgürce dolaştığı,

Kuzularla yarıştığı,

Kırlarda  oynadığı.

Altınköy’e yaptığımız gezide doyasıya gezdik, eğlendik, tadını hiç unutamayacağımız gözlemelerimizi yedik .

Beypazarı Gezimiz

 

 

     4. sınıf öğrencileri olarak ilk kez, arkadaşlarımızla ve öğretmenlerimizle evimizden bu kadar uzak bir yere geziye gidiyorduk. Bu bizim için hem heyecan vericiydi hem de  kendimize olan güvenimizi ve inancımızı arttırdı. 

     Gün boyu Beypazarı'nı gezdik. Tarihi çarşıda alışveriş yaparak Beypazarı'na özgü ürünleri tanıdık. Yaşayan müzede ise Türk kültürüne ait gelenek ve göreneklerimizi yaşayarak öğrenme fırsatı bulduk.

Çocuk Oyunları Şenliğimiz

 

 

Bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Çocuk Oyunları Şenliğimizi, Okul Müdürümüz Recep UZANLIK'ın konuşmasıyla açtık. Ardından zeybek ekibimizin muhteşem gösterileriyle devam eden şenliğimize tüm öğrencilerimiz katıldı. Öğrencilerimiz birbirinden eğlenceli oyunlarla ve etkinliklerle çok güzel bir gün geçirdiler. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Uçurtma Şenliğimiz

 

 

     4. sınıf öğrencileri olarak yıl sonu pikniğimizi ve uçurtma şenliğimizi Ahlatlıbel'de yaptık. 

     Hep birlikte yemek yedik, oyun oynadık, en güzeli de uçurtma uçurduk.

     Uçurtmalarımız bulutlara karışırken, biz de güzel anılarla okulumuza döndük.

4. Sınıflar Rahmi Koç Müzesi'nde

 

 

 

4. sınıf öğrencileri olarak Rahmi Koç Müzesi'ne gezi düzenledik.

Müzede sanki zaman makinesine binmiş gibiydik.

O kadar çok şey vardı ki incelenecek.

Kimi zaman gemiye atlayıp denizlere açıldık, kimi zaman oyuncaklar ülkesinde kaybolduk.

Siz hala görmediyseniz, acele edin. 

Hayata Hazırlanıyoruz, Geleceğe Güvenle Bakıyoruz!

 

 

Hayat Koleji 2. sınıf öğrencileri olarak ‘Hayata Hazırlık’ etkinlikleri düzenledik. 

Çocuklarımız geleceğe hazırlanmak ve kendilerine güvenlerini artırmak için ayakkabı bağcığı bağlama,

kıyafet katlama ve çiçek dikme gibi eğlenceli ve eğitici etkinlikler gerçekleştirdiler.

Böylece hem kendi ihtiyaçlarını karşılayabilme hem de yeteneklerini keşfetme ve geliştirme fırsatı buldular.

Takım Günü

Farklı olabiliriz, farklı düşünebiliriz, farklı takımlar tutabiliriz. Farklılıklar bizi biz yapan bizi bir arada tutan hoşgörüdür.

Yıl Sonu Programımız

Ben çöller fırtınası,
Ben anaların yası,
Ben tarihlerin yoluyum...

Türkü söyler dillerim,
Nasırlıdır ellerim,
Ben söğütlerin dalıyım...

Ben gönüller bekçisi,
Dertlerin emekçisi,
Ben Anadolu doluyum...

Leyla Gencer Sahnesi'nde gerçekleştirdiğimiz yıl sonu programımız,

bereketli Anadolu topraklarının her yöresinden seçilmiş, birbirinden güzel eserlere sahne oldu.

Bu muhteşem geceye imza atan öğrencilerimizi tebrik ediyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Hayat'ın Şampiyonları Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünde

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın düzenlemiş olduğu Okullar Arası Artistik Jimnastik yarışmasında Türkiye 1.si olan öğrencilerimiz Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Sayın Kemal ŞAMLIOĞLU'nu makamında ziyaret etti.Öğrencilerimizi ve emeği geçen herkesi tebrik eden müdürümüz öğrencilerimize başarılarının devamını diledi.

Biz Artık Okuyoruz!

"Mutluyum, gururluyum

Çünkü ben okuyorum.

Kitaplar şimdi bana,

Ne diyor anlıyorum."

 

              Okuma bayramımızı coşkulu bir programla gerçekleştirdik.

Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Şampiyonlar İl Milli Eğitim Müdürlüğünde

Gençlik ve Spor Bakanlığının düzenlemiş olduğu Artistik Jimnastik Okullar Arası Türkiye Şampiyonasında 1.olan Hayat Koleji Jimnastik Takımı İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Vefa BARDAKÇI'yı makamında ziyaret etti.Öğrencilerimizi çok samimi ve sıcak bir şekilde karşılayan müdürümüz, güzel bir sohbetin ardından tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

Şampiyonlar Makam Ziyaretinde

Gençlik ve Spor Bakanlığının Bolu'da düzenlediği Artistik jimnastik okullar arası Türkiye Şampiyonasında 1.olan Hayat Koleji jimnastik takımı ve okul müdürümüz Serdar ALPAR, Çankaya İlçe Kaymakamı Sayın Kadir ÇAKIR'ı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Mustafa ÖZEL'i ziyaret ettiler.Öğrencilerimiz tebrik edildi ve sıcak bir şekide karşılandı.Tüm yoğunluklarına rağmen bizi davet eden Sayın Kaymakamımız Kadir ÇAKIR'a ve Sayın Müdürümüz Mustafa ÖZEL'e çok teşekkür ediyoruz.

Ekmeğin Yolculuğu

 

     4. sınıf öğrencileri olarak "Büyükşehir Belediyesi Halk ekmek Fabrikasına gezi düzenledik.

Unun hamura, hamurun ekmeğe nasıl dönüştüğünü ve dev fırınlarda nasıl ğiştiğini hayretle izledik. sonunda ne mi yaptık?

Pişen ekmekleri afiyetle yedik.

Soframıza geen bir dilim ekmeğin ne uğraşlar sonunda bize ulaştığını anladık. 

   

Hayat Türkiye Şampiyonu

Gençlik ve Spor Bakanlığının Bolu'da düzenlemiş olduğu Artistik Jimnastik Okullararası Türkiye Finalinde öğrencilerimiz takım halinde Türkiye 1.si olmuşlardır.Büyük bir başarı elde eden öğrencilerimiz ve aileleriyle okul yönetimi olarak kahvaltıda buluştuk.Bu başarıda emeği olan herkese teşekkür ediyor,başarılarının devamını diliyoruz. 

Hayat'ın Neşe Dolu Bayramı

Çankaya İlçe Kaymakamımız Kadir ÇAKIR'IN şereflendirdiği 1.sınıf Okuma Bayramı ve Anasınıfı Mezuniyet gecemizi çoşkuyla kutladık.Bu gecede emeği geçen Hayat Koleji'nin tüm yönetici,öğretmen ve personeline teşekkür ederiz.

 

Neşeli yüzler sınıfıyız

Geçti güzel bir yılımız

Büyüdük artık kocamanız

Seneye 1.sınıfız

Yaptık mezuniyet gecemizi

Sergiledik gösterilerimizi

Merakla bekleyen ailemize

Saçtık tüm neşemizi.

 

Bugün bayramım benim

Okuma yazma öğrendim

Merak eden sevdiklerime

Gösterilerimi sergiledim

Kitap dolsun heryanım 

Geleceğe ışık saçayım

Bu yıl öğrendiklerimi

Daha çok şey katayım. 

 

Hayat Bayram Oldu!

Hoş geldin 23 Nisan! 
Sana gözlerimizden sevinç, 
Bahçelerimizden bahar getirdik. 
Bari hemen bitivermese bu yolculuk...

Seni kucaklamaya geliyor bugün, 
Köyler, şehirler dolusu çocuk...

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı coşkulu bir programla kutladık. Programımızın bitiminde kardeşlik mesajlarımızı bağladığımız balonlarımızı gökyüzüne uğurladık. Hepimizin bayramı kutlu olsun.

23 Nisan Neşe Doluyor İnsan

23 Nisan için özenle hazırlandık.Heyecan dolu kalbimizle herkesi kuşattık.Ailelerimiz gelince onları şenlendirdik.Herkesin sevincine bir sevinç de biz kattık.

23 Nisan diye neşeliyiz hepimiz

Süslendi tüm okul hepimiz birlikteyiz

Uçurduk balonları dolsun öyle gökyüzü

Kardeşlik mesajları kuşatsın gönlümüzü.

Şirin'in Yazarı Okulumuzda!

 

 

        Kitaplarını merak ve ilgiyle okuduğumuz, özellikle "Şirin" ve "Cemcan" serisini bir solukta bitirdiğimiz Yazar Birsen Ekim ÖZEN okulumuzdaydı. Kendisiyle kitaplar ve yazmak üzerine sohbet ettik. Kitaplarımızı da içtenlikle imzalayan Birsen Hoca'mıza güzel paylaşımları için teşekkür ediyoruz.

Yavuz Bahadıroğlu Hayat Kolejinde

 

"Tarih deryasından herkes nasibi kadarını alır."

Yavuz BAHADIROĞLU 


"Tarihi Sevdiren Adam" olarak tanıdık onu ve biz de kendisinin tarih deryasından nasibimiz olanı aldık.

Güzel paylaşımları, hoş sohbeti ve içtenliği için Yavuz BAHADIROĞLU'na teşekkür ediyoruz.

Karışım

İnsan neler yapar isteyince, 
Bu bir şey değil düşününce, 
Biz de tarifi öğrenince ,
Kalktık size salata yaptık.

Kestik kestik doğradık.

Bütün malzemeyi karıştırdık.

Türk Telekom İletişim Müzesi

4. sınıflar olarak “İYİ Kİ VAR  “ ünitemiz kapsamında Türk Telekom İletişim Müzesi gezimizi gerçekleştirdik. Haberleşme teknolojilerinin geçmişten günümüze değişimini ve gelişimini inceledik. Mors Alfabesini öğrendik ve geçmişten günümüze kadar kullanılan bütün iletişim araçlarını kullandık.

 2. sınıflar Cumba Çocuk Kitabevi'nde

 

 

      Okuma macerasına keyifli bir durak  olan Cumba Çocuk Kitabevi’nde hem eğlendik, hem de kitapların büyülü dünyasına yolculuk yaptık.

    Dinlediğimiz masallarla ruhlarımızı beslerken, kil atölyesinde ürettiğimiz sanatsal ürünlerle birçok gelişim alanımızı destekleme fırsatı bulduk.

Akvaryum Gezimiz

Hayat’ın meraklı kelebekleri olarak bu ay Aqua Vega Akvaryum’da heyecanlı bir su altı gezisine çıktık. Dünyanın çeşitli bölgelerinden getirilen 12.000 deniz canlısını tanıma imkânı bulduk. Köpekbalıklarından deniz yıldızlarına, Napolyon balıklarından deniz kestanelerine, timsahlara, vatoz balıklarına kadar yüzlerce çeşit deniz canlısını bu heyecan dolu gezide tanıdık.

Kuş Yemliği

Üşüyor Kuşlar Dışarıda; Üşümesin,

Yuvasız Kalıyor Kuşlar; Kalmasın,

Hadi Gel Bir İyilik Yapalım,

Minik Kuşlar Hiç Aç Kalmasın…

Resim Yarışmasında Başarımız

 

 

     Karataş Vakfı tarafından Ankara genelinde düzenlenen "Bahçemdeki Çiçekler"

konulu resim yarışmasında, 966 eser arasında, teşvik ödülü almaya hak kazanan öğrencimiz

Hira ÖBEKCİ'yi tebrik ediyoruz.

Yüreklerde Çanakkale

Çanakkale’de destan yazan atalarımızın yazdıkları destanı biz de torunları olarak bir kez daha yıl dönümünde okuduk. Çankaya Hayat Koleji olarak kendilerine bu günümüzü borçlu olduğumuz atalarımızın bizler için yaptıkları fedakârlıkları dramalarla etkinliklerle her şeyden önemlisi  yüreğimizdeki coşkuyla bir kez daha andık.

İyilik Kesem

İyi şeyler düşünüyorum dostlar

Sizin için iyi şeyler.

İnsan insanı sevmez de bu dünyada

Başka ne eyler?

     Yaptığımız iyilik keselerimizle iyiliklerimizi biriktiriyoruz. İyilik yapıp iyilik buluyoruz.

Okuyorum Yazıyorum

Kitaplarla dost oldum

Resimleri yetmedi

Okumaya başladım

Hevesim hiç bitmedi

 

Güçlendi hayal gücüm

Kitaplarımla mutluyum

Okudukça eğlendim

Artık ben dopdoluyum

Our Activities For Active Learning

Our second grade students did the matching activity for learning how to write correctly.We talked about “Verbs and Nouns” with this activity.In addition to this,we learnt how to make a paper house and we added the rooms for practising house vocabulary.These activities enabled our students  to learn actively.Furthermore,we improved our communication skills by using words. Consequently,we had fun together and shared our feelings.

Biz Artık Okuyoruz

Biz Artık Okuyoruz

Anne, baba müjde size 
Ben okumayı öğrendim, 
Yazılar hep geldi dize 
Ben okumayı öğrendim

Durmadan çalışacağım 
Zorlukları aşacağım, 
Büyük adam olacağım 
Ben okumayı öğrendim...

 

Okuma Şenliği

Kitaplar HAYAT ’ ımızı zenginleştirdi. Okulumuzda bu hafta boyunca yaptığımız etkinliklerle öğrencilerimizin kitap sevgisini pekiştirdik.Düzenlediğimiz  bu şenlikte birçok etkinlik yer aldı ;

 “Masalcı Anne”, “Kitap Fuarı” , “Kitap Tanıtımları” , “Üzeyir GÜNDÜZ Söyleşi” , “Dramalarımız” , “Panolarımız”, “Kostüm Günümüz” vb.

Şampiyonlar İlçede

Gençlik Spor İl Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu Ankara okullar arası cimnastik yarışmasında 1. olan sporcularımızı İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın  Mustafa ÖZEL Beyefendi makamında ağırladı.Öğrencilerimizi sıcak bir şekilde karşılayan müdürümüz kısa bir sohbetin ardından öğrencilerimizi tebrik edip birer kitap hediye etti.İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa ÖZEL Beyefendiye teşekkür ediyoruz.

Jimnastiğin Altın Çocukları

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Ankara okullar arası Artistik Jimnastik yarışmasında büyük beğeni kazanan performanslarıyla 1. Olan Hayat Koleji Jimnastik takımımız Türkiye Şampiyonluğuna göz kırptı. Bireysel yarışmalarda Erkeklerde 3. olan Efekan Erdoğan madalya almaya hak kazandı. Kızlarda ise Neva Erdoğan 5. olarak büyük beğeni topladı. Öğrencilerimizi tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Karışımları Karıştırdık

 

 

Fen Bilimleri dersimizde öğrendiğimiz karışım ve saf madde konusunu hayatımıza aktardık.

Neler saf maddedir, neler karışımdır araştırdık.

Öğrendiklerimizi en zevkli şekilde nasıl bir araya getirip deney yaparız diye düşündük.

Aklımıza salata yapmak geldi ve hemen gruplara ayrılıp iş bölümü yaptık.

Önce yapacağımız salataları belirledik. Yaptık, yedik, paylaştık...

Karışımları anladık...

Saatim

Tam saatlerin bir de yarısı varmış,
Buçuk diye okunurmuş.
2. Sınıf olmak bunu gerektirdi;
Tam ve yarım saatleri herkes öğrendi.

Aldık keçeleri elimize,
Başladık kendi saatlerimize.
Hepsi benim tasarımım,
Akrep’im , yelkovanım…

Portfolyo Sunumu

Yeni bir portfolyo sunumunda daha buluştuk ailelerimizle. Onlara dönem boyunca yaptığımız keyifli çalışmalarımızı anlatırken aynı keyfi tekrar aldık. Havadaki tipiye rağmen hep birlikte okulda olduk. Ve bu soğuk kış günlerinde yiyecek bulamayan kuşları unutmadık. Onlara güzel bir iyilik yaptık. Dışarıda bulamazlar diye kuşlara ailelerimizle yemlik yaptık.

Prof. Dr. İnayet AYDIN'la "Öğretmenin Sınıf Liderliği" Semineri

 

 

       Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. İnayat AYDIN

"Öğretmenin Sınıf Liderliği" konulu semineriyle öğretmenlerimizle biraraya geldi.

Değerli paylaşımlarından dolayı kendisine teşekkür ediyoruz.

Eskiler Aldık, Eskiler Sattık

 

 

     Aldık eşyalarımızı, geldik eskici pazarına,

     Kurduk tezgâhlarımızı, başladık satış yapmaya...

     Aldık sattık, aldık sattık,

     Alışverişin keyfine vardık...

Tse Gezimiz

4. Sınıflar olarak “Üretimden Tüketime”  ünitemiz kapsamında “Bilinçli Tüketici” olmak adına TSE gezimizi gerçekleştirdik.

Mask Time Now

       

 

           As 2nd grade students we learnt “can –can’t”  with animal names in English. Suddenly we had an idea. We decided that we should make animal  masks to show their abilities. Each of us prepared different masks and put on them. Additionally we wrote sentences to explain all animals abilities they have. We showed our masks by reading our sentences in front of  the class. Thus we had as much fun as possible.

We Made a Bug Exhibit

        In our lesson, we made a bug exhibit. Firstly; the students chose a bug and prepared a nest for it. Then; they came in front of the class and presented their nests. We had fun.

1. Sınıflar Tiyatroda

Mevsimlerden kış, günlerden pazartesi…

Dışarıda lapa lapa kar var.

Dışarı çıkmak, gezmek çok zor.

Hele ki geziye gitmek…

Hava soğuk mu soğuk!

Ama bu durum bizim eğlenmemize engel değil .

Öğretmenlerimiz da böyle düşündü

Biz gidemiyoruz diye tiyatroyu bize getirdi.

Okulumuza gelen “Kayıp Sultan”  adlı tiyatroyu sıcacık okulumuzda, keyifle izledik…

Özel Okullar Toplantısı

     Her ay geleneksel olarak düzenlenen özel okullar toplantısına bu ay Hayat Koleji olarak ev sahipliği yaptık. Programımızı şereflendiren ÖZKUR-BİR, ÖZ-DER, İGEDER Yönetim Kurulu üyeleri ile Talim Terbiye Kurulu Başkanımız Alparslan DURMUŞ, Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa ÖZEL, Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri Selami İSKENDER ve Osman KOÇ'a  teşekkür ederiz.

Su Hayattır

Afrika'nın susuzluktan kavrulan topraklarında yaşayan kardeşlerimiz için kolları sıvadık.Az da olsa dertlerine çare olmalı, bir kuyu açarak susuzluklarını gidermek için gerçekleştirdiğimiz kermesimize ilgi çok büyüktü.Toplanan yardımları Etiyopya'daki kardeşlerimize ulaştırarak iyilikler kervanına katılacağız.

Saray Engelsiz Yaşam, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezindeyiz

 

Hayat Koleji yöneticilerimiz ve öğretmenlerimizle Saray Engelsiz Yaşam, Bakım ve Rehabilitasyon Merkezindeydik. Engelsiz yaşam evlerinde kalan kardeşlerimizi ziyaret ettik, onlarla oturup sohbet etme imkânı bulduk. 0-70 yaş grubunda korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan engelli kardeşlerimize, engelliliğin etkilerini mümkün olan en az düzeye indirmek; yeniden fiziksel, zihinsel, psikolojik, ruhsal, sosyal, mesleki ve ekonomik yararlılık alanlarında başarabileceği en üst düzeyde yetenekler kazandırarak; evinde, işinde ve sosyal yaşamında kendine ve topluma yeterli olabilmesi ve toplum ile bütünleşmesi için rehabilitasyon programları uygulayan merkezin sanat atölyelerini de gezerek ürünlerini inceledik.
Bizi misafirperverlikle ağırlayan ve bize eşlik eden kurum yetkilileriyle, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Ankara İl Müdürü Bestami ERKOÇ'a teşekkür ederiz.

BİZ SİZİ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

KEÇİÖREN HAYAT ANAOKULU
ANKARA HAYAT ANAOKULU
ÇANKAYA HAYAT KOLEJİ
ANKARA HAYAT KOLEJİ

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?